سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » لاریجانی: 120 هزار سقط غیرقانونی داریم/ سیاستهای افزایش جمعیت نباید عجولانه باشد...

لاریجانی: 120 هزار سقط غیرقانونی داریم/ سیاستهای افزایش جمعیت نباید عجولانه باشد

چکیده : علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در همایش روز جهانی جمعیت در دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: اکنون روند جمعیت کشور در شرایط مطلوبی است اما نرخ ازدواج و طلاق یا فاصله باروری ها نگران کننده است...


رئیس مجلس در همایش روز جهانی جمعیت در مورد مشکلات افزایش جمعیت و سیاستها و مشوقهای جمعیتی توضیحاتی داد.

علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در همایش روز جهانی جمعیت در دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: اکنون روند جمعیت کشور در شرایط مطلوبی است اما نرخ ازدواج و طلاق یا فاصله باروری ها نگران کننده است.

او ادامه داد: 220 هزار سقط جنین در سال انجام می‌شود که از این میزان، 120 هزار مورد غیرقانونی است و این عقاب دارد و نباید در جامعه اسلامی اینگونه باشد.

او گفت: متاسفانه اجماع روشنی بین کارشناسان جمعیت شناس وجود ندارد یعنی درحالیکه گروهی کاهش باروری را مقطعی می دانند که به خاطر مسائل اقتصادی پیش آمده است گروه دیگر این روند را کاهشی می دانند و معتقدند که شاهد یک وضع منفی در رشد جمعیت هستیم.

او در مورد طرج های تشویقی افزایش جمعیت گفت: باید بار مالی این طرحها را سنجید مثلا در گذشته طرحهایی ارائه شد که بررسی ما نشان داد 12 هزار میایارد تومان بودجه نیاز دارد درحالیکه مثلا مرخصی استعلاجی یا بدون حقوق در دوران بارداری 8 درصد میزان باروری مادران را افزایش می دهد.

لاریجانی ادامه داد: سیاست های افزایش جمعیت کشور نباید با دستپاچگی اجرا شود، این اقدامات باید با حساب، سنجیده و با جهت گیری صحیح باشد و از هرگونه کارهای عجولانه پرهیز شود.

رئیس مجلس با بیان اینکه مشکل این است که آمار متفاوتی برای نرخ باروری وجود دارد گفت: در این همایش اعلام شد که میزان باروری 1.8 است اما در سال 90، مرکز پژوهشهای مجلس اعلام کرد که این نرخ 1.61 است و این میزان نرخ باروری در نقاط شهری کوچک وروستایی 1.93 و در نقاط شهری استان تهران نرخ باروری به میزان 1.18 است.

لاریجانی با اشاره به اینکه سیاستهای کلی افزایش جمعیت در مجمع تشخیص مصلحت نظام تنظیم و ابلاغ شد گفت: این سیاستها 14 بند دارد که سه عامل تعیین کننده زاد و ولد( بند 1 تا 5)، مهاجرت بند 11 و 12 و مرگ و میر بند 6 را دربر دارد.

او ادامه داد: این سیاستها به سمت اصلاح جمعیت است و به تشکیل خانواده ، ازدواج و سلامت جامعه و اوضاع اقتصادی توجه کرده است.

رئیس مجلس گفت: از طرفی باید مسئولان و برنامه ریزان توجه داشته باشند که ما بعد از پشت سرگذاشتن پنجره جمعیتی ما با رشد جمعیت سالمندی مواجه می شویم که باید برای آنها برنامه مناسب داشته باشیم.

او ادامه داد: مهمه ابعاد در سیاست‌های کلی جمعیت دیده شده است، از جمله تشکیل خانواده، ترویج موضوع ازدواج، سلامت جامعه و اصلاح و توسعه کشور در این سیاست‌ها مدنظر قرار گرفته است،

دلایل تک فرزندی

او گفت:همچنین طبق یک نظرسنجی مردانی که همسرانشان شاغل هستند، قصد تک‌فرزندی بیشتری دارند نسبت به خانواده‌هایی که سنتی‌تر زندگی می‌کنند و همسرانشان خانه‌دار هستند که این موضوع نشان می‌دهد کاهش نرخ باروری مقطعی نیست.

رئیس مجلس همچنین گفت: امروز فردگرایی و راحت‌گرایی در زندگی را برخی مردان بیشتر برای خودشان ترجیح می‌دهند، همچنین زنانی که همسرانشان در کارهای منزل مخصوصا در دوران بارداری کمک می‌کنند، تمایل بیشتری به فرزند دوم دارند و زنانی که قصد ادامه تحصیل و ترس از مشکلات دارند نیز برای تک‌فرزندی گرایش بیشتری دارند، بر این اساس استنادات قوی برای نظر آن گروه از جمعیت‌شناسان که معتقدند شرایط کاهش نرخ باروری در کشور مقطعی است، وجود ندارد.

رئیس دستگاه قانون‌گذاری کشورمان در ادامه سخنانش تأکید کرد: طبق این نظرسنجی، خانواده‌هایی که به اعتقادات دینی بیشتر پایبند هستند، ترجیح تک‌فرزندی کمتری دارند، این نشان می‌دهد که مسائل فرهنگی در زمینه افزایش نرخ باروری تأثیر بیشتری دارد، از این رو نوع مشوق‌ها برای افزایش نرخ باروری باید با شرایط فعلی جامعه در نظر گرفته شود.

او با بیان اینکه محدودیت‌های درآمدی ایران در شرایط فعلی بسیار زیاد است، گفت: رکود اقتصادی و مشکل بیکاری عوامل بسیار تأثیرگذار در ازدواج‌ها و طلاق‌ها و باروری است، مسئله توسعه و رشد کشور خارج از همه موضوعات مورد مناقشه، بسیار می‌تواند شرایط را تغییر دهد، البته اگر مورد توجه قرار گیرد، بسیار تبلیغ می‌شود که جمعیت ما باید از نظر کمی افزایش یابد، اما در بسیاری از بندهای سیاست‌های کلی جمعیت بر افزایش کیفیت جمعیت تأکید شده است.

او ادامه داد:هم‌اکنون در 12 استان کشور با بحران آب مواجه هستیم که اگر این مشکل حل شود، به نظر می‌رسد نرخ باروری افزایش یافته و جمعیت بیشتر می‌شود.

لاریجانی با بیان اینکه تک ساحتی نگریستن در افزایش جمعیت مشکلات بسیاری را برای کشور ایجاد می‌کند، گفت: تغییرات در ملاک‌های ارزشی برجسته شده است، گرایش به فردگرایی و لذت‌گرایی مربوط به جامعه ما نبود ولی گاهی مناسبات اینگونه شکل می‌گیرد لذا موضوعات فرهنگی و اجتماعی باید مورد توجه قرار گیرند.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.