سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » رحمانی فضلی: هنوز از قاچاقچیان مواد مخدر عقب هستیم...

رحمانی فضلی: هنوز از قاچاقچیان مواد مخدر عقب هستیم

چکیده :دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر موافقت خود را با تشکیل صندوق حمایت از درمان و اشتغال بهبودیافتگان اعلام کرد و گفت: در صورت تشکیل این صندوق توسط مجمع خیرین، آنها را حمایت می‌کنیم....


دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر موافقت خود را با تشکیل صندوق حمایت از درمان و اشتغال بهبودیافتگان اعلام کرد و گفت: در صورت تشکیل این صندوق توسط مجمع خیرین، آنها را حمایت می‌کنیم.

به گزارش فارس، به نقل از روابط عمومی ستاد مبارزه با مواد مخدر؛ عبدالرضا رحمانی‌فضلی در دیدار با اعضای هیئت مدیره خانه خیرین ایران گفت: رقم یک میلیون و 325 هزار نفر معتاد به اندازه کافی وحشتناک است و نیازی به اعلام دیگر رقمهای اغراق آمیز نیست، متأسفانه 63 درصد این تعداد نیز متأهل هستند یعنی 750 هزار نفر زن در کشور دارای همسر معتاد هستند که طبعاً دچار مشکلاتی همچون افسردگی، همسرآزاری، پرخاشگری و نارضایتی اجتماعی هستند.

او گفت: تنوع در مصرف مواد مخدر در جامعه زیاد شده و با وجود مخدرهای صنعتی قاچاقچیان به دروغ برای درمان هر نوع مرض و بیماری مثل استرس، افسردگی، چاقی، لاغری، بهبودی پوست و ناتوانی جنسی یکی از این مخدرها را معرفی می‌کنند که با این وجود پیچیدگی کار در مبارزه با مواد مخدر بالا رفته است.

دبیرکل ستاد مبارزه با موادمخدر گفت: حدود 46 درصد از زندانیان کشور مستقیماً و 25 درصد از سایر زندانیان به صورت غیر مستقیم به دلیل ارتکاب جرایم مرتبط با مواد مخدر در زندان‌ها محبوسند. همچنین علت 55 درصد طلاق ها، 65 درصد همسرآزاری‌ها، 30 درصد کودک‌آزاری‌ها، 25 درصد قتل‌ها، 20 درصد منکراتی منافی عفت، 10 درصد جرایم مالی و 23 درصد نزاع و خشونت‌ها به دلیل اعتیاد است و اگر این ارقام کاهش یابند مابقی جرایم به خودی خود کاهش خواهند یافت.

رحمانی‌فضلی گفت: تاکنون در مبارزه با مواد مخدر زحمات زیادی کشیده شده و نظام متحمل هزینه‌های بی‌شماری در این زمینه شده اما هنوز از قاچاقچیان و معتادان عقب هستیم.

او پیشگیری، درمان، مقابله و صیانت از بهبودیافتگان را از مهمترین برنامه‌های ستاد در اجتماعی کردن مبارزه با مواد مخدر عنوان کرد و گفت: سالانه 500 تن انواع مواد مخدر در کشور کشف می‌شود، در حوزه مقابله یکی از سیاست‌هایی که در پیش گرفته شد کنترل مرزها به ویژه مرزهای شرقی با استفاده از احداث برجک، دیوار بتنی و کشیدن سیم خاردار بود، به گونه‌ای که در حال حاضر امکان ترانزیت مواد مخدر به ایران به صورت کاروانی وجود ندارد.

او گفت: در بحث پیشگیری باید عموم جامعه درگیر مبارزه با مواد مخدر شوند، چرا که نخستین علت گرایش به اعتیاد یعنی کسب لذت است، نشان می‌دهد که آگاهی و اطلاع افراد جامعه نسبت به مواد مخدر و عوارض آن پایین است که در این مسیر باید به دنبال تاثیرگذار‌ترین جریان‌های اجتماعی در جامعه باشیم.

دبیرکل ستاد مبارزه با موادمخدر گفت: همچنین در بحث درمان باید گفت که تنها 20 درصد از معتادانی که تحت درمان قرار می‌گیرند هرگز به چرخه اعتیاد بازنمی‌گردند و تا آخر عمر پاک می‌مانند و بقیه معتادان بعد از ترک موقت دوباره به اعتیاد بر می گردند. که باید تلاش شود این رقم در درمان به 50 درصد برسد.

دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: با احتساب بعد خانوار برای افراد معتاد نیز، ۶ میلیون نفر مستقیما با معضل مواد مخدر درگیر هستند که باید برنامه‌ریزی‌های لازم در جهت رفع این مشکل اندیشیده شود.

رحمانی‌فضلی گفت: رویکرد فعلی ستاد، اجتماعی‌کردن موضوع مبارزه با مواد مخدر است و ستاد در نظر دارد این امر را نهادینه و جامعه را نسبت به معضل اعتیاد حساس کند که با این رویکرد به نظر می‌رسد که بتوانیم با این معضل مقابله کنیم.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.