سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » حسین زمان: زنجیر به پای هنرمندان زدن تدبیر نیست...

حسین زمان: زنجیر به پای هنرمندان زدن تدبیر نیست

چکیده :تعداد زیادی از عزیزان در بند از دوستان و همفکران بوده اند و من برای ایشان احترام خاصی قائلم. من میرحسین موسوی را از زمان جنگ و دوره ای که خود یک رزمنده بودم می شناسم و به ایشان ارادت دارم و در صداقت و حسن نیت او هیچ شکی ندارم. تعدادی از این یاران در بند عشاق جوانی هستند که سالهاست از معشوق جدا مانده اند و در حسرت آنند که لحظه ای دستان یار را با مهر بگیرند و از زندگی مشترکشان لذت ببرند. سالهاست شیشه ها و میله ها لذت این عاشقی را از ایشان گرفته اند....


کلمه- شهرزاد موسوی: وقتی هنر و شرافت یک جا جمع شود. وقتی از منیت و خواسته های شخصی عبور کنی، وقتی دغدغه ات، غنچه های پر پر شده و پرستو های پر کشیده باشد، می شوی حسین زمان.

آنوقت همین شرافت در نوجوانی باعث می شود که به زندان ساواک بروی، در جوانی تحصیل در آمریکا را رها کنی به جبهه بروی و در میانسالی در اوج محبوبیت و شهرت کاری به فوج مردم بپیوندی و بشوی هنرمندی مردمی. هنرمندی که انتشار ترانه هایش ممنوع می شود و به هر بهانه ای مورد هجوم قرار می گیرد.

آنوقت خواندن ترانه های عاشقانه برای یاران عاشق در بند و حصر می شود خط قرمز یک حکومت عریض و طویل.

حسین زمان که نزدیک به هفده سال است به صورت حرفه ای در عرصه موسیقی فعالیت می کند در 9 سال گذشته در سخت ترین شرایط و تحت شدید ترین فشارها بوده و در 8 سال دولت محمود احمدی نژاد تا کنون در محرومیت کامل از فعالیت های هنری بوده است، او در طول 2 سال گذشته چندین ترانه عاشقانه برای محصوران و زندانیان سیاسی سبز خوانده است.

حسین زمان در فیس بوکش در این مورد نوشته: یک سال و اندی است برای ماندن در این عرصه تلاش طاقت فرسایی داشته ام و برای اینکه ثابت کنم زورگویان نمیتوانند همانگونه که قبلا به من پیام داده بودند از عرصه موسیقی حذفم نمایند با همه فشار و سختی ترانه هایی را تولید نمودم و در فضای مجازی منتشر کردم . کارهایی که سعی شد با وجود بضاعت کم کاملا حرفه ای باشند و از عوامل حرفه ای در آنها استفاده شده باشد . خوشحالم از اینکه بعد از هشت سال گوشه نشنی اجباری، بر خلاف خواسته زور مداران تمامیت طلب هنوز بر پا ایستاده ام و صدایم به گوش شما می رسد .

او خواننده ای است که تن به ممیزی ها و محدودیت های فرمایشی نداده و آثارش را در فضای مجازی و از طریق وب سایتش منتشر می کند. این خواننده مردمی پس از انتشار آخرین ترانه اش «تو نباشی» با مشکلات زیادی روبرو شد و وب سایت او پس از انتشار این ترانه مورد حمله قرار گرفت.

