سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » خشم نتانیاهو و محافظه کاران ایرانی از سفر اشتون به تهران...

خشم نتانیاهو و محافظه کاران ایرانی از سفر اشتون به تهران

چکیده :نخست وزیر راست گرا و تند رو رژیم اسرائیل و محافظه کاران ایرانی بر سر موضوعی واحد سخت خشمگین و پریشان هستند، سفر کاترین اشتون به ایران. اما میان نتانیاهو و تندروهای داخلی تفاوتی بنیادین وجود دارد؛ نتانیاهو سیاستمداری است که هرگز دشمنی خود را با ایران پنهان نکرده، اما محافظه کاران داخلی ادعای دوستی و دلسوزی برای ایران و جمهوری اسلامی دارند....


کلمه- زهرا امیری: نخست وزیر راست گرا و تند رو رژیم اسرائیل و محافظه کاران ایرانی بر سر موضوعی واحد سخت خشمگین و پریشان هستند، سفر کاترین اشتون به ایران. اما میان نتانیاهو و تندروهای داخلی تفاوتی بنیادین وجود دارد؛ نتانیاهو سیاستمداری است که هرگز دشمنی خود را با ایران پنهان نکرده، اما محافظه کاران داخلی ادعای دوستی و دلسوزی برای ایران و جمهوری اسلامی دارند.

همزمان با سفر رییس سیاست خارجی اتحادیه اروپا به ایران، بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل با اشاره به توقیف یک کشتی‌ که از سوی اسرائیل ادعا می‌شود قصد حمل سلاح ایرانی به نوار غزه را داشته از سفر کاترین اشتون به ایران انتقاد کرد.

نتانیاهو٬ روز یک‌شنبه 9 مارس، 18 اسفند، ایران را متهم به «دروغ‌گویی گستاخانه» کرد. او که در انتقاد از سفر کاترین اشتون٬ مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا٬ به تهران سخن می‌گفت بار دیگر ایران را مسئول ارسال سلاح به نوار غزه دانست و گفت دوست دارد از خانم اشتون سوال کند که آیا از میزبانان خود در ایران درباره ارسال تسلیحات به گروه‌های تروریستی سوال کرده است و اگر نکرده است٬ دلیل آن چیست.

این در حالی است که مقامات ایران پیشتر ادعای ارسال سلاح از ایران به غزه را تکذیب کرده بودند.

محمد جواد ظریف٬ وزیر امور خارجه ایران٬ در صفحه توئیتر خود در واکنش به اخبار منتشر شده توسط رژیم اسرائیل توقیف این کشتی را دروغ شگفت‌انگیز خواند و انتشار چنین موضوعی از سوی اسرائیل را مرتبط به سفر قریب‌الوقوع نتانیاهو به آمریکا دانست.

و اما محافظه کاران ایرانی

روزنامه کیهان روز سه شنبه 20 اسفند در گزارشی که تیتر اول این روزنامه بود نوشت:

«کمتر از سه ماه پیش هیئت پارلمانی اتحادیه اروپا در سفر به تهران، مخفیانه با دو تن از فتنه‌گران و محکومان فتنه 88 در سفارت یکی از کشورهای اروپایی دیدار کرد. این دیدار اگر چه با موجی از انتقادات داخلی مواجه شد اما بالاخره مسائل و هماهنگی‌های پشت پرده این دیدار روشن نشد و مجلس و وزارت امور خارجه توپ را به زمین دیگری انداخته و هر کدام به نحوی از پاسخگویی درباره ماجرا شانه خالی کردند. نکته درخور تأمل آنکه هیئت پارلمانی اروپا در بازگشت از تهران، علی‌رغم دیدار با برخی از بلند پایه‌ترین مقامات کشورمان، دیدار با فتنه‌گران را مهم‌ترین بخش سفر خود عنوان کردند.

