سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » استعفای بحث‌انگیر سردبیر روزنامه “حریت” ترکیه...

استعفای بحث‌انگیر سردبیر روزنامه “حریت” ترکیه

چکیده :یک روز بعد از حمله‌ی تند رجب طیب اردوغان به این روزنامه، انیس بربروگلو، سردبیر روزنامه‌ی "حریت" استعفا کرد. رسانه‌ها می‌گویند او تحت فشار بود و دفتر نخست‌وزیری ترکیه خواهان کنار گذاشته‌شدن این سردبیر منتقد بود....


یک روز بعد از حمله‌ی شدیداللحن رجب طیب اردوغان، نخست‌وزیر ترکیه به روزنامه‌ی “حریت”، سردبیر این روزنامه‌ که از مهم‌ترین روزنامه‌های ترکیه است، استعفا کرد.

به گزارش دویچه وله، انیس بربروگلو، سردبیر روزنامه‌ی “حریت” روز جمعه (۸ اوت) از سمت خود کناره‌گیری کرد.

شماری چند از نمایندگان پارلمان ترکیه و گروه‌های مدافع آزادی بیان و حقوق بشر در ترکیه کناره‌گیری بربروگلو را ناشی از فشارهای شدید دولت بر این روزنامه و گامی دیگر در محدودکردن آزادی عمل رسانه‌ها در ترکیه دانستند.

با این‌حال روزنامه‌ی “حریت” می‌گوید کناره‌گیری بربروگلو “دلایل سیاسی” ندارد.

برخی دیگر از رسانه‌های ترکیه نیز گزارش دادند که مدیریت گروه رسانه‌ای “دوگان” این سردبیر را مجبور کرد که استعفا دهد. یک سایت خبری ترکیه نیز گزارش داد که کنارگذاشتن وی به درخواست مستقیم دفتر نخست‌وزیری صورت گرفت. بربروگلو خود هنوز درباره‌ی کناره‌گیری‌اش اظهارنظر عمومی نکرده است.

اردوغان سال‌هاست که با روزنامه‌ی “حریت” و دیگر رسانه‌های تحت کنترل گروه رسانه‌ای “دوگان” درگیر است و بارها به این رسانه‌ها حمله کرده است.

اردوغان در میتینگ انتخاباتی خود در روز پنج‌‌شنبه به شدت به یکی از ستون‌نویسان و یکی از خبرنگاران اقتصادی این روزنامه حمله کرد و آن‌ها را به باد انتقاد گرفت.

پیش از این مدیران گروه رسانه‌ای “دوگان” از بربروگلو خواسته بودند تا این ستون‌نویس و خبرنگار اقتصادی را که هردو از منتقدان دولت اردوغان‌اند، کنار بگذارد. بربروگلو با این خواسته‌ی مقامات بالاتر موافقت نکرده بود.

برخی این سردبیر را متهم کردند که به حزب “جمهوری مردمی” که اپوزیسیون دولت اردوغان است فضای بسیاری در روززنامه‌ی تحت مدیریت خود داده است و از بی‌طرفی رسانه‌ای فاصله گرفته است.

انتخابات ترکیه روز یک‌شنبه(۱۰ اوت) انجام خواهد شد. نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که محبوبیت اردوغان و حزب اسلام‌گرای او بیشتر شده است و او احتمالا بار دیگر نخست‌وزیر ترکیه خواهد شد.

وضعیت رسانه‌ها و خبرنگاران در سال‌های گذشته بدتر و محدودیت‌های رسانه‌ای بیشتر شده است. گزارشگران بدون مرز در آخرین گزارش خود تاکید کرد که ترکیه حالا “بزرگ‌ترین زندان روزنامه‌نگاران” در جهان است و از کشورهایی مثل چین و ایران پیشی گرفته است.

از بعد از آغاز تظاهرات در جریان پارک “گزی” خبرنگاران و وب‌نگاران و عکاسان بسیاری در ترکیه بازداشت، محکوم یا محروم از کار شدند.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.