سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » ادعای سایت امنیتی مشرق: محکومیت اردشیر امیر‌ارجمند به 16 سال حبس!...

ادعای سایت امنیتی مشرق: محکومیت اردشیر امیر‌ارجمند به 16 سال حبس!

چکیده :در حالی که سخنگوی قوه قضاییه هفته گذشته از صدور احکام غیابی سه تا یازده سال برای افرادی که آنها را "متهمان فتنه" می خواند خبر داده بود، سایت امنیتی مشرق از صدور حکم 16 سال حبس برای اردشیر امیر ارجمند خبر داد: شامل یک سال حبس به اتهام تبلیغ علیه نظام، پنج سال به اتهام اجتماع و تبانی و ده سال حبس نیز به اتهام تاسیس و سازماندهی شورای هماهنگی راه سبز امید....


کلمه – گروه خبر: در حالی که سخنگوی قوه قضاییه هفته گذشته از صدور احکام غیابی سه تا یازده سال برای افرادی که آنها را “متهمان فتنه” می خواند خبر داده بود، سایت امنیتی مشرق از صدور حکم 16 سال حبس برای اردشیر امیر ارجمند خبر داد.

به گزارش کلمه، بر اساس این خبر که هنوز از سوی هیچ منبع مستقلی تایید نشده، حکم از سوی شعبه 26 دادگاه انقلاب و با امضای قاضی احمدزاده صادر شده و شامل یک سال حبس به اتهام تبلیغ علیه نظام، پنج سال به اتهام اجتماع و تبانی و ده سال حبس نیز به اتهام تاسیس و سازماندهی گروه غیر قانونی است.

امیر ارجمند از استادان سرشناس حقوق در دانشگاه های ایران و پاریس است و کرسی «حقوق بشر، صلح و دمکراسی» یونسکو را در دانشگاه شهید بهشتی راه اندازی کرد و به سبب جایگاه علمی اش حتی از سوی نهادها و رسانه های حاکمیتی نیز بارها مورد تقدیر قرار گرفت.

او یکی از 12 مشاور اصلی میرحسین موسوی در انتخابات 88 و رئیس کمیته حقوقی ستاد انتخاباتی وی بود؛ مشاورانی که میرحسین موسوی در مناظره اش با احمدی نژاد، آنها را حلقه پاک و بی پرونده توصیف کرد. امیر ارجمند که در سال 89 از ایران مهاجرت کرد، برخلاف دیگر مشاوران محدودیتی برای اطلاع رسانی و اعلام مواضع حلقه نزدیکان میرحسین را نداشت و از این رو سخنگویی شورای هماهنگی راه سبز امید را برعهده گرفت.

اگر ادعای سایت مشرق که به محافل امنیتی نزدیک است واقعیت داشته باشد، ده سال از حکم صادر شده برای دکتر امیر ارجمند به اتهام تاسیس و راه اندازی شورای هماهنگی راه سبز امید است؛ گروهی متشکل از فعالان گروه ها و جریان های مختلف حامی جنبش سبز که در دوران پس از حصر غیر قانونی موسوی و کروبی، با وجود همه مشکلات، تلاش کرد این راه سبز را زنده نگه دارد، مواضع جنبش سبز را دور هم در زمینه مسائل مختلف داخلی و خارجی را اعلام کند.

سایت مشرق مدعی شده که امیر ارجمند پس از بازداشت و اعتراف به جاسوسی! به عنوان مرخصی از زندان خارج شده و به فرانسه رفته است. این خبر دروغ در حالی منتشر شده است که نویسندگان مشرق توضیح نداده اند اگر اعترافی وجود داشته، چرا در دوره ای که صداوسیما بی وقفه به پخش دادگاه های نمایشی و اعترافات تلویزیونی مشغول بود، هیچ صحنه ای اعترافات ادعایی امیر ارجمند پخش نشد.

خبرنویسان این سایت امنیتی همچنین مطلع نبوده اند که مرخصی زندانیان در دوره بازداشت یا پس از آن معنی ندارد و تنها در مدت گذراندن محکومیت، زندانی از مرخصی برخوردار می شود. احتمالا آنها آزادی به قید وثیقه یا کفالت را با مرخصی اشتباه گرفته اند، و شبیه همین اشتباه را در بخش های دیگر خبر خود نیز تکرار کرده اند.

لازم به ذکر است که پرونده اردشیر امیر ارجمند در زمان بازداشت چند روزه اش آنقدر بی محتوا بوده که حتی برای او قرار وثیقه ای هم صادر نشده و وی با کفالت پدر همسرش، مرحوم حجت الاسلام رحمانی که پدر سه شهید دفاع مقدس بوده، آزاد شده است.

مشرق توضیح نداده که دستگاه قضایی چگونه فردی را که ادعا می شود به جاسوسی اعتراف کرده! پس از تنها چند روز بازداشت، بدون وثیقه و با قرار کفالت آزاد کرده است.

امیر ارجمند در حالی در رسانه های اقتدارگرا به صفت ضد انقلاب یاد می شود که او در طول این سالها به تفسیر و تبیین دیدگاه میرحسین مبنی بر بازگشت به آرمان های انقلاب و اجرای بی تنازل قانون اساسی پرداخته است.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.