سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » عرب سرخی: حکم غیابی در حالی برای ساجده صادر شد که او در تهران بود...
» یک سال حبس، به اتهام دلنوشته هایی برای پدر زندانی

عرب سرخی: حکم غیابی در حالی برای ساجده صادر شد که او در تهران بود

چکیده : دو پرونده برای ساجده باز شده است. در یک پرونده حکم قطعی یکساله صادر شده که الان دخترم در حال گذراندن آن حبس هست و پرونده دوم هم در دست رسیدگی است و بازپرسی برای رفع نقص فرستاده تا دادگاه تشکیل شود. یعنی ساجده برای یک پرونده حکم را می‌گذراند و برای پرونده دیگر هم در حال بازجویی پس دادن است...


ساجده عرب سرخی روزنامه نگار و فعال اصلاح طلب در حالی برای اجرای حکم یکسال حبس تعزیری روانه زندان اوین شد که حکم او غیابی صادر شده و درخواست واخواهی وکیل هم از سوی قاضی رد شده است.

همچنین پرونده دومی نیز از سوی سپاه برای او تشکیل شده است که در حال رسیدگی است. او بعد از انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ در خارج کشور سکونت داشت و پس از انتخابات ریاست جمهوری خرداد ۹۲ و روی کار آمدن دولت حسن روحانی به ایران بازگشت اما پس از بازگشت بار‌ها احضار و مورد بازجویی قرار گرفت و سرانجام به زندان اوین فرستاده شد.

وی فرزند فیض الله عرب سرخی، معاون وزیر دولت خاتمی و از اعضای ارشد سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی است که خود به تازگی پس از تحمل بیش از ۴ سال و نیم حبس از زندان اوین آزاد شده است. جرس در این رابطه با فیض الله عرب سرخی پدر ساجده عرب سرخی گفتگو کرده است. او اعتقاد دارد که بازداشتها و سرکوب‌ها تنها به افزایش شکاف ملت – حاکمیت منجر خواهد شد و اگر عقلانیتی باشد باید در جهت کاهش این فشارها به کار بسته شود.

آقای عرب سرخی، ظاهرا برای ساجده دو پرونده قضایی تشکیل داده‌اند. این پرونده‌ها در رابطه با چه اتهام‌هایی است؟

دو پرونده برای ساجده باز شده است. در یک پرونده حکم قطعی یکساله صادر شده که الان دخترم در حال گذراندن آن حبس هست و پرونده دوم هم در دست رسیدگی است و بازپرسی برای رفع نقص فرستاده تا دادگاه تشکیل شود. یعنی ساجده برای یک پرونده حکم را می‌گذراند و برای پرونده دیگر هم در حال بازجویی پس دادن است.

آیا تقاضای واخواهی در مورد پرونده‌ای فعلی‌اش داده‌اید؟

بله، ما تقاضای واخواهی کردیم اما در مرحله تجدیدنظر هم رد شد. این در حالی است که ساجده در تهران بود ولی قاضی به صورت غیابی رای صادر کرده است!

مصادیق اتهام و دلایل اثبات آن چیست؟

در مورد پرونده اول اتهام او دلنوشته‌هایی است که در زمان حبس من نوشته بود و به خاطر این دلنوشته‌ها به عنوان تبلیغ علیه نظام یکسال زندان برای او صادر کردند. در پرونده دوم هم اجتماع و تبانی را به اتهام تبلیغ علیه نظام اضافه کرده‌اند که البته هیچکدام از این اتهامات وارد نیست اما ظاهرا تصمیم گرفته شده که او در زندان باشد، چراکه تقاضای واخواهی پرونده اول با توجه به اینکه رای صادر شده بود خیلی منطقی بنظر می‌رسید و با هر حقوقدانی هم مشورت کردیم همین نظر را داشتند اما رد شد.

