سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » تجمع دامداران مقابل وزرات صنعت و معدن: یارانه ما را بدهید...

تجمع دامداران مقابل وزرات صنعت و معدن: یارانه ما را بدهید

چکیده :وزارت صنعت، معدن و تجارت دیروز مهمانان بسیاری داشت. بسیاری از فعالان عرصه تولید دام كشور در مقابل این وزارتخانه تجمع كرده بودند و خواستار حمایت از سوی دولت بودند. ...


وزارت صنعت، معدن و تجارت دیروز مهمانان بسیاری داشت. بسیاری از فعالان عرصه تولید دام كشور در مقابل این وزارتخانه تجمع كرده بودند و خواستار حمایت از سوی دولت بودند. آنان در این تجمع از شعارهای جالبی نیز استفاده كردند شعار‌هایی تحت عناوین «رجعت به وابستگی ننگ است و شرمندگی» و «ما مردان اقتصاد مقاومتی هستیم ما را حمایت كنید». اما دلیل اصلی حضور آنان کم‌توجهی دولت به وعده‌هایی بود كه پیش‌تر در دولت گذشته و تا حدودی در این دولت شاهد آن بوده‌ایم. براساس سوابق و اسناد وعده‌های دولت برای اعطای علوفه ارزانقیمت به دامداری‌ها محقق نشده است.

آنان می‌گویند طی هشت ماه گذشته مطالبات خود را دریافت نكرده‌اند و دیگر توان تولید ندارند. درحالی که وزیرصنعت، معدن و تجارت رسما افزایش قیمت شیر و لبنیات را به‌رغم حذف ارز مرجع از واردات نهاده‌های دامی منتفی اعلام کرد، دامداران معتقدند براساس تفاهمنامه منعقد شده، دولت فقط در شرایطی می‌تواند قیمت شیر و لبنیات را ثابت نگه دارد که هزینه‌های تولید از جمله قیمت نهاده‌ها ثابت بماند. همچنین در ماه گذشته که ارز مرجع از واردات خوراک دام و طیور حذف شد، نوسانات متعددی در بازار فرآورده‌های لبنی صورت گرفت اما دامداران و مرغداران خواهان افزایش قیمت محصول خود با توجه به افزایش هزینه‌های تولید بودند که نهایتا نعمت‌زاده ضمن تائیدنکردن افزایش قیمت شیر، اعلام کرد که قیمت شیر و لبنیات در ماه‌های گذشته افزایش یافته و اگر هم قرار است مختصر افزایش دیگری داشته باشد باید به تائید سازمان حمایت برسد.

این درحالی است که مدیرعامل اتحادیه مرکزی دامداران تاکید دارد دولت براساس تفاهمنامه منعقد شده بین اتحادیه دامداران و شرکت پشتیبانی امور دام موظف است نهاده‌های مورد نیاز دامداری‌ها را تا پایان فروردین 93 با قیمت‌های مصوب و تعیین شده به دامداران تحویل دهد اما نه‌تنها دولت از اول تیرماه تاکنون یک کیلو نهاده تحویل نداده است بلکه قیمت نهاده‌ها از 40 تا حدود 100 درصد افزایش یافته است.

سیداحمد مقدسی، رئیس هیات‌مدیره كانون انجمن‌های صنفی گاوداران ایران، گفت: دلیل حضور ما این است كه به وزیر صنعت، معدن و تجارت تذكراتی بدهیم درمورد تعهداتی كه این وزارتخانه به دامداران دارد بابت تحویل نهاده‌‌ها با نرخ مصوب علوفه و قیمت شیر با قیمت مصوبی كه تحویل گرفته‌اند. متاسفانه دامدار به تعهدات خود عمل كرده است ولی وزارت صنعت و معدن به مجموعه تعهدات خود عمل نكرده است. تا به امروز حدود هشت ماه است كه علوفه‌ای برای خوراك دام تحویل نگرفته‌ایم و دولت هم مصوب كرده است 300 میلیارد تومان بابت مابه‌التفاوت كیلویی 1110 تومان تا 1300 تومان كه به دامدار بدهد ولی از آذرماه كه این مصوبه تصویب شده است، اقدامی در زمینه اجرایی‌كردن در دستور كار قرار نگرفته است.

