سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » ستاد استهلال: ماه رمضان امسال سی روزه است/ سه شنبه عید فطر است...

ستاد استهلال: ماه رمضان امسال سی روزه است/ سه شنبه عید فطر است

چکیده :رئیس ستاد استهلال پیش بینی کرد که ماه رمضان امسال ۳۰ روزه و سه‌شنبه عید فطر باشد. وی گفت: احتمال رویت هلال ماه شوال در غروب یکشنبه 29 ماه مبارک رمضان بسیار ضعیف و حتی نزدیک به صفر است....


رئیس ستاد استهلال پیش بینی کرد که ماه رمضان امسال ۳۰ روزه و سه‌شنبه عید فطر باشد.

به گزارش مهر، حجت‌الاسلام والمسلمین احمد مروی صبح امروز 4 مردادماه در یک نشست خبری گفت: متخصصین و کارشناسان ، نظرشان بر این است که احتمال رویت هلال ماه شوال در غروب یکشنبه 29 ماه مبارک رمضان بسیار ضعیف و حتی نزدیک به صفر است و سه شنبه عید سعید فطر است.

وی از فعالیت 150 گروه رصدگر در غروب یکشنبه خبر داد و گفت که اگر هلال ماه شوال یکشنبه غروب 5 مردادماه رویت نشد، بر اساس تقویم ماه رمضان 30 روز است و عید فطر هم سه شنبه 6 مرداد خواهد بود.

مروی در پاسخ به این سوال که مگر از لحاظ علمی نمی شود گفت آغاز ماه رمضان و آغاز ماه شوال چه روزی است، گفت: بله از نظر علمی می توان تا صد سال آینده تولد ماه (هم روز اول ماه رمضان و ماه شوال و هر ماه دیگری) را محاسبه کرد اما بنای ما بر رویت ماه شوال است. یعنی آنچه که از نظر شرعی باید به آن عمل کرد رویت ماه شوال است. بنابراین ما رویت ماه و نه تولد ماه برایمان حجت است. حالا رویت چه می خواهد با چشم غیر مسلح باشد چه با ابزارهای مدرن استهلال می خواهد باشد.

وی همچنین در پاسخ به سوالی که ماه شعبان امسال 30 روز بود و نمی شود دو ماه قمری پشت سر هم 30 روزه باشد گفت: هیچ اشکالی ندارد که دوماه قمری پشت سر هم 30 روزه باشند.

وی در مورد اختلاف اعلام هلال ماه شوال در کشورهایی که هم مرز هستند یا شب را با هم مشترک هستند گفت: اگر هلال ماه در نقطه ای دیده شود برای همه کشورهایی که حتی نیم ساعت شب را مشترک هستند قابل تعمیم است و اگر اختلافی در آن می شود خطای چشم است. برای مثال ماه رمضان چون در تابستان بوده و روز یکشنبه احتمال غبار آلود بودن هوا در بعضی مناطق زیاد است بنابراین باید در مناطق بدون غبار و شفاف به رصد ماه پرداخت و هلال در این مناطق بهتر دیده می شود. بعضی از مراجع رویت با چشم مسلح را اشکال نمی دانند ولی بعضی از مراجع دیدن با چشم غیر مسلح را کافی می دانند.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.