سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » مقاومت تدریجی سنی‌های عراق در برابر داعش...

مقاومت تدریجی سنی‌های عراق در برابر داعش

چکیده :شبه‌نظامیان داعش با ریزش متحدان خود روبرو شده‌اند. یک قبیله سنی می‌خواهد هواداران داعش را از غرب عراق بیرون براند. در موصل، در شمال کشور نیز مقاومت در حال شکل‌گیری است....


روزنامه “الشرق الاوسط” به نقل از فرماندار نینوا گزارش می‌دهد که جریانی در حال شکل‌گیری و اتحاد علیه “دولت اسلامی شام و عراق” در شمال و غرب عراق است. أثیل النجيفی، فرماندار نینوا گفته است: «روند تشکیل گردان‌های مردمی برای مقابله با شبه‌نظامیان دولت اسلامی چند روز پیش به پایان رسید.»

به گزارش دویچه وله، فرماندار نینوا اطلاعات بیشتری در مورد این گردان‌ها نداده و تنها گفته که گردان‌ها از گروه‌های سنی مخالف در منطقه تشکیل نشده‌اند و به همین دلیل از این مزیت برخوردارند که هواداران داعش اعضای آنها را نمی‌شناسند. بر این اساس، این گردان‌ها در حال حاضر به فرماندهی یکی از افسران سابق ارتش عراق با ستیزه‌جویان داعش مقابله می‌کنند.

تصرف شهر موصل در دهم ژوئن توسط نیروهای داعش (که بعدها خود را دولت اسلامی خواندند)، با کمک سنی‌ها صورت گرفت. داعشی‌ها در مناطق تصرف شده مقررات سختگیرانه‌ای برای زندگی شهروندان وضع کردند. مسیحیان موصل با تهدید از شهر رانده شدند و میراث فرهنگی و اماکن مقدس مذهبی ویران شدند. داعش در آخرین اقدام، قوانین حجاب زنان را نیز اعلام کرد.

حال شش هفته پس از این تصرفات، رسانه‌ها از ریزش متحدان داعش خبر می‌دهند. یکی از دلایل این شکاف، رفتار داعش با گروه‌های سنی و هم‌چنین تخریب اماکن مقدس مذهبی در منطقه عنوان می‌شود.

فرماندار نینوا گفته که گردان‌های مخالف داعش به قصد انتقام‌گیری از تخریب بقعه‌ها، مقبره‌ها و اماکن مقدس موصل شکل گرفته‌اند.

یکی از روسای قبایل استان انبار نیز از آمادگی خود برای مقابله با ستیزه‌جویان “دولت اسلامی شام و عراق” خبر داده است. احمد ابو ریشه در مصاحبه‌ای تلفنی با پایگاه خبری کردی “روداو” گفته که نیروهایش در صدد بیرون راندن هواداران داعش از منطقه و “آزاد کردن فلوجه در روزهای ‌آینده” هستند.

آن گونه که ابوریشه گفته، رویارویی نیروهایش با ستیزه‌جویان در هماهنگی با ارتش عراق خواهد بود، اما قبایل سنی دیگر در عراق به “الشرق الاوسط” گفته‌اند که هنوز قصد مقابله با داعش را ندارند.

آنها می‌گویند که چنین گامی تنها به سود نوری مالکی و تقویت موقعیت او خواهد بود. مالکی شیعه‌مذهب تنها چند روز دیگر فرصت دارد تا نظر احزاب حاضر در پارلمان عراق را برای ائتلاف با حزب خود جلب کند وگرنه در شرایط بحرانی کنونی، برای ابقای خود در سمت نخست‌وزیری شانسی ندارد.

سربازگیری داعش

بسیاری از رسانه‌های عراقی گزارش داده‌اند که شبه‌نظامیان “دولت اسلامی شام و عراق” در موصل مردان ۱۷ تا ۳۷ ساله را به سربازی مجبور کرده‌اند. بر این اساس، برخی از این سربازان اجباری، برای نبرد به سوریه فرستاده شده‌اند.

خبرگزاری کردی “بس‌نیوز” به نقل از یک جوان فراری از شهر نوشته که سربازان احباری را یا به سوریه می‌برند یا مجبور به جنگ با ارتش عراق می‌کنند.

تداوم خشونت میان سنی‌ها و شیعیان در عراق به نفع داعش است. رویارویی‌ها موجب می‌شوند که جناح‌های سیاسی در بغداد همچنان متفرق بمانند. بازتاب این تفرقه در پارلمان عراق دیده شد که جلسات ‌آن چند مرتبه به دلیل بلوک‌بندی‌ها و اختلاف میان کردها، سنی‌ها و شیعیان به هم خورد.

بنا بر اعلام سازمان ملل، از آغاز سال جاری میلادی (۲۰۱۴) بیش از ۵۶۰۰ غیرنظامی در عراق کشته شده‌اند.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.