سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » نوبخت: پرداخت یارانه نقدی فقط به نیازمندان...

نوبخت: پرداخت یارانه نقدی فقط به نیازمندان

چکیده :محمد‌باقر نوبخت، معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهور شب گذشته در گفت‌وگوی ویژه خبری به مباحث مربوط به اقتصاد مقاومتی و اقدامات دولت در راستای کاهش تورم و یارانه نقدی پرداخت می‌شود....


محمد‌باقر نوبخت، معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهور شب گذشته در گفت‌وگوی ویژه خبری به مباحث مربوط به اقتصاد مقاومتی و اقدامات دولت در راستای کاهش تورم و یارانه نقدی پرداخت می‌شود.

به گزارش فارس، وی گفت: هم‌اکنون آئین‌نامه‌های بودجه سال 1393 کل کشور در حال تدوین است و علت کاهش تورم نقطه به نقطه بهمن ماه به 22 درصد و 12 ماهه بهمن ماه به 33.7 درصد سیاست سنجیده اقتصادی و ارتباط مالی است.

نوبخت با اشاره به اینکه باید خود را از منابع نفتی برهانیم گفت: هم‌اکنون برخورد دولت برای واریز منابع نفتی از 28 درصد به 31 درصد افزایش پیدا کرده که در این میان 3 درصد از وابستگی بودجه به نفت کاهش می‌یابد.

نوبخت با تاکید بر اینکه باید گفتمان مدیریت جهادی و اقتصاد مقاومتی را بر جامعه حاکم کنیم گفت: در هیئت دولت هر هفته 2 روز از ساعت 8 تا 1 بعد از ظهر تیم اقتصادی گرد هم آمده و به مسائل مربوطه می‌پردازد.

معاون برنامه‌رزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهور در رابطه با افزایش مشارکت مردمی در اقتصاد گفت: آنچه که دولت در اختیار دارد باید به مردم واسپاری کند و عرصه های سرمایه‌گذاری را بیشتر در اختیار مردم قرار دهد.

وی افزود: ترجیح می‌دهیم کارخانجات و شرکت‌های سودآور را به شکل خرد به تمام مردم عرضه کنیم و در این میان هم دولت به دنبال منابع مالی نیست بلکه با هدف حضور فعال بخش خصوصی، اقدامات را تسهیل خواهد کرد.

وی با اشاره به اینکه تسهیلات را برای ایجاد فضای مطلوب رقابتی در اختیار بخش خصوصی قرار خواهیم داد گفت: در این صورت قطعا انگیزه برای سرمایه‌گذاری افزایش خواهد یافت.

نوبخت در بخش دیگری از سخنان خود در پاسخ به سوالی درباره چگونگی اصلاح الگوی مصرف در جامعه افزود: بدون تردید اگر با سبک فعلی مصرف کشور را اداره کنیم در آینده نیاز به کالا و خدمات فزاینده خواهد بود.

معاون برنامه‌رزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهور ادامه داد: قطعا باید الگوی صحیح مصرف را با جدیت پیگیری و طراحی‌های لازم را داشته باشیم؛ الگوی مصرف باید با منطق و روشنگری فرهنگ‌سازی شود.

وی گفت: در این صورت نیازی به واردات نبوده و در صورت افزایش تولید امکان صادرات نیز فراهم خواهد بود.

وی همچنین در رابطه با ارتباط میان دولت و مجلس خاطرنشان کرد: با واقع‌بینی مجلس در کنار دولت خواهد بود؛ در صورتی که نیاز به فرآیند تقنینی در روند اقتصاد مقاومتی داشته باشیم، حتما مجلس کمک خواهد کرد.

وی ادامه داد: دولت متعهد شده به جای اینکه منابع حاصل از هدفمندی بی‌هدف تقسیم شود، در جامعه هدف یعنی تولید و سلامت به کار گیرد.

*برخی مردم اعتقاد دارند که حقوق دلاری دریافت نمی‌کنند که با هزینه‌های دلاری انرژی را دریافت کنند و حق هم دارند

نوبخت تاکید کرد: قانون می‌گوید قیمت حامل‌های انرژی باید طی مدت معینی با قیمت‌های منطقه‌ای همسان شود اما این امر در راستای صیانت از منابع ملی و منابع مصرف انجام خواهد شد؛ برخی مردم اعتقاد دارند که حقوق دلاری دریافت نمی‌کنند که با هزینه‌های دلاری انرژی را دریافت کنند و حق هم دارند، بنابراین اقدامات دولت در راستای حقوق تمام ملت‌ها خواهد بود.

معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه دولت به هیچ وجه از اصلاح قیمت‌ها به دنبال تامین کسری بودجه نیست گفت: دولت علاوه بر این 11 هزار و 300 میلیارد تومان از خزانه خود برداشته و صرف یارانه نقدی، سلامت، بیمه و مخصوصا تولید خواهد کرد.

وی افزود: حداقل 10 هزار میلیارد تومان علاوه بر پرداخت یارانه نقدی به خانوار، صرف تولید کشور خواهد شد چرا که بسیاری از واحد‌های تولیدی به دلیل عدم سرمایه در گردش مشکلاتی دارند.

وی ادامه داد: در این مدت دولت تسهیلات ارزان‌قیمت و حتی اگر لازم باشد تسهیلات بلاعوض به واحد‌های تولیدی خواهد داد.

وی در پایان تاکید کرد: انشاءالله با مدیریت اقتصادی شاهد معیشت بهتر مردم و فضای بهبود اقتصادی خواهیم بود و در آینده نیز نوید اقتصادی پویا با تدبیر و امید را می‌دهیم.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.