سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » واکنش گسترده کاربران شبکه های اجتماعی به حمله وحشیانه بند ۳۵۰ اوین...

واکنش گسترده کاربران شبکه های اجتماعی به حمله وحشیانه بند ۳۵۰ اوین

چکیده :حمله نیروهای امنیتی به بند 350 اوین و ضرب و شتم زندانیان سیاسی که گفته می شود در طول دو دهه گذشته و بعد از فجایع سال های 60 بی سابقه بوده است با واکنش گسترده کابران شبکه های اجتماعی روبرو شده است....


ای تیغتان چو نیزه برای ستم دراز/ این تیزی سنان شما نیز بگذرد/ چون داد عادلان به جهان در بقا نکرد/ بیداد ظالمان شما نیز بگذرد… حمله نیروهای گارد ویژه به بند 350 اوین.

به گزارش خبرنگار کلمه، حمله نیروهای امنیتی به بند 350 اوین و ضرب و شتم زندانیان سیاسی که گفته می شود در طول دو دهه گذشته و بعد از فجایع سال های 60 بی سابقه بوده است با واکنش گسترده کابران شبکه های اجتماعی روبرو شده است.

یکی از کابران فیس بوک با مقایسه این اتفاق با حوادث عاشورا و جنگ تحمیلی نوشته است:

از بچگی توی هییت ها شنیدم که روز عاشورا با سم اسبان از روی بدن ها رد شدند… عاشورای 88 دیدم که با ماشین از روی بدن ها رد شدن…

توی هییت ها شنیدم حضرت فاطمه رو شبانه دفن کردن… بعد از 88 دیدم هاله سحابی رو کشتن و شبانه دفن کردن…

از نوجوانی نوی فیلم های دفاع مقدس دیدم که اسرا رو از تونل باتوم رد میکردند… امروز اسیرانمون رو از تونل باتوم رد کردند…

این تکرار تلخی ها و ظلم های تاریخ تمامی نداره؟!

دیگری نوشته:

امروز کهریزک در اوین تکرار شد: پس از انتقال از تونل سربازان باتوم به دست و ضرب و شتم شدید با دستبند و چشم بند به انفرادی ۲۴۰ و یا مکان دیگری منتقل شده اند؛ از وضعیت سلامتی این افراد اطلاعی در دست نیست….

این تهاجم خونین که گفته می شود ماموران لباس شخصی اطلاعات سپاه و حفاظت زندان اقدام به ضرب وشتم زندانیان کرده و سربازان وظیفه ای که از استعمال باتوم امتناع می کردند را نیز مواخذه و تهدید می کردند، خشم پیر و جوان را برانگیخته:

کار از آیه و حدیث گذشته ، از نقل سیره عملی اهل بیت و پیامبر گذشته. این جماعت به صراطی مستقیم نیستند، این نسناس ها به معجزه ای معتقد نیستند

ناله و نفرین کنید ، لعن کنید ….

شاید که افاقه کند

لعن الله علی قوم الظالمین

پی نوشت : فقط کِش ندهید

ان وعد الله حق

و كسانى كه ستم كرده اند به زودى خواهند دانست به كدام بازگشتگاه برخواهند گشت.( شعرا/227)

زمانی برای هاری وحشی‌ها

قلاده‌هاشون باز شده؟!

اگر دین ندارید و از روز بازگشت نمی هراسید لااقل در دنیایتان آزاده باشید!

یکی از کابران فیس بوک با مقایسه این اتفاق با اعدام زندانیان در 3 تیر 1287 در باغ شاه نوشته:

اگر آن روز کنار فواره دلگشای باغ شاه آن اتفاق می افتاد امروز در جایی میان تپه های دلگشای اوین! باز هم تاریخ به تکرار نشست. دلگشایی در این مملکت همیشه یادآور چنین صحنه های متناقضی است چه دلگشایی اوین باشد چه عطر دلنواز ایامی که دلخوش به اعتدالیم! امروز 28 فروردین نیز بی تردید زندانیان بند 350اوین که سایت ها از ضرب و شتم و انتقال تنی چند از مجروحان آن به سلول های انفرادی خبر می دهند، وضعیی شبیه به حال زندانیان باغشاه دارند تا تاریخ این مرز و بوم ، دور باطل خویش را با گذشت یک قرن و اندی به رخ ما بکشد.

