سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » نماينده زاهدان: طرح انتقال آب درياي عمان به تالاب هامون در دستور كار مجلس است...

نماينده زاهدان: طرح انتقال آب درياي عمان به تالاب هامون در دستور كار مجلس است

چکیده :در حالي كه نزديك به يك دهه از خشك شدن تالاب هامون مي‌گذرد، نماينده زاهدان از نسخه‌يي جديد براي نجات اين تالاب بين‌المللي خبر مي‌دهد. او مي‌گويد كه طرح انتقال آب درياي عمان به تالاب هامون در دستور كار مجلس شوراي اسلامي قرار گرفته است. ...


در حالي كه نزديك به يك دهه از خشك شدن تالاب هامون مي‌گذرد، نماينده زاهدان از نسخه‌يي جديد براي نجات اين تالاب بين‌المللي خبر مي‌دهد. او مي‌گويد كه طرح انتقال آب درياي عمان به تالاب هامون در دستور كار مجلس شوراي اسلامي قرار گرفته است.

«ناصر كاشاني» به مهر گفته است كه هم‌اكنون با خشكي تالاب هامون بسياري از روستاها زير تلي از شن قرار گرفته و بسياري از مردم اين منطقه در حال كوچ كردن به شهرهاي شمالي كشور هستند كه اين امر عواقب اجتماعي بدي براي كشور خواهد داشت. او همچنين گفته است كه وزير نيرو و رييس سازمان حفاظت محيط زيست كه در منطقه حضور پيدا كرده و مشكلات هامون را از نزديك ديده‌اند، بايد تلاش كنند تا دولت اعتباري ويژه براي احياي هامون در نظر بگيرد.

كاشاني انتقال آب درياي عمان به تالاب هامون را يكي از راه‌هاي نجات اين درياچه مي‌داند كه «براي آن در سال جاري بودجه مطالعاتي نيز ديده شده است.» خشك شدن تالاب هامون، در پي ساخت سد روي رودخانه «هيرمند» از سوي دولت افغانستان اتفاق افتاده است. بحث‌ها بر سر تامين حقابه اين تالاب از سوي دولت افغانستان از سال 1353 بين دولت ايران و افغانستان در جريان بوده اما دولت افغانستان هيچ‌گاه به تعهدات خود در قبال اين تالاب عمل نكرده‌ است.

انتقال آب درياي عمان منطقي نيست

اما «احمد علي كيخا»، معاون محيط طبيعي سازمان حفاظت محيط زيست كه خود اهل شهرستان زابل است، انتقال آب از درياي عمان به تالاب هامون را منطقي نمي‌داند.

او به مهر گفته است كه حوزه سيستان و بلوچستان يكي از نقاطي است كه در آينده بيشترين تنش آبي را به دليل بارندگي كم، تبخير بالا، بياباني و گسترده بودن منطقه خواهد داشت. بنابراين بايد آب‌هايي را كه هرز رفته و به مناطق بياباني مي‌ريزد را مهار كرده يا الگوي كشت منطقه را تغيير داد.

از سوي ديگر «مسعود باقرزاده كريمي»، معاون دفتر زيستگاه‌ها و امور مناطق سازمان حفاظت محيط زيست و كارشناس مديريت تالاب نيز در اين باره به «اعتماد» گفت: «هامون درياچه‌ آب شيرين است در صورتي كه آب درياي عمان شور است. به هيچ‌وجه نبايد آب شور وارد اين درياچه شود. به نظر ما طرح اين انتقال درست نيست حتي اگر قرار بر اين انتقال باشد، بايد با استفاده از آب‌شيرين‌كن آب دريا شيرين شود و بعدا منتقل شود.»

به گفته او، انتقال آب شيرين شده به درياچه هامون منطقي نيست بلكه بهتر است از اين آب شيرين شده براي آب شرب شهرهاي زاهدان و زابل استفاده شود و آب «چاه‌نيمه‌ها» به تالاب هامون وارد شود. «چاه نيمه‌ها» چاله‌هايي طبيعي در نزديكي شهر زهك در استان سيستان و بلوچستان هستند كه آب رودخانه هيرمند از طريق يك كانال به آنها منتقل مي‌شود. اين آب به مصرف آب شرب شهرهاي زابل و زاهدان مي‌رسد.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.