سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic

دستاوردهای یک بازرسی

چکیده : طراحان و مجریان این بازرسی به اهدافشان دست نیافته اند. این ناکامی در تأمین اهداف نباید منجر به عصبانیت و اقدام عجولانه دیگری...


نسیم چالاکی*

صبح روز پنج شنبه 28 فروردین ماه 1393، بند 350 اوین مورد بازرسی مأموران سازمان زندان ها و گروهی از افراد لباس شخصی قرار گرفت. هدف مشخص از بازرسی بند طبق قانون، بررسی اتاق ها و وسایل شخصی زندانیان است تا وسایل “غیر مجاز” در اختیار زندانیان نباشد. این که قانون سازمان زندان ها با توجه به رشد سرسام آور تکنولوژی به روز نشده است و فهرست وسایل ممنوعه در زندان هم مطابق با عرف و شرایط جامعه نیست، بماند برای بررسی مفصل حقوق دانان تا تعریفی از وسایل ممنوعه و غیر مجاز طبق آخرین پیشرفت های علمی روز صورت پذیرد. (برای مثال وجود دستگاه های الکترونیکی کتابخوانی برای جلوگیری از تلنبار حجم انبوه کتاب در اتاق های بیش از 10 نفره و حتی نجات جان درخت ها که از ملزومات زندگی مدرن است.)

در طول این چند روز تحلیل های بسیاری در مورد هدف این بازرسی با توجه به قراین موجود -مبنی بر حضور نیروهای ضد شورش در حین بازرسی، مسلح بودن سربازانی که برای بازرسی آمده بودند، حضور لباس شخصی ها که بنابر شناسایی زندانیان، برخی از نیروهای اطلاعات و برخی هم جزو نیروهای سپاه بودند و حتی وجود دوربین فیلمبرداری و عکاسی- نشان می دهد که هدف از این بازرسی به موردی که قبلا گفته شد، محدود نمی شود. اهداف دیگری که در ذیل این تحلیل ها از سوی تحلیل گران از جناح های مختلف فکری و عقیدتی (از همسو با نظام و دولت گرفته تا اپوزیسیون نظام در داخل و خارج ایران اعم از زندانی و غیر زندانی) بیان شده است را می توان را در موارد زیر گنجاند: (در نگارش موارد، اولویت بندی خاصی لحاظ نشده است.)

1- این بازرسی بهانه ای بوده است برای ایجاد درگیری در بند تا مقدمه ای باشد برای غیر سیاسی کردن بند 350. در این جا تحلیلگران به رو به اتمام بودن احکام زندانیان سیاسی اشاره می کنند و این غیر سیاسی کردن را مبنایی می دانند برای اعزام زندانیان به زندان رجایی شهر، قزلحصار و یا زندان شهرستان های دیگر. با این کار علاوه بر این که زندانیان سیاسی دیگر در یک جا متمرکز نخواهند بود، پایتخت هم از التهابات زندان به دور می ماند و هم چنین تسلط بر زندانیانی که هر یک در گوشه ای از کشور پراکنده هستند آسان تر خواهد بود. در آن صورت شاهد صدور بیانیه های جمعی زندانیان نیز نخواهیم بود.

2- این بازرسی جوابی است به شعارهایی که اخیرا در دانشگاه ها برای رفع حصر و حبس های غیر قانونی از سوی دانشجویان سر داده شد. اگرچه دست ضابطین قضایی به تمام دانشجویان شعار دهنده می رسد، اما می توان با سخت گیری بر زندانیان سیاسی دربند، هزینه بالای بازداشت و حبس را بار دیگر به رخ عموم و به ویژه جوانان پرشور کشید.

3- این شیوه بازرسی هشداری است به دولت روحانی تا حواسش باشد که چیزی تغییر نکرده است اگرچه برخی جابه جایی ها رخ داده است. به تعبیر دیگر دولت روحانی مواظب باشد که جو گیر نشده و ناخودآگاه ژست قهرمانی و منجی گری سیاسی به خود نگیرد.

4- این حمله در حین بازرسی اخطاری به حامیان دولت روحانی است تا هر چه سریع تر دلزده و مأیوس شوند از شرایط سیاسی موجود و این حمله را نه تنها عدم رعایت قانون، بلکه خلف وعده های انتخاباتی حسن روحانی مبنی بر تلاش برای رفع حصر و حبس های غیر قانونی بدانند.

5- برخی دیگر نیز این حمله را نشانه ای برای مردم می دانند تا به خاطر داشته باشند که مبادا با دور دوم هدفمندی یارانه ها، سرشان بوی قورمه سبزی بگیرد و دست به اعتراض بزنند، زیرا هنوز معترضان انتخابات 88 در زندان به سر می برند.

