سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » انتخابات پارلمان اروپا زیر سایه تندروها...

انتخابات پارلمان اروپا زیر سایه تندروها

چکیده :شهروندان ۲۱ کشور اروپایی برای برگزیدن نمایندگان پارلمان اروپا به پای صندوق‌های رأی رفته‌اند. این انتخابات در ۷ کشور عضو این اتحادیه پیش‌تر برگزار شده، اما نتایج نهایی رسما شامگاه یکشنبه اعلام می‌شوند....


روز یکشنبه (۲۵ مه/ ۴ خرداد) در آلمان و ۲۰ کشور اروپایی دیگر شهروندان برای انتخاب نمایندگان پارلمان اروپا به پای صندوق‌های رأی می‌روند. جمهوری فدرال آلمان به عنوان پرجمعیت‌ترین کشور عضو اتحادیه اروپا با ۹۶ نماینده، بیشترین تعداد نماینده را در پارلمان اروپا دارد.

به گزارش دویچه وله، در این کشور ۶۴ میلیون و ۴۰۰ هزار نفر برای شرکت در این انتخابات واجد شرایط رأی‌دهی هستند. از این تعداد ۶۱ میلیون و ۴۰۰ هزار نفر آلمانی هستند و حدود ۳ میلیون نفر شهروندان دیگر کشورهای عضو اتحادیه اروپا به شمار می‌روند که در آلمان زندگی می‌کنند.

انتخابات در ۷ کشور عضو این اتحادیه پیش‌تر برگزار شده است؛ شهروندان بریتانیا، هلند، ایرلند، لتونی، چک، اسلواکی و مالت در روزهای پنج‌شنبه، جمعه و شنبه به پای صندوق‌های رأی رفتند.

برآوردهای اولیه حکایت از آن دارند که میزان مشارکت مردمی در این دوره از انتخابات پارلمان اروپا کمتر از بار پیش بوده است. این انتخابات هر پنج سال یک بار برگزار می‌شود. در سال ۲۰۰۹ تنها ۴۳ درصد از واجدان شرایط در اتحادیه اروپا در این انتخابات شرکت کردند.

سرپرست کمیته برگزاری انتخابات در لتونی روز شنبه پس از پایان زمان رأی‌گیری و بسته شدن درهای اماکن اخذ رأی اعلام کرد که میزان مشارکت شهروندان تنها ۳۰ درصد بوده است.

در کشور چک نیز مسئولان گفته‌اند که هم‌اینک به دنبال بررسی دلایل مشارکت اندک مردم در انتخابات هستند. نزدیک به نیمی از شهروندان این کشور انتخابات اروپا را سطحی می‌دانند. نتایج یک نظرسنجی که به سفارش تلویزیون چک انجام شده، نشان می‌دهد که این گروه از شهروندان بر این باورند که این انتخابات در نهایت منجر به ایجاد تغییر و تحول در سیاست‌های اتحادیه اروپا نخواهد شد.

هر چند نتایج اولیه انتخابات در برخی از نقاط کمابیش مشخص شده، اما نتایج نهایی به طور رسمی به محض پایان رأی‌گیری در آخرین شعبه‌های اخذ رأی در ایتالیا در ساعت ۲۳ به وقت اروپای مرکزی، اعلام خواهد شد. نتایج رسمی انتخابات هلند و بریتانیا نیز همراه با نتایج انتخابات در ۲۶ کشور دیگر در ساعات پایانی روز یکشنبه اعلام خواهد شد.

شانس حزب‌های افراطی برای ورود به پارلمان

ورود احتمالی گروه‌های راست‌گرای افراطی و پوپولیست به پارلمان اروپا یکی از موضوعاتی است که در این دوره از انتخابات از سوی کارشناسان و رسانه‌های جمعی رصد می‌شود. بر اساس گزارش‌ها، در هلند حزب “برای آزادی” به رهبری خرت ویلدرز که به موضع‌گیری علیه اتحادیه اروپا و تبلیغات اسلام‌ستیزانه مشهور است، برخلاف انتظارات اولیه، متحمل شکست انتخاباتی شده است. بر اساس نظرسنجی تلویزیون هلند، این حزب با کسب تنها ۱۲/۲ درصد آرا در جایگاه چهارم قرار دارد.

در مقابل در بریتانیا حزب UKIP که از مخالفان اتحادیه اروپا به شمار می‌رود، ظاهرا با حمایت رأی‌دهندگان مواجه بوده است.

تا کنون در آلمان احزاب برای ورود به پارلمان اروپا بایستی ۳ درصد آرا را کسب می‌کردند. با برداشته شدن این حد نصاب در این دوره از انتخابات، انتظار می‌رود که حزب راست‌گرای افراطی “دمکرات ملی آلمان” نیز دست‌کم یک نماینده را راهی پارلمان اروپا کند.

برای برگزیدن نمایندگان پارلمان اروپا نزدیک به ۴۰۰ میلیون نفر در این قاره به پای صندوق‌های رأی رفته یا می‌روند. این انتخابات پس از انتخابات پارلمان هند، بزرگترین انتخابات دمکراتیک در جهان محسوب می‌شود.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.