اکنون در حالی که تصور می‌شد دستگاه‌های مربوط به خصوص وزارت امور خارجه و وزارت اطلاعات از ماجرای آن سفر و دیدارهای کذایی درس‌های لازم را گرفته و از یک سوراخ دوبار گزیده نشوند، اما سفر مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به تهران، نشان می‌دهد این اتحادیه پروژه فشار به ایران در قالب به اصطلاح «حقوق‌بشر» را دنبال می‌کند و متأسفانه برخی جریانات و نگرش‌های داخلی نه تنها در این زمینه هوشیار نیستند بلکه شواهد نشان می‌دهد عده‌ای در برخی موارد در حال همراهی و تسهیل پروژه جدید غرب برای جمهوری اسلامی نیز هستند.»

از سوی دیگر محمد کاظم انبارلویی در یادداشتی در روزنامه رسالت با عنوان « نرگس محمدی محارب است» ادعا کرد:

«در حالی که اجازه نقد چند و چون توافق ژنو رادر داخل نمی‌دهند. باید به افکار عمومی پاسخ دهند که آیا ملاقات مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با محکومین فتنه و حمایت از آنها هم جزء توافقات ژنو است؟ .. حمایت اجانب از کسانی که در کارنامه سیاسی آنها مبارزه مسلحانه با نظام وجود دارد چه معنی‌ دارد؟ پس حقوق بشر بخوانید (حقوق مردم ایران) این وسط چه می‌شود؟ این فردی که خانم اشتون با او ملاقات کرده در سابقه سیاسی خود و شوهرش که اکنون در فرانسه پناهنده است، پرونده محاربه و مبارزه مسلحانه با نظام دارد.»

انبارلویی ضمن انتقاد از مواضع حسن روحانی رئیس جمهوری در مراسم اختتامیه جشنواره مطبوعات نوشت:

«مواضع آقای روحانی رئیس‌جمهور محترم در مراسم اختتامیه جشنواره مطبوعات واکنش‌هایی را در میان نخبگان و اهل رسانه در همان جلسه به همراه داشت… اما نکاتی در این نشست از سوی رئیس‌جمهور مطرح شد که در شأن ایشان نبود و مراسم اختتامیه جشنواره را در حد یک میتینگ سیاسی فرو کاهید.»

این در حالی است که در سیاست خارجی دیدار مقامات خارجی با شهروندان کشورهای دیگر، امری عادی است و کاترین اشتون نیز پیش از سفر به ایران اعلام کرده بود که قصد دارد با فعالان حقوق بشر ایرانی دیدار کند.

نرگس محمدی روزنامه‌نگار، نایب رئیس و سخنگوی کانون مدافعان حقوق بشر ایران نیز در گفتگویی با رادیو فردا با بیان اینکه من در این دیدار یک دعوتنامه رسمی از اشتون دریافت کردم،‌ تصریح کرده است: دیدار ما و اشتون کاملا رسمی و از پیش هماهنگ شده بود.

گفتنی است مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در پایان سفر به ایران بیانیه‌ای منتشر کرد و اعلام کرد که که بخش عمده‌ای از مذاکرات او و مقامات ایرانی بر روی مسئله حقوق بشر متمرکز بود.

کاترین اشتون در این مورد نوشته است:

جای تعجبی ندارد که تمرکز عمده‌ای بر روی حقوق بشر وجود دارد: من با فعالین زن در روز بین‌المللی زن دیدار کرده و درباره وضعیت زنان و نیز برخی از کارهایی که این زنان، از روزنامه‌نگارها گرفته تا پناهندگان افغان، افرادی که در جامعه مدنی فعالیت می‌کنند، در آنها دخیل هستند، و نیز اهمیت جامعه مدنی، سخن گفتم. و سپس تفکر درباره برخی از مسائل منطقه، برای مثال، چالش‌های واقعی تجارت مواد مخدر در افغانستان. ایران در این حوزه با مشکلاتی واقعی مواجه است.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.