سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » سقوط ایران140 در تهران؛ میراث هشت سال حاکمیت نابخردی بر ایران...
» همه کارشناسان مخالف پرواز این هواپیما برکنار شده بودند!

سقوط ایران140 در تهران؛ میراث هشت سال حاکمیت نابخردی بر ایران

چکیده :به فاصله کوتاهی پس از سقوط هواپیمای ایران140 ابعاد جدید و تکان دهنده ای از ساخت و کیفیت قرارداد و خطرات محرز و خطاهای موجود در پرواز آن در حال فاش شدن است که در صورت وجود جامعه مدنی فعال و دستگاه قضایی مستقل، همین یک موضوع برای محاکمه سران دولت سابق کافی بود....


کلمه – گروه اجتماعی: سقوط هواپیمای ایران 140 که در چشم به هم زدنی جان 29 ایرانی را گرفت، سندی دیگر از میراث به جامانده از نابخردی های هشت ساله محمود احمدی نژاد را فاش ساخت. به فاصله کوتاهی پس از سقوط این هواپیما ابعاد جدید و تکان دهنده ای از ساخت و کیفیت قرارداد و خطرات محرز و خطاهای موجود در پرواز آن در حال فاش شدن است که در صورت وجود جامعه مدنی فعال و دستگاه قضایی مستقل، همین یک موضوع برای محاکمه سران دولت سابق کافی بود.

به گزارش کلمه، یکی از اسناد نابخردی دولت تحمیلی به مردم، قرارداد ساخت هواپیمایی است که با چشم بستن به روی تمام نکات کمی و کیفی و ایمنی با وجود هشدارهای فعالان صنعت هواپیمایی و مخالفت‌های شرکت‌های هواپیمایی مجوز پرواز گرفت و احمدی نژاد و وزیر راه او به رغم همه تذکرها، تمام قد پای این محصول ایستادند تا جایی که بهبهانی درباره ایمنی هواپیمای ایران ۱۴۰ اعلام کرد: «هواپیمای ایران ۱۴۰ حتی از فوکر هم بهتر است و حاضرم کتبا بنویسم.»

هواپیمای ایران 140 که نامش بعد از سقوط روز یک شنبه در ذهن تک تک ایران حک شده؛ نام دیگر پروژه هواپیمایی مسافربری آنتونوف 140 اوکراینی است که زیر نظر وزارت دفاع ایران در ساختمانی واقع در خیابان شیشه مینا مدیریت شده و در هنگام آغاز قرارداد ایران و اوکراین از انواع نظارت و ارزیابی ها در امان بوده است. پروژه ای که قرار بود سالانه 12 فروند هواپیمای ساخت ایران تولید کند ولی از آن زمان تاکنون تنها 10 فروند هواپیمای مونتاژ شده ارائه داده که 5 هواپیمای آن سقوط کرده است.

تولید این هواپیمای کوچک و البته غیراقتصادی در حالی در روسیه و اوکراین آغاز شد که ایران به دلیل محدودیت‌های اقتصادی و تحریم‌های بین المللی امکان ارتباط با بسیاری از شرکت‌های بزرگ در این حوزه را از دست داده بود. همان ایامی که احمدی نژاد در حال خط و نشان کشیدن برای جهانیان بود و تحریم ها را کاغذپاره می خواند این هواپیماها خیلی زود در آسمان ایران به پرواز درآمد.

هواپیمای سقوط کرده محصول مشترک سه کشور ایران، اوکراین و روسیه است و آنطور که اسناد منعقده مطابق گزارش ایسکانیوز نشان می دهد، عهده دار این پروژه و نهادی که درخواست ساخت پروژه را داده «وزارت دفاع » ایران است، در حالی که این پروژه هرگز پروژه نظامی تلقی نمی شود و به نوعی شبیه به یک قرارداد محرمانه با آن برخورد شده و هرگز اطلاعاتی درباره این پروژه و سقوط های متعدد آنتونوف به مردم داده نشده است.نکته دیگر آنکه طبق توافق بین ایران و اوکراین در سال 1375، بخش مهمی از سهم سرمایه گذاری برنامه ایران 140 را ایران به عهده گرفته است. در سال 1999 قیمت هر فروند هواپیما 7 میلیون دلار برای ایرانی ها آب خورد. با این حال باید توجه داشت که «سرطراح» پروژه ایران 140 آنطور که ادعا می شود یک مهندس ایرانی به نام «وزیری» است و اساسا هواپیمایی به اسم آنتونوف 140 در اوکراین وجود نداشته است.

