سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » وزیر نفت: تهران از 93 فقط بنزین پاک می‌گیرد/ دولت همه واگن‌های مترو تهران را تامین م...

وزیر نفت: تهران از 93 فقط بنزین پاک می‌گیرد/ دولت همه واگن‌های مترو تهران را تامین می‌کند

چکیده :زنگنه با بیان اینکه قطعا در تهران بنزین پاک توزیع خواهیم کرد، گفت: در شهر تهران، کرج و چند کلان شهر دیگر بنزین پاک ارائه می‌کنیم و علاوه بر بنزین پاک نفت‌وگاز بدون گوگرد نیز توزیع می‌شود و از دولت درخواست کرده‌ایم خودروهای گازوئیلی نیز عرضه شود...


وزیر نفت با اشاره به کمک دولت برای توسعه ناوگان حمل‌ونقل عمومی، گفت: به شهرداری اعلام کرده‌ایم که هر تعداد واگن برای توسعه مترو نیاز است خریداری شود و هزینه‌ آن توسط دولت پرداخت می‌شود.

به گزارش ایسنا بیژن زنگنه در چهل و هشتمین جلسه شورای شهر تهران با اشاره به موضوع آلودگی هوای تهران، گفت: در جلسه هفته گذشته که آقایان قالیباف و مسجدجامعی به جلسه هیئت دولت آمده بودند من با آقای مسجدجامعی صحبت کوتاهی در خصوص طرح‌های دولت برای کاهش آلودگی هوا داشتیم که ایشان نیز از طرح‌های موجود استقبال کردند و درخواست کردند که این طرح‌ها و موضوعات در شورای شهر تهران برای اعضای ارائه شود.

وی افزود: دولت در خصوص مسئله آلودگی هوای شهر تهران و دیگر شهرهای بزرگ کشور بسیار حساس عمل می‌کند و تصمیم دارد تغییرات جدی را در سه حوزه سوخت، حمل‌ونقل عمومی و اصلاح ناوگان حمل‌ونقل عمومی انجام دهد. همچنین در خصوص شهر تهران شخصا از اعضای شورای شهر تهران درخواست می‌کنم که در موارد مطرح شده کمک‌های لازم را انجام دهند.

وی در خصوص ارائه سوخت پاک در شهر تهران گفت: یکی از مسائل مهم در بررسی طرح‌های کاهش آلودگی هوا کیفیت سوخت ارائه شده است، ولی مهمتر از این موضوع به نظر بنده کیفیت‌ خودروهای تولیدی کشور است که باید در خصوص آن وقت زیادی گذاشته شود تا به راه حل‌ها و راهکارهای مناسب دست پیدا کنیم چرا که در حال حاضر خودروهای تولیدی کشور به لحاظ کیفیت اصلا مناسب نیستند.

زنگنه با بیان اینکه قطعا در تهران بنزین پاک توزیع خواهیم کرد، گفت: در شهر تهران، کرج و چند کلان شهر دیگر بنزین پاک ارائه می‌کنیم و علاوه بر بنزین پاک نفت‌وگاز بدون گوگرد نیز توزیع می‌شود و از دولت درخواست کرده‌ایم خودروهای گازوئیلی نیز عرضه شود.

وی تاکید کرد: چند روزی است که بنزین پاک از پالایشگاه اراک برای عرضه در شهر تهران گرفته می‌شود. بنابه گزارش شرکت پالایش و پخش موادی که در بنزین پتروشیمی‌ها وجود دارد آلاینده و خارج از استاندارد هستند و قطعا در تهران دیگر این بنزین‌ها توزیع نخواهد شد و بر اساس توافقی که در دولت انجام شده برای سال 1393 دیگر بنزینی از پتروشیمی‌ها دریافت نخواهد شد. البته باید کارهای اداری برای وارد کردن بنزین پاک برای شهر تهران نیز دنبال شود، اما چیزی که به یقین آنرا اعلام می‌کنم این است که در تهران چیزی به نام اکتان 7 از سال 93 دیگر توزیع نخواهد شد.

وزیر نفت ادامه داد: دولت مصمم است وظایف خود را در خصوص کاهش آلودگی هوا در کلان شهرهای کشور به خصوص تهران و کرج انجام دهد.

زنگنه در خصوص کمک به حمل و نقل عمومی شهر تهران توسط دولت گفت:‌ با توجه به صحبت‌هایی که با آقای قالیباف انجام داده‌ایم به ایشان اعلام کرده‌ایم هر تعداد که امکان خرید و تامین اتوبوس، تاکسی و واگن‌های مترو دارند را انجام دهند و در بخش دیگر نیز دولت در این زمینه کمک‌های ویژه‌ای خواهد کرد. در لایحه بودجه سال 1393 کشور دولت در این زمینه به مجلس طرحی را ارائه کرد که خوشبختانه مجلس نیز علاوه بر قبول این طرح‌ها کمک‌های دیگری نیز به آن اضافه کرد و در حال حاضر یک امکان بزرگ برای توسعه و نوسازی حمل‌ونقل عمومی کشور در سال 1393 به وجود آمده است. به طوری که می‌توانیم تمام تاکسی‌های شهر تهران را تعویض و نوسازی کنیم.

وی به کاهش مصرف سوخت در کشور اشاره کرد و گفت: آنچه که اثرگذار است و می‌تواند کمک بسیاری به کاهش مصرف سوخت به خصوص در شهر تهران کند این است که با توسعه ناوگان مترو شهر تهران بتوانیم در زمینه مصرف سوخت صرفه‌جویی کنیم و درآمد حاصله را برای توسعه و نوسازی بکار گیریم. همچنین باید ورود موتورسیکلت‌ها برقی و اتوبوس‌های هیبریدی را پیگیری کنیم، زیرا که موتورسیکلت‌ها امروز از مهمترین آلاینده‌سازهای شهر تهران هستند.

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود به وانت‌های قدیمی شهر تهران اشاره کرد و گفت:‌ در مرحله اول باید این وانت‌ها حداقل از شهر تهران خارج شوند و وانت‌های جدید با استاندارددهای لازم جایگزین آنها شوند تا از این طریق هم در مصرف بنزین صرفه‌جویی کنیم و هم در خصوص کاهش آلودگی هوا اقدامات موثری را انجام داده باشیم.

وی تاکید کرد: با توجه به مصوبه مجلس شورای اسلامی و سیاست‌های دولت یازدهم امکان همه نوع همکاری میان دولت و شهرداری و شورای شهر تهران وجود دارد. به شخصه روی مترو حساسیت ویژه‌ای دارم و مطمئن هستم که باید هرچه در توان داریم بگذاریم تا حداکثر مسافر را با امکانات فعلی توسط متروی تهران حمل کنیم و آمادگی لازم را برای بازپرداخت بدهی‌ها در خصوص توسعه ناوگان مترو داریم.

وی با اشاره به تاکید رئیس جمهو در خصوص کاهش آلودگی هوا در کلان شهرهای کشور گفت: ما هم به این موضوع به عنوان یکی از اولویت‌های خود نگاه ویژه‌ای داریم.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.