سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » اگر رئیس قوه قضاییه به قانون عمل کند، اکثر زندانیان سیاسی آزاد می شوند...
» به بهانه هفتاد ساله شدن محمدصادق ربانی املشی در زندان

اگر رئیس قوه قضاییه به قانون عمل کند، اکثر زندانیان سیاسی آزاد می شوند

چکیده :رئیس محترم قوه قضائیه که مسئولیت شرعی و قانونی احکام صادره همه محاکم این قوه‌ را به عهده دارد، می‌تواند طبق ماده ۲۴ قانون مجازات اسلامی جدید مصوب ۱۳۹۲ عمل نموده و از آنجایی که اکثریت زندانیان سیاسی و امنیتی، نیمی از دوران محکومیت خود را گذرانده‌اند، با اعطاء آزادی مشروط به آن‌ها، شرایط آزادی کامل آن‌ها را فراهم کند و دامن قضای اسلامی را هر چه زودتر از این اتهام تنگ‌نظری و عدم اجرای آزادی‌های مصرّح در قانون پاک نماید. ...


زهرا ربانی املشی در یادداشتی به بهانه سالروز تولد محمدصادق ربانی املشی از زندانیان سیاسی بند 350 اوین نوشت: در شگفتم که عاملین و آمرین این حبس‌ها و حصرها که اکثراً خود اهل منبر و محرابند، دعای «اللهم فکّ کل اسیر» را که پس از هر نماز در ماه مبارک رمضان می‌خوانند، چگونه تعبیر و تفسیر می‌کنند؟

به گزارش کلمه، عروس آیت الله منتظری با اشاره به ماده ۲۴ قانون مجازات اسلامی جدید مصوب ۱۳۹۲ یادآور شد که اگر رئیس قوه قضاییه به این قانون عمل کند، اکثریت زندانیان سیاسی و امنیتی که نیمی از دوران محکومیت خود را گذرانده‌اند، با اعطاء آزادی مشروط می توانند شرایط آزادی کامل را پیدا کنند؛ آزادی ای که یک حق قانونی است و نه گذشت، بخشش، کرامت و سخاوت مقامات قضایی.

متن این یادداشت را در زیر بخوانید:

اول مردادماه، هفتادمین سالروز تولد مردی از تبار آزادگان اسیر، آقای دکتر محمدصادق ربانی املشی استاد بازنشسته دانشگاه تهران است. اتهامات ایشان که منجر به سه سال حبس شد عبارت بود از: اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرائم علیه امنیت کشور، اخلال در نظم و آسایش عمومی، عضویت در شورای ملی صلح، حضور در راهپیمایی ۲۵/۳/۸۸ و ۱۳ آبان و عاشورای ۸۸ و عضویت در کانون مدافعان حقوق بشر!

دکتر ربانی از چهره‌های موفق فرهنگی و اجرایی کشور است که تا قبل از بازنشستگی، حدود چهار دهه از عمر شریفش را، با موفقیت و افتخار در سمت‌ استادی دانشگاه‌های تهران، صنعتی اصفهان و کاشان، و نیز قائم‌مقامی ریاست سازمان انرژی اتمی ایران، سپری کرد.

و او امروز باید، در چنین شرایط سنی و علمی، فقط به دلیل تمامیت‌خواهی عده‌ای، در زندان به سر برد. در شگفتم که عاملین و آمرین این حبس‌ها و حصرها که اکثراً خود اهل منبر و محرابند، دعای «اللهم فکّ کل اسیر» را که پس از هر نماز در ماه مبارک رمضان می‌خوانند، چگونه تعبیر و تفسیر می‌کنند؟ آن‌ها افرادی را زندانی کرده‌اند که تجربه‌های پربهایشان از بزرگ‌ترین گنجینه‌ها و از مهم‌ترین مؤلفه‌های توسعه علمی، سیاسی و اقتصادی کشور است و اکنون به‌جای تکریم، او را به بند می‌کشند.

رئیس محترم قوه قضائیه که مسئولیت شرعی و قانونی احکام صادره همه محاکم این قوه‌ را به عهده دارد، می‌تواند طبق ماده ۲۴ قانون مجازات اسلامی جدید مصوب ۱۳۹۲ عمل نموده و از آنجایی که اکثریت زندانیان سیاسی و امنیتی، نیمی از دوران محکومیت خود را گذرانده‌اند، با اعطاء آزادی مشروط به آن‌ها، شرایط آزادی کامل آن‌ها را فراهم کند و دامن قضای اسلامی را هر چه زودتر از این اتهام تنگ‌نظری و عدم اجرای آزادی‌های مصرّح در قانون پاک نماید. آزادی‌ای که گذشت، بخشش، کرامت و سخاوت مقامات قضایی محسوب نمی‌شود بلکه حقی است که قانون‌گذار به حائزین شرایط اعطا کرده و مرحله‌ای از اجرای روش‌های اصلاحی و تربیتی محسوب می‌شود‏. جدای از آن‌که آزادی مشروط باعث کاهش جمعیت زندانیان و نیز کاهش هزینه‌های دولت می‌شود.

در این آخرین روزهای ماه مبارک رمضان از خدای مهربان می‌خواهیم هیچ‌کس را از هدایت خود محروم نکند و متجاوزین به حقوق مردم را از ادامه این ظلم آشکار باز بدارد تا زندانیان و محصورین بی‌گناه آزاد شوند.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.