سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » هشدار زندانیان سیاسی به آملی لاریجانی: با کارشکنی ها، وضعیت زندانیان بیمار را خطرن...

هشدار زندانیان سیاسی به آملی لاریجانی: با کارشکنی ها، وضعیت زندانیان بیمار را خطرناکتر و غیرقابل جبران نکنند

چکیده :20 زندانی سیاسی محبوس در بند 350 زندان اوین در نامه ای به رییس قوه قضاییه با شرح وضعیت زندانیان بیمار در این بند به رفتارهای غیرقانونی و خودسرانه ی مسئولان زندان و قاضی صلواتی در جلوگیری از پیگیری روند درمانی این زندانیان اعتراض کردند....


20 زندانی سیاسی محبوس در بند 350 زندان اوین در نامه ای به رییس قوه قضاییه با شرح وضعیت زندانیان بیمار در این بند به رفتارهای غیرقانونی و خودسرانه ی مسئولان زندان و قاضی صلواتی در جلوگیری از پیگیری روند درمانی این زندانیان اعتراض کرده و هشدار دادند که با اقدامات عجیب و غریب در درمان زندانیان کارشکنی نکنند و آنها را به بیماریهای صعب العلاج مبتلا نکنند یا با ایجاد تاخیرهای مکرر و غیرقانونی کاری نکنند که فرصت درمان از دست برود و دیگر امکان درمان وجود نداشته باشد، کما اینکه در مواردی اینچنین شده است.

به گزارش کلمه، در این نامه تاکید شده است که در موارد مکرری مسئولین زندان و دادستانی حتی به نظر پزشکی قانونی که دستگاه کارشناسی قوه قضائیه در درمان زندانیان بیمار است توجهی نکرده و مشکلات بزرگی برای زندانیان بیمار ایجاد کرده است.

این اولین نامه زندانیان سیاسی، به آملی لاریجانی و دیگر مسئولان قضایی کشور نیست و پیش از این نیز بارها نامه هایی از سوی زندانیان سیاسی و خانواده های آنان، به صورت فردی و گروهی در پیگیری و تشریح و ابراز نگرانی وضعیت زندانیان بیمار ارسال و منتشر شده است.

متن این نامه به همراه اسامی امضا کنندگان آن که در اختیار کلمه قرار گرفته به شرح زیر است:

ریاست محترم قوه قضائیه جناب آقای آملی لاریجانی

باسلام؛

احتراما، همانطور که مستحضرید تاکنون زندانیان سیاسی بند 350 زندان اوین چندین نامه و شکوائیه در مورد کارشکنی هائی که در امور درمانی آنها صورت می گیرد و مخاطرات فزآینده ای که این اقدامات برای زندانیان بیمار ایجاد کرده و همچنان ادامه دارد برای جنابعالی ارسال کرده اند ولی متاسفانه نتیجه ای نداشته است. امیدواریم این بار نسبت به آن ترتیب اثر داده شود.

طبعا در این نوشته جای آن نیست که ما به سیری که در فرآیند رسیدگی قضائی و بی قانونی ها و ظلم هائی که در این مراحل مختلف از ابتدا تا صدور حکم نسبت به زندانیان سیاسی صورت گرفته بپردازیم، که خداوند از همه آنها آگاه است و هوخیرالحاکمین ولی اینک که به هر دلیلی این افراد در زندان به سر می برند حداقل وظیفه مسئولین زندان و مسئولین قضائی به حکم اسلامیت یا به حکم انسانیت این است که حداقلی از قانون گرائی و مروت و انصاف را مرعی دارند و با اقدامات عجیب و غریب در درمان زندانیان کارشکنی نکنند و آنها را به بیماریهای صعب العلاج مبتلا نکنند یا با ایجاد تاخیرهای مکرر و غیرقانونی کاری نکنند که فرصت درمان از دست برود و دیگر امکان درمان وجود نداشته باشد، کما اینکه در مواردی اینچنین شده است.

متاسفانه در موارد مکرری مسئولین زندان و دادستانی حتی به نظر پزشکی قانونی که دستگاه کارشناسی قوه قضائیه در درمان زندانیان بیمار است توجهی نکرده و مشکلات بزرگی برای زندانیان بیمار ایجاد کرده است.

از موارد بارز اینگونه اقدامات، برخوردهای غیرقانونی و عجیب و غریبی است که با تعدادی از دراویش گنابادی بیمار صورت گرفته که اگر بازرس بیطرفی به آن رسیدگی کند روشن خواهد شد چگونه با قانون شکنی و اقدامات خودسرانه با جان بیماران بازی شده و می شود. البته متاسفانه چنین برخوردها و اقدامات علاوه بر دراویش در مورد بیماران دیگری هم صورت گرفته و همچنین ادامه دارد.

