سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » روسیه می‌خواهد پایگاه دریایی خود در سوریه را مدرنیزه ‌کند...

روسیه می‌خواهد پایگاه دریایی خود در سوریه را مدرنیزه ‌کند

چکیده :روسیه می‌خواهد پایگاه دریایی‌اش در بندر طرطوس سوریه را از سال ۲۰۱۵ مدرنیزه کند. گفته می‌شود که حمایت روسیه از دولت اسد بدلیل وابستگی‌اش به این پایگاه است....


به گزارش خبرگزاری اینترفاکس به نقل از ستاد کل ارتش روسیه، پایگاه دریایی روسیه در طرطوس که در دوره جنگ سرد ساخته شده، قرار است از سال آینده (۲۰۱۵) مدرنیزه شود تا ظرفیت پذیرش کشتی‌های جنگی بزرگتری را پیدا کند.

خبرگزاری اینترفاکس می‌نویسد که ستاد کل ارتش روسیه قصد دارد طرطوس را “با نظر به اوضاع سیاسی در سوریه و موقعیت نظامی در حوزه دریای مدیترانه به طور اساسی مدرنیزه کند”.

قرار است تمامی زیرساخت این پایگاه دریایی که در دهه ۱۹۷۰ بنا شده مدرنیزه شود و تاسیسات دفاعی از جمله پدافند هوایی آن، تقویت گردد.

به گزارش دویچه وله، در حال حاضر طرطوس تنها پایگاه دریایی روسیه در دریای مدیترانه است. کارشناسان دلیل حمایت روسیه از رژیم بشار اسد در جنگ داخلی سوریه را همواره این گونه توضیح داده‌اند که روسیه نمی‌خواهد تنها پایگاه خود در دریای مدیترانه را از دست بدهد.

روسیه بر پایه قراردادی که حکومت اتحاد جماهیر شوروی در سال ۱۹۷۱ با سوریه بست از این پایگاه بهره می‌برد. روسیه از این پایگاه به عنوان مکانی برای انجام تعمیرات و نیز به عنوان پایگاه مراقبتی ناوگان خود، بخصوص برای کشتی‌های جنگی ‌ناوگان دریای سیاه، استفاده می‌کند.

روسیه در حالی تصمیم به گسترش امکانات و ظرفیت پایگاه دریایی خود در مدیترانه گرفته است که تروریست‌های “دولت اسلامی” در روزهای اخیر توانسته‌اند ضربات سنگینی به ارتش بشار اسد وارد کنند.

روز یکشنبه (۲۷ ژوئيه / ۵ مرداد) نهاد “نظارت بر حقوق بشر سوریه” خبر داد که نیروهای اسلامگرای افراطی “دولت اسلامی” یک پایگاه دیگر ارتش سوریه را تسخیر کرده‌اند.

به گفته این نهاد که مرکز آن در لندن است، شبه‌نظامیان افراطی اسلام‌گرا پس از سه روز تبادل آتش مداوم پایگاه یک هنگ ارتش سوریه در نزدیکی شهر “حسکه” واقع در شمال شرقی این کشور را تصرف کردند.

نهاد “نظارت بر حقوق بشر سوریه” روز شنبه نیز خبر تسخیر یک پایگاه نظامی ارتش سوریه در شهر “رقه” را داد. به گزارش این نهاد، در آن میان ۸۵ سرباز سوری کشته شدند؛ ۵۰ تن از آنان پس از اسارت اعدام شده بودند.

بیش از یکصد و ۷۰ هزار نفر تا کنون در جنگ داخلی سوریه که بیش از سه سال است ادامه دارد جان خود را از دست داده‌اند. نیمی از جمعیت این کشور مجبور به ترک خانه خود شده است.

ارتش سوریه نیز اعلام کرده که توانسته در حمص با برقراری کنترل دوباره بر میدان گازی “الشاعر” به پیروزی دست یابد. به گفته ارتش سوریه، چندین تن از نیروهای “دولت اسلامی” در درگیری‌های پیرامون این منطقه کشته شدند. به گزارش نهاد “نظارت بر حقوق بشر سوریه”، اسلام‌گرایان افراطی “دولت اسلامی” دو هفته پیش به هنگام تصرف تاسیسات این میدان گازی ۲۷۰ کارگر و کارمند و نگهبانان آن را کشتند.

شورشیان سوری که هم علیه ارتش سوریه و هم علیه شبه‌نظامیان “دولت اسلامی” می‌جنگند نیز توانسته‌اند چند انبار اسلحه دولت را تصرف کنند و نیز کنترل دو روستا در استان حما را به دست گیرند. شورشیان در حال پیش‌روی به سمت فرودگاه نظامی حما هستند که در آن یک زندان مشهور مخوف واقع شده است.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.