بسیاری از اعضای خانواده‌های زندانیان سیاسی دلنوشته‌های زیادی برای عزیزان در حبس خود نوشته‌اند اما به ندرت تحت چنین فشارهای عملی قرار گرفته‌اند تا جایی که در مورد خانواده شما برای همسر و دختر دیگرتان هم پرونده و حکم صادر شد، علت این همه فشار بر خانواده عرب سرخی چیست؟

من هم دلیل‌اش را نمی‌دانم و پاسخ این سوال را مسئولین باید بدهند و ما دلایل پشت پرده این مسائل را نمی‌دانیم. اما در هر حال ما به دلیل اینکه اندیشه اصلاح طلبی را پذیرفته‌ایم آثار و تبعات آن را هم پذیرفته‌ایم؛ هر که طاووس خواهد جور هندوستان کشد.

می‌توانید در مورد حکم و اتهام همسرتان هم صحبت بفرمایید؟

اتهامی که در پرونده همسرم هست هم فرا‌تر از این نیست و همسرم بدلیل مشکلاتی که در زندان داشتم سعی می‌کرد با اصرار من را برای درمان به بیمارستان منتقل کنند و به خاطر همین گلایه و دلنوشته‌هایی را می‌نوشتند که با کمال تاسف این دلنوشته‌ها را مبنای حکم برای او لحاظ کردند؛ منتهی شاید ملاحظه کردند که پسندیده نیست من که از زندان آزاد شدم همسرم را به زندان بفرستند و به همین جهت حکمش را تعلیقی صادر کردند.

آقای عرب سرخی! بسیاری از خانواده‌ها گلایه دارند که قرار بود بعد از آمدن دولت آقای روحانی فضای سیاسی کشور باز شود اما بر عکس نه تنها این چنین نشد بلکه فشار‌ها هم افزایش پیدا کرده است و از این رو عملکرد دولت آقای روحانی در این زمینه را مورد انتقاد قرار می‌دهند نظر شما چیست؟

واقعیت این است که این امورات عمدتا خارج از حیطه دولت است، بنابراین ممکن است دولت تلاش‌هایی برای راضی و قانع کردن سایر دستگاه‌ها انجام دهد اما موفق نشود. از همین رو اینکه دولت را در این مباحث مورد اتهام قرار دهیم منصفانه و درست نیست. به هر حال در سالهایی که آقای روحانی بر سر کار نیامده بودند شاهد آزادی‌هایی به خصوص در اعیاد از جمله عید فطر داشتیم اما از سال ۹۲ که دولت یازدهم شروع به کار کرد مطلقا بحث آزادی‌های عید فطر که در سال ۹۱ حدود شصت نفر آزاد شده بودند را منتفی کردند. شاید بتوان گمانه زنی کرد که این اقدامات دلیل فشار دولت آقای روحانی باشد اما قضاوت قطعی را باید به افکار عمومی واگذار کرد.

این بازداشت‌ها و بسته‌تر شدن فضای سیاسی کشور چه تبعاتی برای نظام و حاکمیت دارد؟

با تاسف باید گفت این اقدامات بدون اینکه انتظار آن‌ها را بر روی جامعه برآورده کند، تنها به عمیق‌تر شدن شکاف بین ملت و حاکمیت منجر خواهد شد. حداقل من شخصا با توجه به اینکه این مراحل را گذرانده‌ایم٬ انتظارم این است که عقلانیت بکار گرفته شود و اجازه ندهند این شکاف‌ها عمیق‌تر شود و با اقداماتی که هزینه چندانی هم ندارد تلاش کنند شکاف‌ها را تعدیل کنند.

روحیه ساجده چطور است؟

ساجده بعنوان کسی که طرفدار نظام و انقلاب و اسلام بوده تمام اتهامات وارده را رد می‌کند. حتی زمانی هم که در خارج از کشور بسر می‌برد از مواضع کلان نظام حمایت می‌کرد اما در عین حال پذیرفته است که اصلاح طلبی هزینه‌هایی دارد و حاضر شده هزینه‌های اندیشه‌ای که برای کشور و نظام مفید و موثر است را بپردازد و با همین اعتقاد هم به کشور بازگشت.

منبع: جرسDeprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.