سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » طرح جدید شهرداری تهران: جدا کردن نیمکت دختران و پسران در پارک‌ها...

طرح جدید شهرداری تهران: جدا کردن نیمکت دختران و پسران در پارک‌ها

چکیده :بالاترين مقام فرهنگي شهرداري پايتخت خواستار جدا شدن نیمکت های دختران و پسران در پارک ها شده و گفته است: در پارك‌ها يك زماني نيمكت‌هايي در كنار هم بودند كه اين اجازه براي دختران و پسران بود كه در كنار هم بنشينند. بايد يك ميز در ميان نيمكت‌ها باشد كه فاصله‌ها در آن رعايت شود و خانواده‌ها بيشتر بتوانند از اين مكان استفاده كنند!...


روزنامه اعتماد در گزارشی از اظهارات یک مقام بلندپایه در شهرداری تهران درباره جدا کردن نیمکت های دختران و پسران در پارک ها خبر داد و نوشت:

هنوز انتقاد برخي از اعضاي شوراي شهر به طرح تفكيك جنسيتي بين كاركنان دفاتر مديران درهشتاد ويكمين جلسه شورا خاموش نشده بود كه بالاترين مقام فرهنگي شهرداري پايتخت آن هم در جلسه عفاف و حجاب و حقوق «شهروند»ي!، بمب خبري ديگري را منفجر كرد. براساس اين خبر حجت‌الاسلام والمسلمين امرودي جانشين ستاد صيانت شهرداري تهران در نهمين نشست دبيران ستاد مركزي در رابطه با عفاف و حجاب و حقوق شهروندي اظهار كرده بود: در پارك‌ها يك زماني نيمكت‌هايي در كنار هم بودند كه اين اجازه براي دختران و پسران بود كه در كنار هم بنشينند. بايد يك ميز در ميان نيمكت‌ها باشد كه فاصله‌ها در آن رعايت شود و خانواده‌ها بيشتر بتوانند از اين مكان استفاده كنند!

اين خبرچنان شوك‌برانگيز بود كه دركمتر از چند ساعت به يكي از داغ‌ترين خبرهاي شبكه‌هاي اجتماعي بدل شد و به دنبال آن موجي ازانتقادها را براي نقل‌كننده آن به دنبال داشت. دراين بين واكنش مسوولان مرتبط دراين زمينه نيز شنيدني و خواندني است. شهيندخت مولاوردي، معاون امورزنان رياست‌جمهوري در گفت‌وگو با «اعتماد» پس از اينكه مطمئن مي‌شود كه خبرشايعه نيست و درجلسه دبيران ستاد مركزي در رابطه با عفاف و حجاب و حقوق شهروندي نقل شده است با تعجب مي‌گويد: اجازه بدهيد بررسي كنم. من به شخصه بعيد مي‌دانم آقاي امرودي چنين حرفي زده باشند. ايشان شخصيتي روشنفكر و فرهنگي هستند .

عبدالحسين مختاباد عضو فرهنگي و اجتماعي شوراي شهر نيز با اظهار تعجب از بيان چنين مساله‌يي از سوي معاون فرهنگي و اجتماعي شهرداري تهران مي‌گويد: واقعا جاي بسي تاسف و تعجب دارد. نمي‌دانم به تازگي اين سخنان تفكيك جنسيتي چرا تا اين حد دردستور كارشهرداري قرارگرفته است ؟ اصلا اين كار شدني نيست!

وي ادامه مي‌دهد: اگر اين سخنان صحت داشته باشد، حتما شوراي شهر به قضيه ورود پيدا مي‌كند و از شهرداري پاسخ مي‌خواهد.

ولي‌الله شجاع پوريان، عضو كميسيون نظارت و حقوقي شوراي اسلامي شهر تهران نيز مانند همكار خود با اظهار شگفتي از بيان چنين مساله‌يي از سوي حجت‌الاسلام والمسلمين امرودي مي‌گويد: امروز با گذشت 4 دهه از انقلاب اسلامي و در شرايطي كه كشور ما درعين رعايت اصول مذهبي و ديني درحال تجربه شرايط امروزين دنيايي با اين همه تكنولوژي‌هاي متنوع و رنگارنگ است و جهان به چشم يك دهكده جهاني ديده مي‌شود، بيان چنين سخناني باعث شرمندگي است. وي ادامه مي‌دهد: در سال 63، زماني كه ما دانشجوي دانشگاه تهران بوديم و اتفاقا نوه حضرت امام(ره) نيز درهمان جا مشغول به تحصيل بودند، بحث معروف و جنجالي تفكيك كلاس‌هاي دانشجويان مطرح شد، ولي امام در آن برهه به‌شدت با اين مساله مخالفت كردند و آن را نوعي جزئي نگري و نگاهي ناقص و كوته‌بينانه نسبت به جايگاه زنان دانستند. شجاع پوريان افزود: در جايي كه انتظار است تا هرچه از لحاظ زماني جلوتر مي‌رويم، زندگي مردم راحت‌تر و نگاه مسوولان منصفانه‌تر باشد، چنين اظهارات و واكنش‌هايي تنها فقط باعث واپس‌گرايي جامعه مي‌شود.

