سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic

دومین دیدار کری و ظریف در وین

چکیده :جان کری و محمدجواد ظریف، وزرای امور خارجه آمریکا و ایران برای دومین روز متوالی در وین، پایتخت اتریش دیدار...


جان کری و محمدجواد ظریف، وزرای امور خارجه آمریکا و ایران برای دومین روز متوالی در وین، پایتخت اتریش دیدار می‌کنند.

دیپلمات‌های آمریکایی به خبرنگاران گفته‌اند که  کری در این دیدار همتای ایرانی‌اش را برای “گرفتن تصمیم‌های سخت” تحت فشار قرار می‌دهد.

به گزارش بی بی سی،  دیپلمات‌های آمریکایی می‌گوید که مذاکرات آقای کری با آقای ظریف برای ارزیابى اراده ایران “گفتگویی جدى و بالقوه طولانى” خواهد بود.

هیئت ایرانی و آمریکایی روز یکشنبه ۲۳ تیر در اولین دیدار خود به مدت چند ساعت در حاشیه دور ششم از مذاکرات هسته‌ای ایران و کشورهای ۱+۵ گفت‌وگو کردند.

این دیدارها در حالی انجام می‌شود که در فاصله شش روز مانده به پایان مهلت تعیین‌شده برای رسیدن به یک توافق جامع در برنامه هسته‌ای ایران، دو طرف از وجود “اختلاف‌های عمیق” در مسائل اصلی از جمله ظرفیت غنی‌سازی اورانیوم خبر می‌دهند.

روز یکشنبه وزاری خارجه آمریکا و سه کشور اروپایی گروه ۱+۵ (بریتانیا، فرانسه و آلمان) برای رایزنی درباره موارد مورد اختلاف به وین آمدند.

وزرای خارجه آلمان، فرانسه و بریتانیا بعد از دیدار با وزیر امور خارجه ایران و تاکید بر جدی بودن اختلاف‌ها وین را ترک کردند، اما وزیر خارجه آمریکا برای ادامه مذاکرات دوجانبه با ایران همچنان در هتل محل مذاکرات است.

روز یکشنبه وزیر خارجه کشورمان در پایان گفت‌وگو با همتای آمریکایی‌اش به خبرنگاران گفت که هدف از این مذاکرات یافتن “راه‌حلی مبتکرانه” برای رفع موانع و کاهش اختلافات بوده است.

ظریف گفت: “در آخرین ملاقات، ما سعی کردیم راه‌های جدیدی را در نظر بگیریم اما هنوز نتوانسته‌ایم به توافقی دست پیدا کنیم.”

دور ششم مذاکرات هسته‌ای ایران و کشورهای ۱+۵ از روز ۲ ژوئیه (۱۱ تیر) آغاز شده و انتظار می‌رود دست کم تا ۲۰ ژوئیه، یعنی مهلت تعیین‌شده در نشست ژنو برای رسیدن به توافق جامع هسته‌ای، ادامه داشته باشد.

عباس عراقچی، مذاکره‌کننده ارشد ایران پیش از سفر وزرای خارجه کشورهای غربی به وین گفته بود که تقریبا در همه موضوعات مهم اختلاف نظر وجود دارد و دو طرف نتوانسته‌اند در “هیچ موضوعی” اختلاف را کم کنند.

چین خواستار انعطاف‌ بیشتر شد

چین روز یک‌شنبه از قدرت‌های جهان و ایران درخواست کرد که انعطاف‌پذیری بیش‌تری در مذاکرات هسته‌ای وین نشان دهند. این اظهارات زمانی بیان شد که مقامات شرکت‌کننده در مذاکرات اعلام کردند که اختلاف‌نظرهای بزرگی میان دو طرف وجود دارد.

به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری فرانسه، لی بائو دونگ، معاون وزیر امور خارجه چین در وین در جمع خبرنگاران گفت:‌ ما از طرف‌های مذاکره‌کننده درخواست می‌کنیم که انعطاف‌پذیری و اراده سیاسی برای دستیابی به توافق جامع از خود نشان دهند.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.