برخی موارد مهمترین این گونه اقدامات که اخیرا واقع شده عبارتند از:

۱-آقایان حمید مرادی و مصطفی دانشجو که از مدتها قبل به دلیل بیماری حاد در بیمارستان بستری بوده اند و به دلیل نارسایی شدید قلبی منتقل شده و در سی سی یو بستری بوده اند علیرغم توصیه اکید پزشک معالج به ضرورت بستری بودن و ادامه معالجه روز سه شنبه ۶/۱۲/۹۲ از بیمارستان به زندان برگردانده شده اند. این در حالی است که روزهای قبل از آن آقای مرادی آنژیوگرافی شده و قرار بوده روز چهارشنبه ۷ اسفند پزشک جراح وی را معاینه و در مورد عمل جراحی وی تصمیم گیری نماید. آقای دانشجو هم قرار آنژیوگرافی و سپس تصمیم گیری در مورد اقدامات بعدی درمانی داشته است.

آقای حمید مرادی از مدتها قبل مبتلا به گرفتگی و انسداد عروق پا است و باید مورد عمل جراحی عروق قرار گیرد. آقای مصطفی دانشجو نیز مبتلا به بیماری آسم ریوی و گرفتگی عروق قلبی است و پزشک متخصص و پزشک قانونی توصیه اکید به درمان تخصصی آنها داشته اند. متاسفانه تاخیر در درمان باعث تشدید بیماری آنها شده و آثار آن تا حدی بوده که ممکن است منجر به قطع پای آقای مرادی گردد. در این موارد خطرات جانی و پیامدهای تاخیر در درمان تاکنون بارها پزشکان متخصص معالج تذکر داده اند که به آنها ترتیب اثری داده نشده است. مهمترین مشکل در انجام به موقع دخالت غیرقانونی افراد فاقد صلاحیت پزشکی همچون قاضی صلواتی و تبعیت معاون قضایی زندان از دستورات غیرقانونی وی است. قاضی صلواتی بدون اینکه موضوع قانونا هیچ ارتباطی با وی داشته باشد دستور داده که دراویش گنابادی باید با لباس زندان به ببمارستان اعزام شوند و این دخالت غیرقانونی بارها مشکل جدی در اعزام آنها به بیمارستان برای درمان های ضروری ایجاد کرده است و علاوه بر این یکی دیگر از دراویش گنابادی آقای افشین کرم پور مدتی است از درد شدید کمر و ناراحتی کلیه رنج می برد که اخیرا وضعیت وخیمی پیدا کرده و روز دوشنبه ۵ اسفند قرار بوده به صورت اورژانس به بیمارستان اعزام شود که از اعزام وی جلوگیری و در طول شب در بهداری زندان برای تسکین درد وی ۷ آمپول به وی تزریق کرده اند و بامداد ۶ اسفند نیز وی را علیرغم شدت بیماری به بند ۳۵۰ برگردانده و از اعزام وی به بیمارستان خودداری کرده اند. در حال حاضر نیز وی در وضعیتی بسیار نامساعد به سر می برد.

۲- روز چهارشنبه ۷ اسفند آقای اکبر امینی پس از طی همه مراحل قانونی و صدور موافقت دادستانی در حال اعزام به دندانپزشکی برای معالجه بوده که در بین راه معاون اجرایی زندان، آقای جواد مومنی، وی را بر می گرداند و مانع انجام کار درمانی وی می شود و ظاهرا وی اعلام کرده است جلوی همه اعزام های درمانی بند ۳۵۰ را خواهد گرفت.

۳- آقای اصغر قطان مبتلا به بیماری صعب العلاج و نیازمند جراحی های متوالی و مراقبت مداوم است. روند درمان وی تاکنون بارها با وقفه های طولانی همراه بوده است که آخرین مورد آن جراحی معده در تاریخ ۸ اسفند بوده که مسئولان دستگاه قضایی در ضمن مراحل درمان و پیش از انجام این جراحی ایشان را ناگهان به زندان بازگردانده اند.

همچنین آقای علی سلان پور به مدت ۳ سال است که از ناراحتی های حاد نخاع و مهره های گردن و کمر و جهاز داخلی رنج می برد و علیرغم تحمل دردهای مستمر اجازه درمان موثر به وی داده نشده است.

از سوی دیگر در اقدامی غیرقانونی دادگاه انقلاب علیرغم صراحت ماده ۲۹۱ قانون آیین دادرسی کیفری و نظر قطعی سازمان پزشکی قانونی و دادستانی تهران، با درمان خارج از زندان آقای حسین رونقی ملکی موافقت نکرده و مانع درمان این بیمار کلیوی که یک کلیه خود را در زندان از دست داده است می شود.

و نیز تعداد دیگری از زندانیان که در نتیجه اهمال و یا بعضا غرض ورزی مسئولان مربوطه در دادستانی تهران و سازمان زندانها با شدت یافتن بیماری شان مواجه هستند و بدیهی است که چنین روندی سرانجام نامطلوب و تلخی خواهد داشت.

اسامی امضاکنندگان:

حسن اسدی زیدآبادی

امیر اسلامی

رضا انتصاری

عماد بهاور

امید بهروزی

علیرضا بهشتی شیرازی

محمد داوری

محمد صادق ربانی املشی

علیرضا رجایی

مصطفی ریسمان باف

آروین صداقت کیش

مصطفی عبدی

بهزاد عرب گل

حمید کرواسی

جعفر گنجی

عبدالله مومنی

محسن میردامادی

محمدامین هادوی

احمد هاشمی

فرشید یدالهیDeprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.