سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » بازشماری آرا در افغانستان؛ اطمینان خاطر دو طرف از روند حل بحران...
» بررسی احتمال تقلب، بدون تعیین تکلیف در خطبه‌های نماز‌جمعه

بازشماری آرا در افغانستان؛ اطمینان خاطر دو طرف از روند حل بحران

چکیده : شاید مهمترین دلیل این اتفاق این بود که نهادهای نظارتی بر آن بودند که به مردم و کاندیداها این امنیت خاطر را بدهند که اگر تقلبی اتفاق افتاده است آنان بررسی خواهند کرد. همان اتفاقی که در کشور ما نیفتاد و اعتراض ها پس از گذشت پنج سال همچنان باقیست. این روند رو به رشد در کشور همسایه شاید برای آن است که مرجع رسیدگی را قانون مشخص می کند و هیچ خطبه نماز جمعه ای قبل از اعلام شورای نگهبان شان تکلیف انتخابات را روشن نمی کند...


کلمه – گروه بین الملل: بازشماری آرای انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در شرایطی پیش می رود که کمیته نظارت و کیسیون مستقل انتخابات از روند بازشماری رضایت دارند.

این بازشماری تحت نظارت نهادهای بین المللی انجام می شود و این راه حلی بود که دو طرف دعوای انتخابات بر آن رضایت داشتند.

اعلام نتیجه انتخابات در افغانستان که می رفت یک بحران دیگر را برای مردم افغانستان رقم بزند با درایت دو طرف و میانجی گری دو طرف در حال به نتیجه رسیدن است.

شاید مهمترین دلیل این اتفاق این بود که نهادهای نظارتی بر آن بودند که به مردم و کاندیداها این امنیت خاطر را بدهند که اگر تقلبی اتفاق افتاده است آنان بررسی خواهند کرد.

همان اتفاقی که در کشور ما نیفتاد و اعتراض ها پس از گذشت پنج سال همچنان باقیست.

این روند رو به رشد در کشور همسایه شاید برای آن است که مرجع رسیدگی را قانون مشخص می کند و هیچ خطبه نماز جمعه ای قبل از اعلام شورای نگهبان شان تکلیف انتخابات را روشن نمی کند.

حال از زمانی که از آغاز بازشماری آرا در افغانستان می گذرد، سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان در سومین روز از بازشماری آرای انتخابات ریاست جمهوری این کشور گفت: روند بازشماری آرا رضایت بخش است و 878 ناظر داخلی و بین‌المللی برای نظارت از بازشماری آرا به این کمیسیون معرفی شده‌اند.

«نورمحمد نور» سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان امروز(شنبه) در نشست خبری در کابل، پیشرفت روند بازشماری آرا را رضایت‎بخش دانست و اظهار داشت که برای نظارت بر بازشماری آرا، 878 ناظر داخلی و بین‌المللی به کمیسیون انتخابات معرفی شده‌اند.

وی افزود: قرار است در روزهای آینده 100 تیم در 2 شیفت کاری روند بازشماری آرا را انجام دهند در حالی که هنوز 80 تیم در 2 شیفت کاری در بازشماری آرا سهم دارند.

بر اساس توضیحات نور محمد نور، تاکنون 346 ناظر از سوی 2 کاندیدا، 251 ناظر از سوی نهادهای بین‌المللی و 281 مشاهد ملی از سوی نهادهای جامعه مدنی افغانستان به کمیسیون مستقل انتخابات این کشور برای دریافت کارت نظارت معرفی شده‌اند.

سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان خاطر نشان کرد: برای اطمینان از سلامت روند بازشماری آرا تمامی این روند توسط دوربین‌های تعبیه‎شده در بخش‎های مختلف این کمییسیون فیلم‎برداری می‎شود تا امکان مشخص شدن نقص‌ها در روند بازشماری آرا فراهم شود.

روند بازشماری آرا زمانی در دستور کار کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان قرار گرفت که بر اساس توافقات انجام شده بین 2 کاندیدای دور دوم انتخابات ریاست جمهوری این کشور، تیم اصلاحات و همگرایی مجدد به روند شمارش آرا پیوست.

تیم اصلاحات و همگرایی به رهبری عبدالله پیش از این با جانبدارانه دانستن عملکرد کمیسیون‎های انتخاباتی روابط خود با این کمیسیون‎ها را قطع کرده بود.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.