او چند روز پیش در پاسخ به وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی که گفته بود؛ ما خادمان هنرمندان، وظیفه داریم تلاش کنیم که هنر ایرانی را جهانی کنیم تا در تالارها و گالری‌های مختلف دنیا آثار ایرانی نمایش داده شود، نوشت: جناب آقای جنتی، وزیر محترم ارشاد ، پیشنهاد می کنم قبل از هر اقدامی جهت جهانی کردن هنر ایرانی، بهتر است جایگاه هنر و هنرمند را در مملکت خودمان مشخص نماییم. آقای وزیر صدا و سیمای کشور ما هنوز مجاز به نشان دادن نوازندگان موسیقی به هنگام نواختن ساز نیست ، هنوز آلات موسیقی را در نمایش های تلویزیونی پشت گلدان مخفی میکنند و این در حالی است که کشورهای همسایه برخی سازهای ایرانی را به نام خود سند زده اند و چه بسا به زودی از این مهجوری موسیقی ما استفاده کنند و دستگاه های موسیقی ایرانی را نیز به نام خود ثبت نمایند ، بلایی مشابه بر سر هنر فرش بافی ایرانی آمده ، سینمای ما از استقلال لازم برخوردار نیست ، نویسندگان ما سالهاست کتابهایشان پشت سیم های خاردار ممیزی و سانسور بلا تکلیف مانده ، هنر در قبضه سفارشات و فرمایشات است ، هنر آزاد شعاری بیش نیست . شما را به خدا بجای دادن شعارهای بزرگ دهان پر کن واقع بینانه تر نگاه کنید . آقای وزیر هنر های اصیل ایرانی در مملکت خودمان گرفتار و زنجیرند چگونه میخواهید آنها را جهانی کنید ؟ اگر ممکن است قبل از جهانی کردن هنر ایرانی یک شب فقط یک شب به من ، حقیر ترین عضو جامعه هنری ایران ، اجازه دهید در کشورم ایران ، برای مردم وطنم به روی صحنه بروم و فقط از ایرانمان بخوانم و نه بیشتر . برای جهانی کردن هنر ایرانی ابتدا باید آن را از اسارت خارج کنید . برای اینکه نقاشمان بتواند بوم و قلم در دست بگیرد و هنرش را به رخ جهانیان بکشد باید از حصر خارج شود.

حسین زمان همچنان در مقابل این مشکلات ایستاده تا صدای آزادی خفه نشود. متن گفت و گوی کلمه با حسین زمان را با هم می خوانیم:

ظاهرا برای انتشار آهنگ جدیدتان یعنی «تو نباشی» دچار مشکل شده اید. چه اتفاقی افتاده است؟

به منظور کمک و حمایت هموطنان مقیم خارج از ایران لینک خاصی را برای حساب ارزی روی صفحه وبسایتم قرار داده ام که متاسفانه دقیقا از همان شب اعلام انتشار این ترانه وبسایت من از دسترس خارج شد و مورد حمله قرار گرفت. طی چند روز گذشته این حملات به دفعات صورت گرفته. لازم به ذکر است وبسایت من مدت زیادی است در داخل ایران فیلتر است و گویا این اقدام بیشتر برای خارج کردن از دسترس هموطنان خارج از ایران صورت گرفته.

فکر می کنید چرا با یک ترانه عاشقانه اینطور برخورد می شود؟

من تصور نمیکنم هدف ترانه ها باشند. بیشتر به نظر میرسد این برخوردها با خود من است و به همان دلیلی صورت میگیرد که بیش از 8 سال است بواسطه آن من را از فعالیت در داخل ایران محروم نموده اند. این که این دلیل یا دلایل چه هستند باید از همان کسانی پرسید که به من اجازه نمیدهند. آخرین ارگانی که به من اعلام نموده اجازه فعالیت ندارم دفتر اداره کل موسیقی وزارت ارشاد با مسئولیت آقای پیروز ارجمنداست که بهتر است از ایشان پرسیده شود.

اگر مخاطبان شما کسانی باشند که جلوی انتشار ترانه های شما را می گیرند به آنها چه می گویید؟

قطعا خواهم گفت این عین بی تدبیری است و روسیاهی به شما خواهد ماند. زنجیر به پای هنرمندان زدن تدبیر نیست و به هیچ عنوان قابل توجیه نمی باشد. بهتر است چنانچه دستور از جای دیگری صادر شده وزارت ارشاد به صراحت اعلام نماید که در این مورد بی تقصیر است تا واقعیت مشخص شود.

این روز ها را چه طور می بینید؟ به اتفاقاتی که در دولت جدید افتاده خوشبین هستید؟

من معتقدم افراط در محافظه کاری، شعار و نمایش با تدبیر فاصله زیادی دارند و چنانچه دولت صداقت را در دستور کار خود قرار ندهد حتما بازنده میدان خواهد بود. ناتوانی و بی اختیاری در برخی زمینه ها را بایستی به اطلاع مردم برسانند و شفافیت را در برنامه های خود اولویت دهند و مردم را از خود بدانند در غیر این صورت جایگاه مردمی خود را از دست خواهند داد. من هنوز به خوش تدبیری دولت آقای روحانی قائل نیستم و به ایشان نمره خوبی نمیدهم. امیدوارم این بی تدبیری ها از نگاه ما کیاست و تدبیر مؤثر باشد از جانب دولت در غیر اینصورت به آینده خوبی امید ندارم.