وي با اعلام اينكه اطمينان دارد كه اين طرح قابل عملياتي و اجرايي شدن نخواهد بود مي‌گويد: اما در عين حال اين سخنان اگر حتي در حد يك «ايده» هم باشد، از آنجايي كه از زبان يك مسوول، آن هم مسوول فرهنگي بيرون مي‌آيد، خطرناك است و طرحش نيزدردراز مدت، مي‌تواند باعث آسيب به كالبد نظام جمهوري اسلامي ما شود. به خصوص در اين دوران كه درجهان امروز با افراطي‌گري‌هاي داعش و طالبان، مواجهيم، طرح چنين مسائلي حتي مي‌تواند انعكاس‌هاي منفي جهاني بسياري را درمورد فضاي اجتماعي ايران به دنبال داشته باشد. عضو كميسيون نظارت و حقوقي شوراي اسلامي شهر در مورد واكنش شورا نسبت به چنين اقدامي از سوي شهرداري مي‌گويد: شورا كلا با هرگونه اقدام و محدوديتي كه هيچ‌گونه مبناي شرعي و قانوني نداشته باشد، نسبت به احقاق حقوق شهروندان حساس است و در اين مورد هم با قاطعيت و جديت مساله را پيگيري مي‌كند. دكتر سعيد معيدفر، جامعه شناس نيز درواكنش به اين خبر مي‌گويد: متاسفانه مسوولان فرهنگي كشور به جاي آنكه با استفاده از نظرات كارشناسي و استفاده از متخصصين، به فكر اصلاح برخي ناهنجاري‌ها باشد، با تصميم‌گيري‌هاي امنيتي و شخصي وارد عمل مي‌شود.

وي اين‌گونه اظهارنظرها را نوعي تفكر قيم مآبانه مي‌داند و مي‌افزايد: اصلا فرض كنيد كه بين نيمكت‌ها، ميز هم گذاشتيد، خب اگر ارتباط بين دختران و پسران ما اين‌قدر گسترده شده، مي‌روند روي چمن‌ها مي‌نشينند!

اين استاد دانشگاه يك پيشنهاد هم مي‌دهد و مي‌گويد: اصلا من پيشنهاد مي‌دهم پارك‌ها را زنانه و مردانه كنند. بدين‌ترتيب نه ديگر نگران دختر و پسرها خواهيم بود و نه نيازي به كنترل آن وجود دارد!وي معتقد است كه اين رويه در حقيقت به نوعي، توهين به شعور جوانان و جامعه است و در عين حال مي‌افزايد: ابراز چنين مواردي، باعث خواهد شد مسوولان و جامعه و شهروندان در مقابل يكديگر قرار گيرند. ممكن است بگويند جوانان نمي‌توانند خوب و بد خود را تشخيص دهند ولي واقعيت اين است كه ما در مورد مسائل فرهنگي حتي دربخش بزرگسالان هم با مشكلاتي جدي روبه‌رو هستيم و هنوز كه هنوز است نتوانسته‌ايم بر اين مشكلات فايق آييم.

اما در اين بين برخي از اعضاي شورا نيز از ابراز هرگونه اظهارنظري خودداري كردند و آن را منوط به بررسي بيشتر كردند. اعضايي چون الهه راستگو و مجتبي شاكري. ضمن آنكه تلاش‌هاي ما براي گفت‌وگو با حجت‌الاسلام والمسلمين امرودي يا نمايندگان ديگر شهرداري نيز تا لحظه تهيه اين گزارش راه به جايي نبرد. اما آنچه مسلم است، در نگاه نخست و بررسي‌هاي اوليه، به نظر مي‌رسد اين طرح جنجالي مي‌تواند پايه ريز چالشي جدي بين شهرداري و مسوولان فرهنگي آن با ديگر مديران فرهنگي جامعه باشد. چالشي كه شايد مانند بسياري ديگر از اين دست چالش‌ها دودش در نهايت به چشم شهروندان و جوانان برود.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.