6- این حمله یک نمایش سیاسی برای تمام نهادهای حقوق بشری داخلی و خارجی است تا تأکیدی دوباره باشد بر این که قوه قضا در ایران مستقل از هر بیانیه و تفاهم و قانون حقوق بشری، هر کاری که دلش بخواهد و فرمان دهند، انجام می دهد.

7- برخی هم بر این تحلیل اصرار دارند که این حمله و بازرسی، تلاشی است برای قطع امید خانواده زندانیان سیاسی از هر گونه اصلاحات و اعتدال برای اعمال فشار به دولت روحانی برای پیگیری وضعیت زندانیانشان، به خصوص بعد از مرخصی ندادن بی سابقه به زندانیان سیاسی در ایام عید نوروز.

8- برخی نیز در تحلیل هایشان، مخاطب این حمله را گروه های فعال سیاسی شناسنامه دار داخلی می دانند. تا با ملتهب شدن فضای سیاسی از فعالیت فراگیر و منسجم تشکیلاتی آن ها جلوگیری به عمل آورند. تا حساب کار خود را خسروان به خوبی در یابند.

9- برخی هم اعلام می کنند که قصد حمله ای در کار نبوده است و صرفا اشتباهی در نحوه بازرسی در پی اندک مقاومت برخی زندانیان صورت گرفته است و اشاره دارند که وسط دعوا حلوا خیرات نمی شود. از بد حادثه چون یکی از طرفین دعوا مجهز به ابزار حمله بوده است، شدت صدمات و جراحات بر روی طرف دیگر بیشتر نمود پیدا کرده است.

فارغ از این که به سنخ شناسی تحلیل های بالا اشاره کنیم باید به بررسی این نکته پرداخت که آیا با در نظر گرفتن هر یک و یا مجموعی از اهداف بالا، آیا طراحان و مجریان این حمله به اهداف خود نائل شده اند یا خیر؟ به تعبیری دیگر دستاوردهای این بازرسی چه بوده است؟

در پاسخ به این سوال، بررسی سیر اتفاقات صورت گرفته پس از پنج شنبه میزان کامیابی و حصول هر یک از اهداف را به خوبی نشان می دهد.

1- ساعاتی پس از حمله صورت گرفته، جزئیات آن در طی چند خبر روی سایت ها قرار گرفت.

2- در پی تماس های مکرر خانواده زندانیان بند 350، رئیس زندان اوین خبر حمله و ضرب و شتم را تکذیب کرد.

3- با توجه به تعطیلی دادستانی تهران و سایر مراجع قضایی در روزهای پنج شنبه و جمعه، برخی از خانواده زندانیان سیاسی با رسانه های خارجی و داخلی مصاحبه هایی را صورت دادند.

4- با تشدید نگرانی های خانواده های زندانیان، عده ای در روز پنج شنبه به زندان اوین مراجعه کردند.

5- زندانیان منتقل شده به سلول های انفرادی، دست به اعتصاب غذا زدند.

6- تعدادی از خانواده های زندانیان با تلفن های نمایندگان مجلس تماس برقرار کرده و ابراز نگرانی نمودند.

7- آقای مطهری نماینده مجلس شورای اسلامی قول پیگیری این واقعه را داد و درخواست کرد تا اگر این موضوع صحت ندارد اجازه بدهند که زندانیان با خانواده های خود ملاقات داشته باشند.

8- صبح شنبه دادستانی تهران شاهد حضور بیش از 40 نفر از اعضای خانواده زندانیان سیاسی بود.

9- آقای خدابخش نماینده دادستان در بحث زندانیان سیاسی علاوه بر عدم تکذیب درگیری، برای بررسی راهی اوین شد.

10- جمعی از مردم و خانواده های زندانیان سیاسی جلوی دادستانی تهران تجمع کردند و درخواستشان گرفتن خبری موثق از وضعیت زندانیانشان بودند.

11- 74 زندانی بند 350 شهادتنامه ای خطاب به دادستان نوشته و شرح واقعه را بیان کردند.

12- وزارت اطلاعات اعلام کرد که پیگیری می کند.

13- روزنامه قانون در روز شنبه، صفحه ای را به بررسی حقوق زندانیان اختصاص داد و مصاحبه هایی را با خانواده برخی از زندانیان منتشر کرد. روزنامه شرق نیز تکذیبیه آقای سلیمانی را در روزنامه منتشر کرد.

