سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » تشکیل جلسه کابینه جدید اوکراین برای بحث در مورد بحران کریمه...

تشکیل جلسه کابینه جدید اوکراین برای بحث در مورد بحران کریمه

چکیده :کابینه جدید اوکراین روز شنبه اول مارس، ۱۰ اسفند، برای اولین بار تشکیل جلسه داد و در باره بحران فزاینده‌ای که بر سر گزارش‌های مربوط به استقرار نظامی روسیه در منطقه خودمختار کریمه ایجاد شده، بحث کرد....


کابینه جدید اوکراین روز شنبه اول مارس، ۱۰ اسفند، برای اولین بار تشکیل جلسه داد و در باره بحران فزاینده‌ای که بر سر گزارش‌های مربوط به استقرار نظامی روسیه در منطقه خودمختار کریمه ایجاد شده، بحث کرد.

به گزارش بی بی سی، آرسنی یاتسنیوک، نخست وزیر جدید اوکراین در این جلسه گفت کشورش با “تحرکات روسیه” وارد یک رویارویی نظامی نخواهد شد. وی گفت تحرکات نظامی در کریمه قابل قبول نیست.

در طول شب گذشته از کریمه گزارش رسید که یک فرودگاه دیگر نیز به دست مردان مسلح افتاده است.

افراد مسلح ناشناس از بامداد روز جمعه در اطراف فرودگاه سیمفروپل، مرکز جمهوری خودمختار کریمه در جنوب اوکراین، مستقر شدند اما از فعالیت عادی فرودگاه جلوگیری نکردند.

چند ساعت پس از آن نیز گزارش شد که افراد مسلح فرودگاه بندر سواستوپل در کریمه را هم محاصره کردند.

تقاضای کمک کریمه از روسیه

در همین حال، نخست‌وزیر تازه منطقه کریمه می‌گوید کنترل تمام بخش های ارتش، پلیس، و نیروهای امنیتی این منطقه را در دست گرفته است.

سرگئی آکسیونوف پس از آنکه مردان مسلح طرفدار روسیه در روز پنج‌شنبه کنترل پارلمان کریمه را در دست گرفتند، به این سمت منصوب شد.

آقای آکسیونوف که طرفدار روسیه است، همچنین گفته است که “برای برقراری مجدد آرامش در منطقه” از روسیه تقاضای کمک کرده است.

روسیه گفته است که این تقاضا را نادیده نخواهد گرفت.

دولت جدید اوکراین روسیه را متهم کرده که صدها سرباز و همچنین یک هواپیمای نظامی در کریمه مستقر کرده است اما مسکو هر گونه مداخله نظامی را رد کرده و گفته است جابجایی نیروهایش ناقض توافق‌های بین‌المللی نیست.

هشدار اوباما

پیشتر، باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا به صراحت به روسیه هشدار داد که مداخله نظامی این کشور در اوکراین “هزینه‌هایی” همراه خواهد داشت.

آقای اوباما گفت که به شدت نگران تحرکات نظامی روسیه در کریمه است.

وی افزود که هر گونه نقض تمامیت ارضی اوکراین باعث بی‌ثباتی عمیق منطقه خواهد شد.

اما ویتالی چورکین، سفیر روسیه در سازمان ملل گفته است هر گونه حرکت نظامی روسیه در داخل اوکراین در راستای موافقت‌نامه‌های موجود دو کشور است.

کریمه یک منطقه (جمهوری) خودمختار در چهارچوب سیاسی اوکراین است. بیش از نیمی از ساکنان کریمه را روس‌تباران تشکیل می‌دهند که مخالف دولت جدید اوکراین هستند اما مسلمانان تاتار کریمه از این دولت حمایت می‌کنند.

مالکیت شبه جزیره کریمه با حدود دو میلیون نفر جمعیت، در زمان شوروی سابق به اوکراین واگذار شد و پس از فروپاشی شوروی و استقلال اوکراین، این منطقه موقعیت یک جمهوری خودمختار متعلق به اوکراین را یافت.

اوکراین پس از استقلال موافقت کرد نیروی دریایی روسیه به استفاده از پایگاه دریایی شوروی سابق در کریمه ادامه دهد و در حال حاضر، این پایگاه مقر ناوگان روسیه در دریای سیاه است.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.