سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » روزه سیاسی فعالان مدنی و خانواده زندانیان در همبستگی با اسرای بند 350...

روزه سیاسی فعالان مدنی و خانواده زندانیان در همبستگی با اسرای بند 350

چکیده :تعداد زیادی از فعالان سیاسی و خانواده های زندانیان اعلام کرده اند که برای ابراز همبستگی با اعتصاب غذای زندانیان بند 350 زندان اوین و اعتراض به تهاجم و ضرب و شتم این زندانیان روزهای پنجشنبه و جمعه 4 و 5 اردیبهشت را «روزه سیاسی» می گیرند....


کلمه – گروه خبر: تعداد زیادی از فعالان مدنی و سیاسی و خانواده های زندانیان اعلام کرده اند که برای ابراز همبستگی با اعتصاب غذای زندانیان بند 350 زندان اوین و اعتراض به تهاجم و ضرب و شتم این زندانیان روزهای پنجشنبه و جمعه 4 و 5 اردیبهشت را «روزه سیاسی» می گیرند.

روز سه شنبه دوم اردیبهشت خانواده‌های آن دسته از زندانیان سیاسی که در بند ۳۵۰ زندان اوین مورد خشونت قرار گرفتند، با تجمع در برابر نهاد ریاست جمهوری خواستار رسیدگی به این موضوع شدند که از میان آنها ۵ نماینده برای گفت و گو به داخل نهاد دعوت شدند و مطالبات خود را با یکی از مسئولان بازرسی ویژه ریاست جمهوری در میان گذاشتند.

به گزارش کلمه، این خانواده ها در پایان تجمع خود اعلام کردند که از روز چهارشنبه تا زمان انجام پیگیری‌های لازم در مورد ضرب و شتم زندانیان روزه سیاسی می‌گیرند.

در همین حال عاطفه خلفی، همسر حسن اسدی زیدآبادی، در گفت و گو با کلمه اعلام کرد که تعدادی از خانواده‌های زندانیان تصمیم دارند از روز چهار‌شنبه سوم اردیبهشت روزه سیاسی بگیرند تا بدین طریق در کنار افراد نزدیک خود به این رفتارها اعتراض کنند.

از سوی دیگر بسیاری از فعالان مدنی و سیاسی و اجتماعی نیز در شبکه های اجتماعی اعلام کردند که به این حرکت خواهند پیوست، که در میان آنها می توان به همسر عبدالفتاح سلطانی اشاره کرد.

گفتنی است ابوالفضل قدیانی از اعضای ارشد سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی ایران و از زندانیان سیاسی پس از انتخابات 88، نامه ای به رئیس جمهور نوشته و از او درخواست کرده تا درباره تهاجم و ضرب و شتم زندانیان موضعی قاطع اتخاذ کند. این زندانی سیاسی همچنین اعلام کرده که برای همدردی و همراهی با زندانیان از تاریخ چهارم اردیبهشت ماه روزه سیاسی خواهد گرفت.

پس از حمله بی رحمانه ماموران امنیتی به بهانه بازرسی در روز پنج‌شنبه هفته گذشته (۲۸ فروردین) و انتقال تعداد زیادی از زندانیان به سلول انفرادی زندانیان باقی مانده در بند 350 با صدور بیانیه ای اعلام کردند که اعتصاب غذا خواهند کرد.

زندانیان اعتصاب‌کننده با صدور «بیانیه اعتصاب غذا» به ذکر دلایل این کار پرداخته‌اند و هفت خواسته مشخص را در این بیانیه مطرح کرده‌اند.

«بازگشت همه زندانیان مضروب اعزام شده به بند ۲۴۰ انفرادی به بند سابق٬ رسیدگی به موضوع و تعقیب قانون شکنان٬ اعزام فوری آسیب‌دیدگان به پزشکی قانونی برای ارزیابی میزان صدمات جسمی و به بیمارستان برای درمان جراحات٬ عذرخواهی رسمی از زندانیان و خانواده‌هایشان٬ جبران خسارات مادی و معنوی زندانیان و حضور نمایندگان و هیات حفظ حقوق شهروندی دادگستری در محل بند ۳۵۰ زندان اوین» از آن جمله‌اند.

این در حالی است که محمدباقر نوبخت، سخنگوی دولت روز چهارشنبه از تشکیل تیمی برای بررسی وقایع اخیر زندان اوین خبر داد. به گزارش ایسنا، نوبخت در پاسخ به سوال این خبرگزاری در مورد واکنش قوه مجریه به وقایع اخیر بند ۳۵۰ زندان اوین گفت که دولت پس از انجام بررسی‌های لازم، گزارش مربوطه را منتشر خواهد کرد.

خبرگزاری ایرنا نیز گزارش کرد که نوبخت با تاکید بر وظایف رئیس جمهور و هیات وزیران در مورد حقوق شهروندان اعلام کرده است: قطعا دولت از ایفای وظایف قانونی خود در حمایت از شهروندان کوتاه نخواهد آمد.

آرشیو اخبار حمله به بند 350 زندان اوینDeprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.