14- برخی از خانواده ها پس از بی اطلاعی مجدد از وضعیت زندانیان، مصاحبه هایی را با رسانه ها صورت دادند.

15- چند نفر از زندانیان در شامگاه شنبه با خانواده های خود تماس گرفتند و خبر درگیری در بند 350 را تأیید کردند.

16- 28 زندانی سیاسی در دردنامه ای خطاب به رئیس جمهور آنچه بر سرشان رفته بود را شرح دادند.

17- صبح روز یکشنبه خانواده زندانیان سیاسی با حضور مقابل مجلس شورای اسلامی توانستند با علی مطهری دیدار کنند و او قول پیگیری این قضیه را داد.

18- و این فهرست ادامه دارد…

 

بررسی سیر مهم ترین اتفاقات صورت گرفته در این چند روز نشان می دهد که؛

1- زندانیان در بند 350 در روز پنج شنبه توانستند فارغ از تفاوت های عقیدتی و مرامی، در برابر حمله خلاف قانون صورت گرفته، متحد شده و در برابر آن موضعی مشترک اتخاذ نمودند.

2- علی رغم خشونت به کار رفته، خبرهای درگیری و میزان جراحات افراد به بیرون از زندان منتقل شد.

3- خانواده های زندانیان سیاسی در طول این چند روز مانند موقعیت های حساس گذشته، مجددا در کنار هم قرار گرفتند و تمام تلاش خود را انجام دادند تا وضعیت زندانیانشان بهبود پیدا کند.

4- موضوع زندانیان سیاسی که با بحث دور دوم هدفمندی یارانه ها و سایر اخبار مهم سیاسی و اقتصادی روز، در اذهان عمومی بسیار کمرنگ شده بود، مجددا در صدر اخبار قرار گرفت.

5- رسانه های خارجی فرصت پیدا کردند تا دوباره بر سر رفتارهای خلاف حقوق بشری ایران تمرکز نموده و به آن بپردازند.

6- دانشجویان معترض در تهران و مشهد متوجه شدند که صدای اعتراضشان شنیده شده است.

7- پیگیری وضعیت زندانیان سیاسی باز هم سوژه ای شد تا به درب بهارستان برسد.

8- تلفن های همراه نمایندگان مجلس در این چند روز بارها به خاطر پیگیری خانواده زندانیان سیاسی به صدا در آمد.

9- طرفداران دولت این حمله را، پروژه ای برای تخریب دولت دانسته و اقدام به افشاگری در این مورد پرداختند.

10- وزارت اطلاعات دولت روحانی اعلام کرد که به این موضوع رسیدگی می کند و برخی به بیانیه وزارت اطلاعات در این خصوص دل بسته اند.

11- گرانی آتی بنزین لااقل برای ساعاتی ارزش سوژه دست اولی خودش را از دست داد.

12- بند 350 اوین از فضای روتین زندگی خارج شده و وارد پیشامد امنیتی- سیاسی جدید شد.

13- تکذیب و تأیید همزمان مقامات قضایی، عدم یکپارچگی و اجماع مقامات را به تصویر کشید.

14- شبیه سازی های تاریخی به ضرر جریان حاکم تمام شد از کتک زدن اسرای کربلا، تا رفتارهای خلاف قانون در زندان های سالهای دهه 60 و حتی ماجرای کوی دانشگاه در سال 78 و حکایت همیشگی نیروهای خودسر.

15- عده ای که بی عملی سیاسی و رخوت سیاسی آزارشان می داد به خودشان قول دادند که در این ماجرا سکوت نکنند.

16- نیروهای معترض داخلی و خارجی بار دیگر هم صدا شدند.

17- و …

با افزایش اقدامات طرفین این ماجرا می توان بر فهرست اقدامات و دستاوردها افزود، اما آن چه تا کنون واضح و آشکار می باشد این است که طراحان و مجریان این بازرسی به اهدافشان دست نیافته اند. این ناکامی در تأمین اهداف نباید منجر به عصبانیت و اقدام عجولانه دیگری شود، شاید بتوان با پیگیری به موقع و قانونی علاوه بر تنبیه خاطیان، بتوان ملزومات دلجویی از زندانیان و خانواده های آن را فراهم نمود. اصرار در انجام این اقدامات به دور از تدبیر، نه تنها بهبودی در اوضاع طرف شروع کننده دعوا و تخاصم ایجاد نمی کند که هر روز بر ناحق بودن اقداماتش صحه می گذارد.

* خواهر امین چالاکی، از زندانیان سیاسی بند 350 اوینDeprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.