سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » آخرین تحرکات «دلواپسان» آمریکا علیه ایران...

آخرین تحرکات «دلواپسان» آمریکا علیه ایران

چکیده :در حالی که تنها چند روز دیگر به پایان ضرب‌الاجل اولیه تعیین‌شده برای دستیابی ایران و گروه 1+5 به توافق جامع هسته‌ای ‌مانده، بار دیگر عناصر تندرو و جنگ‌طلب آمریکایی، تلاش خود برای افزایش فشار بر ایران را شدت بخشیده‌اند. در این زمینه، دو تن از سناتورهای سر‌شناس آمریکایی، طرحی را شامل برخی درخواست‌ها از ایران تدوین و ارائه کرده‌اند....


در حالی که تنها چند روز دیگر به پایان ضرب‌الاجل اولیه تعیین‌شده برای دستیابی ایران و گروه 1+5 به توافق جامع هسته‌ای ‌مانده، بار دیگر عناصر تندرو و جنگ‌طلب آمریکایی، تلاش خود برای افزایش فشار بر ایران را شدت بخشیده‌اند. در این زمینه، دو تن از سناتورهای سر‌شناس آمریکایی، طرحی را شامل برخی درخواست‌ها از ایران تدوین و ارائه کرده‌اند.

سایت «تابناک» با این مقدمه نوشت: به فاصله چند روز مانده تا پایان ضرب‌الاجل تعیین‌شده برای دستیابی به توافق جامع هسته‌ای (بیستم ژوئیه)، بار دیگر تقابل کنگره و دولت آمریکا بر سر این موضوع اوج گرفته و این بار، در قالب درخواست‌های دو تن از سناتورهای تندرو این کشور از ایران نمود یافته است.

به نوشته سایت نشریه «فارن پالیسی»، رابرت منندز رئیس کمیته روابط خارجی سنا و لیندسی گراهام عضو کمیته کنترل تسلیحات سنا در نامه‌ای برای دیگر نمایندگان، از آنها خواسته‌اند مجموعه شرایطی را برای توافق نهایی هسته‌ای با ایران وضع و اعلام کنند؛ شرایطی که می‌تواند روند مذاکرات را از آنچه ‌هست نیز پیچیده‌تر کند.

از جمله درخواست‌های مطرح ‌از سوی این دو سناتور اینکه هر گونه توافق‌ با ایران، مشتمل بر یک دوره «دست‌کم بیست ساله» راستی‌آزمایی و بازرسی از تأسیسات و فعالیت‌های هسته‌ای ایران باشد. آنها همچنین خواستار این هستند که بازرسی‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از ایران‌ سرزده انجام گیرد و آژانس به همه تأسیسات، اشخاص و اسنادی که در ایران لازم ببیند، دسترسی داشته باشد.

در این نامه، با طرح این ادعا که ایران سال‌ها جامعه جهانی را درباره برنامه هسته‌ای خود فریب داده، آمده است که بر همین اساس، باید روند نظارت بر برنامه هسته‌ای ایران شدت پیدا کند.

این دو سناتور همچنین تهدید کرده‌اند تا هنگامی که ایران با دوره بیست ساله راستی‌آزمایی برنامه هسته‌ای خود موافقت نکند، کنگره آمریکا تحریم‌های موجود علیه این کشور را از میان برنخواهد داشت.

گفتنی است، این نامه که مخاطب اصلی آن رئیس‌جمهور آمریکاست، از حمایت قوی لابی صهیونیستی آمریکا (آیپک) برخوردار است.

هم‌اکنون این نامه در اختیار دیگر سناتور‌ها قرار گرفته و تا روز چهارشنبه به آنها فرصت داده شده تا در صورت تمایل، نسبت به امضای نامه و همراه شدن با این درخواست‌ها اقدام کنند.

اما این اقدام در حالی از سوی این دو سناتور انجام می‌گیرد که هم‌اکنون مذاکرات هسته‌ای ایران در وین، در مرحله بسیار حساسی است و کار‌شناسان بر این باورند که با توجه به نوع درخواست‌های مطرح در نامه منندز و گراهام، این نامه در عمل در راستای بر هم زدن مذاکرات عمل خواهد کرد.

به هر حال، این کار را می‌توان جدید‌ترین تلاش کنگره آمریکا برای ضربه زدن به مذاکرات هسته‌ای ایران ارزیابی کرد.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.