از نگاهتان به هنر و جنس آهنگ های شما مشخص است که برای هنر خود رسالتی قائلید لطفا در این مورد صحبت کنید.

من بارها گفته ام وظیفه هنرمند بیان زیبای واقعیت های تلخ و شیرین جامعه است با نیت روشنگری، آگاهی بخشی و البته آرامش دهی و تقویت روح و روان مخاطبین. هنرمند باید نسبت به مسائل اطراف خود شناخت داشته باشد ، دردهای جامعه را درک کرده باشد و لحظه ای از مردم و جامعه جدا نشود. هنرمند به اعتبار مردم بر پای ایستاده است و یک لحظه نباید فراموش کند که مردم ولی نعمتان ایشان هستند . یک روز در زمان انتخابات دور اول ریاست جمهوری آقای خاتمی ، یکی از اهالی موسیقی با من تماس گرفت و گفت: چرا اینقدر وارد مسائل سیاسی شده ای؟ دست از این کارها بردار . به او گفتم من به سیاست کاری ندارم ولی دردهای مردم دلم را به درد می آورد و من را به فکر می اندازد و احساس مسئولیت میکنم . با کمال ناجوانمردی گفت بی خیال گور پدر … شرم دارم جمله را کامل کنم. این نگاه نگاه مسموم و ویرانگری است که فضای هنری ما را آلوده کرده . متاسفانه همان شخص و امثال او همواره در صدر مجلس نشانده شده اند و هنوز هم یکه تاز می دانند. باید چهره هنر از این آلوده گی ها شسته شود.

همه کسانی که به نوعی همراهی با جنبش سبز را انتخاب کردند و تا به امروز بر راه خود ماندند به دنبال آرمان هایی آمده و مانده اند. چه شد که شما به این نگاه رسیدید و تا امروز به آن وفادار مانده اید؟

اصلی ترین موضوعی که کرامت انسان و عزت نفس او را اعتبار می بخشد آزادی است. اگر آزادی نباشد چیزی برای انسان باقی نمی ماند. من از نوجوانی و جوانی تا به امروز سعی کرده ام نفسم را عزیز بدارم و آن را به حراج نگذارم. این شدنی نیست مگر در سایه آزادی. با هر حرکت و مشی آزادی بخش و آزادی خواه همراه بوده ام و خواهم بود.

آخرین آهنگ های شما با تمرکز بر موضوع زندانیان سیاسی بوده رابطه خاصی با این دوستان دارید؟

تعداد زیادی از عزیزان در بند از دوستان و همفکران بوده اند و من برای ایشان احترام خاصی قائلم. من میرحسین موسوی را از زمان جنگ و دوره ای که خود یک رزمنده بودم می شناسم و به ایشان ارادت دارم و در صداقت و حسن نیت او هیچ شکی ندارم. تعدادی از این یاران در بند عشاق جوانی هستند که سالهاست از معشوق جدا مانده اند و در حسرت آنند که لحظه ای دستان یار را با مهر بگیرند و از زندگی مشترکشان لذت ببرند. سالهاست شیشه ها و میله ها لذت این عاشقی را از ایشان گرفته اند.

من دوست داشتم در قالب ترانه هایم زبان حال ایشان باشم و تمامی عاشقانه هایی که طی دو سال اخیر خوانده ام همدلی و همراهی با آنها بوده است و همگی را به این عزیزان تقدیم کرده ام.

برنامه خاصی برای ترانه های بعدی دارید؟

تولید این ترانه ها با رعایت استانداردهای هنری بسیار پر هزینه است. من هزینه مادی سنگینی را برای تولید آنها متحمل شده ام و این در شرایطی است که به دلیل نداشتن شغل خود تحت فشار شدید مالی هستم. نه امکان تبلیغ دارم و نه رسانه ای در اختیارم میباشد و نه اجازه کنسرت دارم و تنها راه کسب درآمد و تامین هزینه کارهای هنری ام فروش ترانه ها از طریق شبکه های مجازی بوده که با وجود حمایت تعداد زیادی از دوستان بخش بسیار کمی از هزینه ها جبران شده است. چنانچه یاری شوم حتما ترانه های بعدی را نیز تقدیم خواهم کرد.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.