سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » سیدهادی خامنه ای در دیدار با اعضای انجمن های اسلامی: از موضع قدرت گفت‌وگو کنید و نه...

سیدهادی خامنه ای در دیدار با اعضای انجمن های اسلامی: از موضع قدرت گفت‌وگو کنید و نه از موضع ضعف

چکیده :وی با توصیه دانشجویان به صبر، افزود: در این مرحله، باید صبر داشته باشید، رونق انجمن‌ها در یک پروسه طولانی، با ایجاد بستر مناسب با اعتدال و تدبیر بوجود می‌آید. اگر همانطور که خودتان یادآوری کردید، پیام اعتدال را شنیدید، باید به خاطر داشته باشید که حضور مسئولان وزارتی یک استثناست، زیرا با وجود تغییر رؤسای دانشگاه‌ها، از طرف مجلس مدام تذکرات داده می‌شود که شما وزیر اعتدالید، نه اصلاحات! رؤسای دانشگاه‌ها، در دولت‌های نهم و دهم، با برنامه‌ریزی و حمایت انتخاب شدند و حالا تغییرات زیاد، هزینه‌های زیادی را در بردارد. بنابراین منتظر تغییرات عمده نباشید و به خودتان اتکا کنید....


دبیرکل مجمع نیروهای خط امام با بیان اینکه “نباید کمک به دولت امتیازی برای انجمن اسلامی محسوب شود”، گفت: این انجمن باید بی‌طرف و نه موافق و مخالف باشد. حمایت از دولت، وظیفه انجمن نیست زیرا دولت‌های متعدد می‌آیند و می‌روند و انجمن اسلامی باید حامی ارزش‌ها و نظام باشد.

به گزارش سایت خط امام سیدهادی خامنه‌ای در دیدار با شوراهای احیای انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه‌های کشور با اشاره به ویژگی‌های فعالیت دانشجویی و مشکلات آن، افزود: تشکل‌های سیاسی باید خوداتکا باشند و مشکلات را در خود جستجو کنند. اگر انجمن متکی به وزارت باشد، با رفتن این طیف، از بین می‌رود. باید به خودتان متکی باشید و راه‌حل مشکلات را در خود جستجو کنید؛ «دائک منک و دوائک فیک».

وی همچنین اظهار کرد: متأسفانه در دوره قبل، برخی حرکت‌ها آسیب‌هایی ایجاد کرد. به برخی از اصول و شئونات اسلامی بی‌توجهی شد؛ حتی جایی به صراحت گفته شد “برای فعالیت در انجمن اسلامی، نیاز نیست حتماً مسلمان باشیم”.

سیدهادی خامنه‌ای با تاکید بر لزوم انسجام تشکیلاتی و نظم در برنامه‌های خاطرنشان کرد: بدون هیچ فعالیت منسجم، بدون نشست‌ها، سخنرانی‌ها و فعالیت‌های منظم، نمی‌توان رأی آورد. برنامه‌ریزی کنید، نشست‌ها و سخنرانی‌ها منظم برگزار کنید، و از هر موقعیتی برای فعالیت استفاده کنید. بطور مثال، در دوره‌ای در دانشگاه علم و صنعت، انجمن اسلامی دست طیف افراطی راست‌گرا بود. دانشجویان اصلاح‌طلب هم با ایجاد تشکلی جدید با عنوان «دانشجویان رزمنده» شروع به فعالیت کردند و نشست‌ها و سخنرانی‌های منظم برگزار می‌کردند.

دبیرکل مجمع نیروهای خط امام با تاکید بر کار فرهنگی به عنوان شاخص‌ترین فعالیت دانشجویی، گفت: مهم‌ترین کار، در این مرحله، کار فرهنگی است، تنها راه موفقیت در دانشگاه، در موقعیت فعلی گفتمان است. از موضع قدرت گفت‌وگو کنید و نه از موضع ضعف. به صورت منظم، نشست برگزار کنید و پیگیر اهداف خود باشید. دولت نمی‌تواند بستر مناسب را فراهم کند. برای رشد، باید سختی‌ها را هموار کرد و کار فرهنگی انجام داد. مهمترین کار، کار فرهنگی است.

وی در ادامه با بیان اینکه “فعالیت سیاسی، مستلزم پذیرش اندکی دردسر است و فعالیت‌های پیگیر تشکل‌های سیاسی باعث می‌شود که مخالف عقب‌نشینی کند”، خاطرنشان کرد: فعالیت دانشجویی مستلزم دانشجو بودن نیست، همواره باید پیگیر بود و در هر شرایطی فعالیت‌های سیاسی را پی‌گرفت. به‌طور مثال، یکی از دوستان ما استاد اخراجی بودند ولی همیشه در دانشگاه حضور داشتند، اگر از در بیرونش می‌کردند، از پنجره وارد می‌شد، همه ما باید چنین باشیم.

این فعال سیاسی همچنین خطاب به اعضای انجمن اسلامی دانشجویان اظهار کرد: اگر می‌خواهید جریان گذشته احیا شود و انجمن به دوران رونق خود بازگردد، اولین مرحله، پیدا کردن همفکر است. با توجه به فعالیت‌ها و اتفاقات ده – دوازده سال گذشته، باید اطمینان حاصل کرد طیف فکری اصلاح‌طلب شانس رأی آوردن داشته باشند. شما باید مثل خود آنها عمل کنید، اول تفکری را اشاعه دادند و در مجمع عمومی حضور پیدا کردند و با مکانیزم رأی انجمن اسلامی را از آن خود کردند، شما هم باید به همین شیوه عمل کنید و با افزایش همفکران خود، با مکانیزم رأی عمل کنید.