وی اظهار کرد: مسئولان باید بدانند كه صنعت دامپروری بالغ بر هشت ماه است كه با ضرر و زیان به فعالیت خود ادامه می‌دهد و آنان باید به این نكته دیگر هم توجه داشته باشند كه تولید ما موجود زنده است و درصورت كوتاهی و به‌دلیل نداشتن منابع مالی ممكن است دام‌ها تلف بشوند. تا به امروز هیچ یك از مسئولان وزارتخانه پاسخی در این زمینه نداده‌اند. در طول این فرآیند زمانی 8 ماه مكاتبات زیادی با آنان و متاسفانه مسئولان دلایلی می‌آورند كه قابل قبول نیست. دولت تعهد كرده است كه طبق مصوبه ستاد تنظیم بازار تا آخر فروردین 1393 قیمت نهاده‌‌ها را با نرخ مصوب با ما بدهد و از ما شیر را با قیمت 1110 تومان خریداری كند. تولیدكننده تا به امروز به تعهدات خود عمل کرده است اما مقامات دولتی پاسخ روشنی در زمینه تعهدات نه در كلام و نه در عمل نشان نداده‌اند.

وی تصریح كرد: از مسئولان ارشد خواستاریم تا به فكر تولید باشند و بدانند كه در صورت کم‌توجهی آنان تولید از میان خواهد رفت و نابودی بخش صنعت موجب افزایش بیكاری خواهد شد.

سیدموسی رهنمایی، رئیس نظام صنفی كشاورزی كشور در گفت‌وگو با آرمان گفت: اكنون كه بعد از گذشت هشت ماه دست به اعتراض زده‌ایم به این دلیل است كه قوانین در كشور به‌درستی به اجرا درنمی‌آید.

سعید سلطانی در این خصوص به آرمان گفت: قیمت ذرت در تفاهمنامه منعقد شده باید تا پایان فروردین 93 کیلویی 700 تومان به دامدار تحویل داده شود درحالی که اکنون به بیش از هزار تومان رسیده است. همچنین قیمت هر کیلوگرم سویا در تفاهمنامه 1050 تومان تعیین شده بود که امروز به 2000 تومان رسیده است.

به گفته مدیرعامل اتحادیه مرکزی دامداران، دولت موظف است هر کیلوگرم جو را 650 تومان به دست دامداران برساند درحالی که این محصول امروز در بازار به 850 تومان رسیده است. همچنین دیگر علوفه‌های مورد نیاز که به‌صورت آزاد در بازار تهیه می‌شد مانند ذرت علوفه‌ای، تفاله چغندر قند و… با افزایش قیمت مواجه شده‌اند. همچنین اگر مسئولان و دولت تعهد کنند قیمت نهاده‌های تولید تا پایان سال ثابت بماند و خود را موظف به تامین این نهاده‌های با قیمت‌ها مصوب کنند، تولیدکنندگان هیچ‌گاه به سمت افزایش قیمت محصولاتشان نخواهند رفت.

وی افزود: براساس آنالیز هزینه‌های واقعی تولید، قیمت تمام شده شیر و لبنیات باید 28 و 17 درصد افزایش یابند اما دامداران در شرایطی که هزینه‌های تولیدشان همواره رو به افزایش است نمی‌توانند محصولشان را با قیمت گذشته تولید کنند؛ بنابراین جلوگیری از افزایش قیمت در این شرایط که هزینه‌های تولید افزایش یافته، منطقی نیست و با این شرایط ادامه تولید امکانپذیر نیست.

افزایش قیمت علوفه عامل ورشکستگی دامداران

عباس شیوانی از فعالان صنعت امور دام با اشاره به بی‌کیفیتی فرآورده‌های لبنی پس از اعلام کاهش قیمت شیر از سوی سازمان صنعت، معدن و تجارت در گفت‌وگو با آرمان گفت: با توجه به اینکه قیمت خرید فرآورده‌های دامی بیش از قیمتی است که دولت برای عرضه به بازار تعیین کرده است، دامدار ناچار است در عرضه اصل این مواد خوراکی کوتاهی کند.

وی به تبیین دلایل بی‌کیفیتی شیر پرداخت و تصریح کرد: با افزایش قیمت خوراک و علوفه‌، دامداران مجبور هستند برای جلوگیری از زیان‌های بیشتر، شیر را با قیمتی بالا عرضه کنند و کارخانه تولید لبنیات نیز برای جبران ضررهای ناشی از برقرار نبودن تعادل قیمت فروش، عرضه شیر و دیگر محصولات لبنی از کیفیت لبنیات بکاهد.

عضو هیات امنای شهرک صنعتی لبن با اشاره به مصرف روزانه یک دام گفت: یک راس گاو در یک روز ۲۵ کیلو سیلو به ازای هر کیلو ۲۰۰ تومان، پنج کیلو یونجه به‌ازای هر کیلو ۸۰۰ تومان و ۱۴ کیلو کنستانتره به ازای هر کیلو ۸۰۰ تومان مصرف می‌کند که این مبلغ برای دامدار کمرشکن است.