هواپیمایی که برای هوای سرد اوکراین ساخته شده

این هواپیما از موتور Tv3-117 بهره می‌برد که از جمله ضعف های آن، عدم هماهنگی با هوای گرم است و برای سرزمین سردسیری و پست اوکراین طراحی شده است. به این دلیل کارشناسان تاکید داشتند که نباید در روزهای گرم از آن بهره برد ولی این مهم نادیده گرفته شد تا رویدادی تلخ و غیر قابل جبران رقم بخورد. همانگونه که پیشتر در آبان ماه 1381 یک بار، سال 90 در اصفهان برای بار دیگر و دو بار هم پیشتر در اراک و تهران دچار سانحه شده بود.

هواپیمایی با موتور مشکوک

موتور هواپیمای آنتونوف 140 یکی از مهمترین مشکلات این هواپیمای مشکوک است. چرا که کارخانه تولید کننده اوکراینی برای انجام سفارش ایران، موتور «هلیکوپتر میل» که به آن «توربو شفت» (TURBO SHAFT) گفته می شود را با اندکی تغییرات به موتوری برای تحرک هواپیمای آنتونوف 140 تبدیل می کنند. تبدیلی که به اعتقاد کارشناسان موتور ساز شرکت هواپیمایی ایران با اشکالات اساسی همراه است.

نقص در سیستم سوخت رسان

نقص دیگر این پروژه سیستم اف سی یو یا FUEL CONTROL UNIT یا سیستم کنترل سوخت رسانی است. نقصی که از سوی کارشناسان پروژه بارها اطلاع داده شده و به نقل از کارشناسان صنعت هواپیمایی، هر بار از اصفهان و از شرکت هواپیما سازی سها نامه می زنند و جلسه می گذارند، هیچ کسی پاسخگو نیست و هنوز برای رفع این مشکل طی این سالها هیچ گونه اقدامی صورت نگرفته است. در حالی که دو سقوط از سقوط های 5 گانه این هواپیما مشکوک به نقص سیستم سوخت رسانی آن بوده است. از سویی طبق گزارش هایی که شرکت هواپیمایی سها برای شرکت سازنده موتور این هواپیما در تهران ارسال کرده، کل پره های کمپرسورهای موتور این هواپیما در هوای جنوب ایران دچار خوردگی شدید شده است که این صدمه به خاطر گرمای هوا و شرجی بالا این مناطق صورت گرفته است. این هواپیما چندین بار در مناطقی مثل جزیره کیش به زمین نشسته و به مدت سه ماه به طور کامل متوقف مانده و هزینه بالایی صرف نگهداری و سپس تعمیرات آن شده است.

همه این مشکلات دست به دست هم دادند تا کاپیتان پر سابقه حاضر در کابین هدایت هواپیما هم نتواند مانع از شکل گیری فاجعه شود و هواپیما اندکی بعد از برخاستن از زمین، به دلیل آنکه قطعاتی در موتور سمت راست آن ذوب شده و موجب آتش گرفتن موتور شده بود، از مسیر خود منحرف شده و سقوط کند.

مشکل فنی هواپیما قبل از پرواز مشخص بود

تازه ترین اخبار به نقل از حامد قادرمرزی سخنگوی کمیسیون عمران حاکی از آن است که هواپیمایی که سقوط کرد، پیش از پرواز چک نشده و خلبان نیز نسبت به وجود مشکلات فنی در آن هشدار داده بود. او گفته خلبان پس از آنکه متوجه می شود یکی از موتورها از کار افتاده فرصتی برای بازگشت به فرودگاه مهرآباد را نداشته، به همین دلیل قصد فرود آوردن هواپیما در شهرک آزادی را داشته اما متاسفانه آن حادثه ی ناگوار پیش آمد. در واقع از زمان تیک آف تا سقوط هواپیما تنها 4 دقیقه طول کشیده است .