دیگری می نویسد:

تونل باطوم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

ای ننگ بر تو هموطنی که در کسوت مأمور به جان فرزندان این ملت میفتی ….

به خدا سوگند تقاص، دیر نیست ….

بسیاری از کاربران فیس بوک در واکنش به این اقدام نیروهای امنیتی تصویر پروفایل خود را سیاه کرده اند: در اعتراض به تهاجم وحشیانه به بند ۳۵۰ اوین و اعلام همبستگی با این زندانیان بی‌دفاع، تا زمان خروج برادرانمان از سلول انفرادی تصویر ‍این پروفایل سیاه می‌‌ماند. اعتراضی جمعی و سرراست و صریح که هم به شکلی نمادین و ساده شدت ناراحتی ما را نشان می‌دهد و هم توجه سایر اهالی مجازستان را بیشتر جلب می‌کند.

تصویرم رو سیاه میکنم چون روی نگاه کردن به خانواده هایی رو ندارم که بی تاب و پریشون دنبال خبری از خانواده شان تو بند 350 زندان اوین می گردند.. تصویرم رو سیاه می کنم چون روی نگاه کردن ندارم به دنیایی که اینطوری بی رحمانه برادران و پدرانم رو میدره و شرم نداره… شرم میکنم به جای اون هایی که قرار بوده مراقب ناموس ما باشند… شرم دارم از همه ی اون هایی که هنوز رو اعتقادشون تو زندانند و کتک می خورند و مظلومانه به انفرادی و بیمارستان می رن… شرم می کنم که آزادم اگر اسم این آزادیه…

یکی از کابران توییتر با اشاره به واکنش رییس سازمان زندان‌ها در گفت وگو با ایلنا و اعلام اینکه هیچ گونه درگیری و ضرب و شتمی در زندان اوین اتفاق نیفتاده است نوشت:

همین واکنش شتاب زده تو گواه است بر صحت اخبار منتشر شده امروز از 350 اوین!!

حرف های تو بوی مصاحبه عصر عاشورای 88 سردار رادارن را می دهد!

بازرسی نوبه ای با 100 سرباز گاردانجام نمیشود و مجروح بر جای نمیگذارد؛ دروغگو!!!!

کاربران دیگری که مشخص است تجربه زندانی شدن داشته اند از خاطرات تلخ چنین مواقعی می نویسند:

اينجور وقت ها صداي سرود خوندن و شعار دادن بچه هاي ٣٥٠ توي بند نسوان مي پيچه… همه نگران ميشن كه يعني الان چه اتفاقي افتاده؟ خدا كنه بلايي سر كسي نيومده باشه و… شايدم تا شب يا فردا متوجه نشن ماجرا چي بوده ولي حتماً اونها هم رفتن توي هواخوري و با صداي بلند سرود خوندن و شعار دادن… امروز از اون روزهاي سرشار از غم و دلشوره بوده…

باز هم ضرب و شتم زندانیان بی دفاع توسط گارد زندان ، شنیدن شعارها و فریادهای زندانیان از آن سوی دیوار برای بند نسوان لحظات سخت ، تلخ و دردناکی است . هیچ راهی برای گرفتن خبر نیست .گوش ات را به دیوار میچسبانی تا صدا را بهتر بشنوی ، توی حیاط میروی تا وضوح صدا بیشتر شود و چیزی دستگیرت شود .هر کس گوشه ای را انتخاب میکند تا بهتر صدا را به گوش بشنود .اما زندان دیوار است . و دیوار و دیوار …

تحلیل های زیادی از این ماجرای دردناک در سایت های اجتماعی مطرح شده یکی از کاربران معتقد است:

آقایان یک تعداد گروگان در 350 دارند و حالا تاوان فریاد «زندانی سیاسی آزاد باید گردد»در جلوی چشم سعید جلیلی و فریاد یا حسین میرحسین در دانشگاه‌ها این است که گروگان ها را لت و پار کنند. امروز 350 به خاک و خون کشیده شد. طاغوت‌ها از این شیرین کاری ها در تاریخ این مملکت کم نکرده‌اند اما امروز دیگر تا سر حد مرگ زدن و بعد تکذیب کردن بی فایده است.