وی با بیان اینکه قیمت خوراک دام نسبت به سال گذشته بیش از ۵۰ درصد افزایش یافته است، بیان کرد: دلالان و برخی کشاورزانی که از توانمندی مالی مطلوبی نسبت به دیگر کشاورزان برخوردار هستند موجب افزایش قیمت این محصول در بازار می‌شوند.

شیوانی ادامه داد: دلالان و برخی کشاورزان در زمان فراوانی یونجه، نسبت به انبار کردن این محصول اقدام می‌کنند و در فصل زمستان که این محصول در بازار کم می‌شود با قیمتی گزاف آن را به بازار عرضه می‌کنند.

وی با اشاره به افزایش قیمت سویا به صورت لحظه‌ای گفت: سال گذشته دامداران سویا را با قیمت ۶۵۰ تومان می‌خریدند ولی امسال این کالا را با قیمت دوهزار تومان خریداری می‌کنند.

عضو هیات امنای شهرک صنعتی لبن تصریح کرد: قیمت سویا مانند قیمت طلا هر لحظه رو به افزایش است و تمام فشارها روی دامدار است.

وی اضافه کرد: افزایش بیش از ۵۰درصدی خوراک دام و نرخ‌گذاری غیرعادلانه بر روی شیر موجب می‌شود کارخانه‌دار نسبت به تولید شیر بی‌کیفیت اقدام کند.

شیوانی بیان کرد: سال گذشته در استان قم روزانه ۴۳۰ تن شیر تولید شد که امسال به‌دلیل مشکلات ناشی از افزایش قیمت به ۱۸۰ تن کاهش یافته است.

اختصاص علوفه ارزانقیمت، بهترین روش حمایت

غلامحسین رنجبرها، رئیس هیات‌مدیره تعاونی دامداران بهبهان نیز در پاسخ به روزنامه آرمان گفت: ما موافق پرداخت مابه‌التفاوت قیمت شیر نیستیم؛ زیرا معتقدیم این مساله به زیان مردم است و همچنین بستر اختلاس و سوءاستفاده‌های مالی را فراهم می‌کند.

وی افزود: ما انتظار داریم به ازای تحویل شیر، علوفه یارانه‌دار یعنی ارزانقیمت به ما بدهند. ذرت، جو، سویا و سبوس 4 قلم نهاده پرمصرف دامداران است که انتظار داریم به نرخ سابق خود بازگردند.

رنجبرها تصریح کرد: علوفه ارزانقیمت موجب حمایت از تولید می‌شود وقتی نرخ نهاده‌های پرمصرف ثابت بماند، قطعا شاهد تثبیت نرخ سایر نهاده‌ها همچون یونجه، کاه، نان خشک و غیره خواهیم بود.

وی عنوان کرد: درحقیقت تثبیت نرخ علوفه، منجر به تثبیت نرخ شیر و گوشت می‌شود، همچنین امید برای تولید بالا رفته و خودبه‌خود تولید روند افزایشی پیدا خواهد کرد.

برای ثبات قیمت علوفه، منابع خوراک دام و طیور شناسایی شود

عضو هیات‌علمی دانشگاه کردستان در گفت‌وگو با آرمان اظهار کرد: با توجه به این‌که قیمت نهاده‌های مورد نیاز صنعت مرغداری و دامداری در کشورمان متغیر بوده و وابستگی‌های زیادی به واردات دارد، هرگونه نوسان در نرخ بازار‌های جهانی و نوسان در قیمت ارز باعث تغییر قیمت علوفه و به‌دنبال آن عدم ثبات گوشت قرمز، گوشت مرغ، شیر و لبنیات خواهد شد.

قربانعلی صادقی تصریح کرد: با توجه به اینکه استعداد منابع جدید خوراک بومی در کشورمان وجود دارد، باید یکی از اولویت‌های تولیدات دامی، شناسایی منابع خوراک جدید بومی کشورمان به‌منظور جایگزینی ذرت و سویای وارداتی باشد.

وی ادامه داد: با کاهش وابستگی نهاده‌های دامی به واردات، ثبات قیمت در گوشت قرمز، مرغ، شیر و لبنیات ایجاد خواهد شد و همچنین گامی در جهت صادرات این محصولات به کشورهای دیگر خواهد بود.

عضو هیات علمی دانشگاه کردستان با اشاره به بالا‌بودن هزینه‌های تمام‌شده تولید به دلیل نامناسب‌بودن شرایط سوخت و بالا‌بودن مصرف انرژی در واحد‌های تولیدی، افزود: پرداخت تسهیلات یارانه‌ای به واحد‌های مرغداری و دامداری باعث کاهش هزینه تمام‌شده انرژی در این واحد‌ها می‌شود و به تبع آن سبب کاهش قیمت تمام‌شده‌ تولیدات دامی و لبنیات خواهد شد.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.