وی با توصیه دانشجویان به صبر، افزود: در این مرحله، باید صبر داشته باشید، رونق انجمن‌ها در یک پروسه طولانی، با ایجاد بستر مناسب با اعتدال و تدبیر بوجود می‌آید. اگر همانطور که خودتان یادآوری کردید، پیام اعتدال را شنیدید، باید به خاطر داشته باشید که حضور مسئولان وزارتی یک استثناست، زیرا با وجود تغییر رؤسای دانشگاه‌ها، از طرف مجلس مدام تذکرات داده می‌شود که شما وزیر اعتدالید، نه اصلاحات! رؤسای دانشگاه‌ها، در دولت‌های نهم و دهم، با برنامه‌ریزی و حمایت انتخاب شدند و حالا تغییرات زیاد، هزینه‌های زیادی را در بردارد. بنابراین منتظر تغییرات عمده نباشید و به خودتان اتکا کنید.

حجت‌الاسلام والمسلمین خامنه‌ای همچنین با بیان اینکه “برخی فکر می‌کنند فصل فعالیت سیاسی و دانشجویی، دوران دانشجویی است اما این فعالیت‌ها تعطیل‌بردار نیست”، تاکید کرد: وظایف و کارکردها را جدول‌بندی کنید و از همراهان قدیمی دعوت کنید و از تجربه‌هایشان استفاده کنید. فعالیت دانشجویی نمی‌تواند سیاسی نباشد، اما مهم‌ترین نکته این است که شعبه احزاب خارج از دانشگاه نباشد. حضور افراد حزبی نشان‌دار از تشکل‌های خاص، می‌تواند مشکل‌ساز باشد. البته من به شخصه مخالف این کار نیستم اما این اتفاق، تیغ دو دمه است. اگر نمایندگان اصلاحات در دانشگاه حضور داشته باشند، بهانه به دست احزاب دیگر می‌دهد تا آنها هم حضور پیدا کنند. تفکر سیاسی و تشکیلاتی را در خود پرورش دهید. موازین اسلامی را رعایت کنید، چرا حجاب دوستان باید به گونه‌ای باشد که بتوان از آن ایراد گرفت؟ اگر طرف مقابل هم به اصول عمل نکرد، شما هم می‌توانید طبق موازین اجتماعی به آنان تذکر دهید.

دبیرکل مجمع نیروهای خط امام، درباره سیاست خارجی دولت‌ها نیز گفت: من معتقدم وظیفه هر دولتی در ایران این است که به لبنان و فلسطین، غزه و سوریه کمک کند. حمایت از آنها برای ما حیاتی است. اگر به همبستگی اسلامی و انسانی هم، کسی معتقد نباشد ولی برای حفظ امنیت خود باید از آنان حمایت کنیم. در دوره رژیم پهلوی، یهودی‌ها در ایران بسیار فعال بودند، در سیاست و اقتصاد و حتی در بخش آموزش ما حضور داشتند، تعدادی از نخست‌وزیران ما بهایی بودند و بسیاری از حوزه‌های اقتصادی، مثل دارو، لاستیک، قماش، کشاورزی مدرن، صنعت و … حضور داشتند. بحث فلسطین برای نظام ما یک مسأله اساسی است. از همان آغاز فعالیت انقلاب در سال ۴۱، امام درباره اسرائیل صحبت کرد. باید عمیق بود و نباید بی‌مطالعه و احساساتی تحت تأثیر قرار گرفت. امروزه یکی از خط قرمزهای توده مردم ما، بحث اسرائیل است.

در ادامه این نشست، یکی از دانشجویان گفت که “در دوره پیشین بحث رد صلاحیت وجود نداشت و می‌شد با مکانیزم رأی وارد انجمن‌ها شد، اما حالا از یک طرف بحث رد صلاحیت‌ها هست و از سوی دیگر، تأسیس و ثبت یک تشکل جدید مسأله دارد و مشکل است”، که سیدهادی خامنه‌ای در پاسخ به این دانشجو، یادآور شد: در همین مدت اندک هم اتفاقاتی افتاده و کارهایی صورت گرفته است. همین اقدامات موجب تغییر رؤسای دانشگاه‌ها شده و این پیشرفت کمی نیست. پس باز هم می‌توان کار کرد و فعالیت کرد، باید اتاق فکر تشکیل داد و بیشتر کار کرد.

رئیس پژوهشکده تاریخ اسلام در پایان، پیشنهاد تشکیل اتاق‌های فکر، فهرست کردن موضوعات، دعوت از اساتید و برگزاری نشست‌ها و سخنرانی‌ها را ارائه کرد و افزود: مهم‌ترین کار، در این مرحله، کار فرهنگی است. در اتاق‌های فکر می‌توان تیتر سخنرانی‌ها را مشخص و از اساتید برای این سخنرانی‌ها دعوت کرد. حتی می‌توانید از تندروترین اساتید دعوت کنید. به خاطر داشته باشید این مخالفت‌ها از گذشته وجود داشته، تنها تفاوت با گذشته در این است که این شلوغ‌کاری‌ها در گذشته سازماندهی نشده بود، اما حالا سازمان‌بندی شده عمل می‌کنند.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.