سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » تبریک به مردمی که رهبرانشان را تنها نگذاشتند...

تبریک به مردمی که رهبرانشان را تنها نگذاشتند

چکیده :ه نه از یک سو نومید شویم و بی تحرکی را با تسلیم در برابر تقدیری خودساخته و خودبافته توجیه کنیم، و نه از سوی دیگر، به تشابه سازی های ساده انگارانه و گمراه کننده گرفتار شویم. داستان جنبش های اجتماعی، هیچگاه رونویسی نمی شوند، بلکه با توجه به شرایط زمان و مکان، بازآفرینی می شوند، هرچند باید به یاد داشت که در سکوت نیز، داستانی گفته نمی شود....


کلمه-سیدکاظم قمی​:

سرانجام پس از دو سال حبس به اتهام جرمی که صحت و سقم آن همواره محل تردید بود، یولیا تیموشنکو، نخست وزیر سابق اوکراین، آزاد شد؛ آزادی که مرهون عوامل گوناگونی است که اشاره به برخی از آن ها، می تواند برای همه کسانی که آزادی محصورین و محبوسین انتخابات سال 88 را خواستارند، تأمل برانگیز باشد.

نخست این که، طی دو سال گذشته، هیچگاه نام تیموشنکو از یادها نرفت. طرح نام او، که تنها زندانی منتقد دولت نبود اما به عنوان سمبل مقاومت مطرح می شد، زمزمه تذکری مستمر و صدای خاموش ناشدنی انذاری بود که طی این سال ها، هیچگاه دولتمردان را آسوده خیال باقی نگذاشت.

عامل دوم، حرکت سازمان یافته و هماهنگ رهبران مخالف دولت، چه در عرصه قدرت رسمی و چه در عرصه قدرت اجتماعی است. این همان نکته ای است که بارها مطرح شده و آن این که، سیاستمدارانی موفق به ایجاد تحول می شوند که در عین حال که به تلاش خود در درون چارچوب نظام ادامه می دهند، از سیاست ورزی جامعه محور غافل نمانند. نه چانه زنی های پشت پرده و تعامل با مراکز قدرت، و نه فشار اجتماعی و حضور خیابانی، به تنهایی راه به جایی نخواهد برد.

سوم، پایبندی به عدم توسل به خشونت در مبارزات مدنی است. در این راه، صد البته آمادگی برای حبس و تبعید و آزار و فشار و هتاکی وحتی جان باختن، ضروری است. تعداد کشته شدگان تحولات اخیر اوکراین، تاکنون 77 نفر اعلام شده است و از تعداد بازداشت شدگان و ناپدیدشدگان، هنوز اطلاع دقیقی در دست نداریم.چهارم، رهبران مخالفان دولت اوکراین، هوشمندانه عمل کردند: از یک سو، نه از اتهام وابستگی بهخارج ترسیدند و نه به وعده های سر خرمن صاحبان قدرت دلخوش کردند.

از دیگر سو، از ناسزاهای نیروهای افراطی مخالف دولت برآشفته نشدند و در عین حال، سعی در اقناع آنان کردند تابا هماهنگی همه نیروها، از پیمودن راهی که در پیش گرفته بودند، بازنمانند.

پنجم این که استراتژی معین و هدف گذاری روشنی که صورت گرفت، مانع از گسترش مطالبات به مرزهایی شد که امکان دست یابی به آن، ناممکن نماید و در نتیجه، جنبش اجتماعی را دچار سردرگمی و تفرقه کند.

ششم، شجاعت و شهامت و هماهنگی نمایندگان مخالفان در مجلس اوکراین است که نشان می دهد، به صرف حضوری صوری و بی خاصیت تن در ندادند و با استفاده از اختیارات قانونی خود، با معترضان، همراهی کردند.

عامل هفتم، بهره گیری صحیح از اطلاع رسانی و وسایل ارتباط جمعی رسمی و غیررسمی در داخل و خارج از اوکراین است. آگاهی بخشی، چشم اسفندیار خودکامگی است؛ اهمیت این عامل را همه کسانی که زندگی خود را وقف رهایی از ستم کرده اند، با پوست و گوشت و جان خود، درک می کنند.

و بالاخره هشتم این که مخالفان با وجود استعداد کشور برای از هم گسسیختگی، تا این لحظه، از بروز آن پیشگیری و در عین حال، از آن به عنوان بهانه ای برای بی تحرکی استفاده نکردند.

این فهرست را می توان بازهم ادامه داد و از پیروزی یا شکست جنبش های آزادیخواهانه، درس های فراوان آموخت. در همین مدت کوتاهی که از پیروزی مخالفان دولت اوکراین گذشته است، پرسش های زیادی درباره امکان یا عدم امکان تکرار تجربه اوکراین در کشور ما مطرح شده است.

نکته مهم این است که نه از یک سو نومید شویم و بی تحرکی را با تسلیم در برابر تقدیری خودساخته و خودبافته توجیه کنیم، و نه از سوی دیگر، به تشابه سازی های ساده انگارانه و گمراه کننده گرفتار شویم. داستان جنبش های اجتماعی، هیچگاه رونویسی نمی شوند، بلکه با توجه به شرایط زمان و مکان، بازآفرینی می شوند، هرچند باید به یاد داشت که در سکوت نیز، داستانی گفته نمی شود.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.