سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » نامه انجمن نویسندگان کودک به وزیر آموزش و پرورش...

نامه انجمن نویسندگان کودک به وزیر آموزش و پرورش

چکیده : انجمن نویسندگان کودک و نوجوان با ارسال نامه‌ای به وزیر آموزش و پرورش با اشاره به خودکشی امیراحمد قربانی، نوجوان شیرازی، بر ضرورت مخاطب‌شناسی در نظام آموزشی تاکید کرد...


انجمن نویسندگان کودک و نوجوان با ارسال نامه‌ای به وزیر آموزش و پرورش با اشاره به خودکشی امیراحمد قربانی، نوجوان شیرازی، بر ضرورت مخاطب‌شناسی در نظام آموزشی تاکید کرد.

در متن این نامه که نسخه‌ای از آن در اختیار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، قرار گرفته آمده است:

«جناب آقای دکتر علی‌اصغرفانی، وزیر محترم آموزش و پرورش

با سلام و احترام

زمانی که خبر مرگ جانسوز امیراحمد،‌ نوجوان شیرازی، را شنیدیم،‌ خود را با حادثه‌ای مواجه دیدیم که از جنس حادثه‌های دیگر نبود. امید داشتیم تا شاید دست‌اندرکاران آموزش و پرورش با ریشه‌یابی این حادثه غم‌انگیز و اعلام آن، نوید جلوگیری از تکرار چنین حوادثی را بدهند. اما با گذشت هفته‌ها از این ماجرای غم‌انگیز،‌ نگران از این‌که مبادا مرگ دلخراش امیراحمد به بوته فراموشی سپرده شود،‌ ضروری دیدیم چند نکته را با جناب‌عالی در میان بگذاریم.

1-تردید نداریم هیچ‌یک از آموزگاران،‌ مربیان و دست‌اندرکاران نظام آموزشی آگاهانه خواهان بروز چنین حوادثی نبوده و نیستند. حتا چه بسا دردمندی آن‌ها در چنین مصیبت‌هایی بیش از دیگران باشد. بنابراین در ریشه‌یابی این‌گونه حوادث شاید ساده‌ترین و در عین حال ناکارآمدترین روش،‌ متهم کردن عوامل اجرایی باشد.

2-با توجه به شرایط دشوار اجتماعی و اقتصادی که خانواده‌ها را درگیر خود ساخته،‌ جا دارد با محور قرار دادن امنیت روانی دانش‌آموزان، بازخوانی شیوه‌های تربیتی در مدارس، ‌اصلاح آیین‌نامه‌های انصباطی و مهم‌تر از همه تغییر نگرش عوامل اجرایی در دستور کار قرار گیرد.

3-بدیهی است ما پدید‌آورندگان ادبیات کودک و نوجوان، تلاش دست‌اندرکاران آموزش و پرورش را برای ارتقای اخلاقی و تربیتی کودکان و نوجوانان ضروری می‌دانیم، اما چنان‌چه این تلاش‌ها با شناخت دقیق و علمی مخاطب امروزی همراه نباشد، چه بسا باز هم با حوادث دردناکی چون مرگ امیراحمد مواجه شویم. چنان که پیش از این نیز شاهد حوادثی از این دست در محیط‌های آموزشی بوده‌ایم.

4-تجربه نشان می‌دهد زندگی کودک و نوجوان امروزی متأثر از مناسبات و سرمشق‌های جهان مدرن است و نمی‌توان آموزش و پرورش را جزیره‌ای فرض کرد که روش‌هایش تناسبی با این سرمشق‌ها نداشته باشد. باور ما این است حوادثی از جمله مرگ امیراحمد بیش از هرچیز می‌تواند ناشی از بدفهمی از وی‍‍ژگی‌های کودک و نوجوان امروزی باشد. بدین جهت ضروری است در سیاست‌گذاری‌های کلی آموزش وپرورش،‌ مخاطب‌شناسی به عنوانی ضرورتی بنیادین در اولویت قرار گیرد.

در پایان ضمن آرزوی موفقیت برای شما و وزارتخانه محترمتان،‌ امیدواریم در دولتی که خود را به متصف به تدبیر و امید کرده است و با همیاری نهادهای مدنی و ظرفیت‌های کارشناسی موجود در جامعه،‌ بیش از گذشته شاهد شکوفایی و بالندگی کودکان و نوجوانان ایرانی باشیم.»

به گزارش ایسنا، امیراحمد قربانی با خود موبایل به مدرسه می‌برد و وقتی مدیر مدرسه با او برخورد می‌کند، تصمیم به خودکشی می‌گیرد، آن هم به شیوه‌ای خشونت‌بار؛ حلق‌آویز کردن خودش!Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.