وحشیگری و حمله به زندانیان سیاسی بند 350 اوین هیچ مفهومی ندارد جز اینکه آتش به جان زورگویان افتاده و درد ناشی از حقارتشان در مقابل انسانهای بزرگ و شریفی که زندان و حصر را به سخره گرفته اند دیوانه شان کرده است آنها غافل اند از اینکه اندیشه و عقیده را نمیتوان به بند کشید و با تکیه بر توحش مغولی راه به جایی نخواهند برد.

یکی می نویسد:

شاه با اون همه ثروت و دک و پز؛ آخر عمرش دنبال

جایی میگشت برای مردن. کاش عبرت بگیریم …

گروگانگیرها اجازه درمان بدهید

آدمه دیگه، یه دفعه یادش میاد که اون گروه تروریستی لعنتی جیش العدل هم گروگان هاش را نزده بود، یعنی شما زندانبان های زندان ‫‏اوین از اون ها هم پست تر و رذل ترید!

بسیاری از مردم نیز اندوه و خشم خود را با اشعار جمله های کنایی بیان کرده اند:

ننگت باد اي دستي که بد بودي بدتر کردي…

اینجا شعله های جنگل سوخته است

اینجا به ستاره ها ،پنجره پنجره درد می پاشد …

زندانی سیاسی؛ گاهی سکوت می‌کند، گاهی حرف می‌زند، گاهی کتک می‌خورد، گاهی اعتصاب می‌کند، گاهی هم می‌میرد … آدم‌ها عوض می‌شوند، لبخند می‌زنند، انتخابات می‌کنند، شعار می‌دهند، پیروز می‌شوند، و از یاد می‌برند، سیاست‌ تغییر می‌کند… تمام زندان‌های جهان، بندی دارند برای بی‌گناهان. • به یاد اسیران‌مان که دربندند اما سبز…

کاربر دیگری در توییتر می نویسد:

صدام، قذافی، موسولینی، هیتلر، نرون، چنگیز، یزید

منو ببخشید اگر گاهی درباره شما فکر بد کردم

و در نهایت برخی از کابران مسئولیت این اتفاق را متوجه دولت تدبیر و امید دانسته اند و برخی دیگر آن را اقدامی در جهت تضعیف دولت برآورد کرده اند:

ساده‌اندیشانه‌ نیست اگر نفهمیم چنین برخوردهایی با زندانیان سیاسی ناشی از ضعف و عصبانیت تندروها است و نه قدرت و آرامششان؟ از کم‌اطلاعی نیست اگر ندانیم دولت روحانی، صرف نظر از موضعی که نسبت به آن داریم و علی‌رغم نقدهایی که به آن وارد است، هدف این تندروی‌ها است و نه عاملش؟ از ضعف تحلیل نیست اگر نبینیم دولت، مخالف ظلم به زندانی‌های سیاسی ۳۵۰ است، حتی اگر در مخالفت با این ظلم کم‌کاری کند، زورش نرسد متوقفش کند و علنا موضعی نگیرد؟

کوتاه‌بینی نیست اگر تشخیص ندهیم این بحران‌سازی‌ها ناشی از ترس تندروها از توفیق بیشتر ائتلاف گسترده‌ی اصلاح‌جویان (اصلاح‌طلبان، اعتدالی‌ها و محافظه‌کاران میانه‌رو) در مدیریت کشور و انتخابات‌های پیش رو است؟ خام‌اندیشی نیست اگر نفهمیم یکی از اهداف این تندروی‌ها ریزش بدنه‌ی اجتماعی حامی دولت و ایجاد شکاف میان اصلاح‌گرایان است؟خطا نیست اگر در گزارش‌های این تهاجم به نقش پررنگ‌ اطلاعات سپاه، دادستانی و مدیریت زندان توجه نکنیم؟

باید به این ظلم آشکار به شیوه‌ای مدنی اعتراض کرد، اما نباید سوراخ دعا را گم کرد، آدرس اشتباه داد و آب به آسیاب طراحان این تهاجم ریخت.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.