با این وجود احمد مجیدی، معاون وزیر راه و شهرسازی گفته ایران نمی‌تواند جعبه سیاه هواپیما را باز کند و وزارت راه هم در حال مذاکره با اوکراین، سازنده اصلی هواپیما است تا مشخص شود جعبه سیاه باید در ایران باز شود یا به اوکراین فرستاده شود.

برکناری همه کارشناسان، برای آنکه ایران 140 پرواز کند!

اینها همه در حالی است که به گفته طلا، دبیر مجمع نمایندگان استان تهران آن گونه که صورتجلسه معاونت استاندارد پرواز سازمان هواپیمایی کشوری نشان می‌دهد، در چند ماه اخیر دو بار کارشناسان زبده درباره مشکلات این نوع هواپیما با یکدیگر به بحث و تبادل آرا پرداخته‌اند که در نهایت مجوز پرواز ایران 140 مشروط به شروطی مجاز شناخته شد که اکنون شاهدیم نه تنها رعایت نشد‌ه‌اند، بلکه موجب جابجایی کارشناسان امضا کننده ذیل صورتجلسه را هم فراهم آورده‌اند!

از جمله نکاتی که مورد توجه این کارشناسان قرار گرفته، تاثیر پذیری منفی زیاد موتورهای این نوع هواپیما از گرمای هواست که بر راندمان آنها اثر شدید می‌گذارد و به همین دلیل پرواز این نوع هواپیما در هوای گرم ممنوع اعلام شده است.

ولی مسئولان برای رفع این ممنوعیت، همه کارشناسانی که امضایشان ذیل این مصوبه بود و بعضا از چهره‌های برگزیده انجمن بین‌المللی حمل‌ونقل هوایی هستند را جابجا و به نوعی برکنار کردند تا محدودیت قانونی را کان لم یکن کرده باشند!

پرواز با وجود ممنوعیت پرواز

از دیگر نکات فاجعه آمیز آن است که هواپیمای ایران 140 که روز یک شنبه حادثه خونینی را رقم زد، مدتی است که مجوز پروازش در کشورمان محدود به شروط خاصی شده بود که مورد توجه قرار نگرفته است. هواپیمایی کشوری پرواز این هواپیما را تایید نکرده است. به ایرلاین‌ها هم ابلاغ شده که از این هواپیما استفاده نکنند. احمد خرم با اشاره به این ممنوعیت به آرمان گفته است: حال چه اتفاقی افتاده که این هواپیما پرواز کرده است. سوال اینجاست که مسئولان چگونه اجازه دادند که این هواپیما پرواز کند آن هم پرواز مسافری.

نقطه پایان ایران 140

به هر رو در این میان شاید خبر خوش آن باشد که شش فروند از این نوع هواپیما در کشور وجود داشت که دو فروندش با سقوط از چرخه پرواز خارج شد و چهار فروند باقی مانده به گفته معاون وزیر راه “به دلیل مشکلات فنی و نداشتن قطعه لازم امکان پرواز ندارند”.

به عبارتی تا قبل از حادثه صبح دیروز از مدل آنتونوف 140 پنج هواپیما در ایران وجود داشت که چهار فروند آن به دلیل مشکلات فنی و نداشتن قطعه لازم اجازه و امکان پرواز نداشتند. به همین دلیل تنها هواپیمای این مدل که می‌پرید، هواپیمایی بود که سقوط کرد.

به گفته مجیدی با توجه به نبودن قطعه برای چهار هواپیمای باقیمانده، رسما می‌توان اعلام کرد هواپیماهای باقیمانده آنتونوف امکان پرواز ندارند.

این هم روایت تلخ دیگری از نابخردی های دولت احمدی نژاد است که باید امروز از او و وزیرش سوال کرد اگر دیروز تمام قد پشت تولید این هواپیما ایستادید که «هواپیمای ایران ۱۴۰ حتی از فوکر هم بهتر است و حاضرم کتبا بنویسم» امروز در شرح هواپیمای ایران 140 چه خواهید نوشت؟Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.