سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » پدر حسین رونقی: دادرس در جواب پیگیری های ما گفته که حسین باید در زندان بماند...

پدر حسین رونقی: دادرس در جواب پیگیری های ما گفته که حسین باید در زندان بماند

چکیده : متاسفانه آقای احمد زاده، دادرس شعبه 1، بدون هیچ مطالعه ای روی پرونده، همان لحظه دستور صادر کردند. مگر می شود که دادرسی که در جایگاه صدور حکم و به عنوان حکم نشسته است بدون هیچ مطالعه ای رو پرونده دستور صادر...


کلمه- پیام رهجو:

سیداحمد رونقی پدر حسین رونقی زندانی جنبش سبز در گفت و گو با کلمه از بی توجهی و بی مهری رییس شعبه یک دادگاه انقلاب گله می کند و می گوید “در تاریخ 29 بهمن برای پیگیری مرخصی درمانی حسین به همراه همسرم به دادگاه انقلاب مراجعه کردیم، متوجه شدم که نامه ای که در مورد وضعیت حسین نوشته بودم با بی مهری آقای احمدزاده، مورد توجه واقع نشده و درخواست درمان فرزندم رد شده است و در جواب نامه به ما گفتند که “او باید در زندان بماند”. خودشان هم می دانند که کارشان غیرقانونی است و بر اساس قانون و نظر پزشکی قانونی نباید فرزند مرا در زندان نگه دارند.”

پیش از این کلمه از پاسخگو نبودن و قانون گریزی قوه قضاییه در قبال پرونده سیدحسین رونقی ملکی گزارش داده بود. بنا به این گزارش علیرغم نظر دادستانی تهران و پزشکی قانونی، شعبه یک دادگاه انقلاب در اقدامی غیرقانونی از قبول “تامین مناسب” طبق حکم ماده ۲۹۱ امتناع ورزیده و مانع توقف اجرای حکم این زندانی سیاسی شده است.

پدر این فعال حقوق بشر و وبلاگ نویس در بند ضمن انتقاد از دستور غیرقانونی شعبه یک دادگاه انقلاب می گوید ” پرونده فرزند من 2 بهمن به دادگاه انقلاب ارسال شده است  در همان تاریخ در دفاتر دادگاه انقلاب به ثبت رسیده است ودر تاریخ 6 بهمن ماه اینجانب با دفتر شعبه 26 تماس گرفتم و آقای ستاری گفتند که قاضی پرونده (اقای پیرعباسی) از شعبه 26 منتقل شده است و من مجبور شدم دوباره فردای آن روز برای پیگیری وضعیت پرونده به تهران مراجعه کنم و در این سفر بر اثر تصادف به شدت دچار اسیب شدم ولی با اینحال با همان وضعیت رنجور و آسیب دیده ام جهت پیگیری وضعیت فرزندم به شعبه اول دادگاه انقلاب مراجعه کردم که در آن هنگام متوجه شدم، آقای ستاری پرونده را تا 16 بهمن نزد خود نگه داشته و برای رسیدگی به شعبه اول دادگاه انقلاب تا مراجعه مجدد من اقدام نکرده است، که خوشبختانه در صبح همان روز با پیگیری های مجدانه و مکرر من، پرونده را برای گرفتن دستور به شعبه اول دادرسی بردند، اما متاسفانه آقای احمد زاده، دادرس شعبه 1، بدون هیچ مطالعه ای روی پرونده، همان لحظه دستور صادر کردند. مگر می شود که دادرسی که در جایگاه صدور حکم و به عنوان حکم نشسته است بدون هیچ مطالعه ای رو پرونده دستور صادر کند؟”

ماده ۲۹۱ آیین دادرسی کیفری تصریح می کند: “بیماری محکوم علیه موجب توقف اجرای مجازات حبس نمی شود مگر اینکه به تشخیص دادگاهاجرای حکم موجب شدت بیماری و تأخیر در بهبودی محکوم علیه باشد که در این صورت دادگاه با تشخیص پزشک قانونی یا پزشک معتمد و اخذ تأمین متناسب اجازه معالجه در خارج از زندان را صادر می نماید …”

وی ضمن استمداد از سازمان های حقوق بشری از شروع اعتصاب درمان فرزندش گفته و ادامه می دهد “من از کلیه سازمانهای حقوق بشری در همه جای دنیا و در همه کشورها کمک می خواهم، حسین در ملاقاتی که روز دوشنبه با وی داشتیم، اعلام کرد که دست به اعتصاب درمان زده است و از خوردن داروها و انجام رسیدگی های سطحی پزشکی ممانعت کرده است و حتی حاضر نشده به بیمارستان برود.”

پدر این فعال حقوق بشر همچنین از مسئولین دلسوز می خواهد که جلوی قانون شکنی ها را بگیرند و ادامه می دهد “من از مسئولین دلسوز و انسان، کسانی که برای کشور و ملت دلشان می سوزد می خواهم جلوی این قانونی شکنی ها را بگیرند جان پسر من در زندان از سوی آقای ستاری، مدیر دفتر شعبه 26 دادگاه انقلاب و بازجویان در خطر است. آقای احمد زاده، دادرس محترم شعبه 1 دادگاه انقلاب تهران می دانند که، طبق ماده 291 قانون آیین دادرسی کیفری، نگهداری حسین در زندان خلاف است و اگر بر اساس نظر پزشکی قانونی مشکلی برای فرزند من پیش بیاید، وی، آقای ستاری و بازجویان پرونده مسئول هستند. ”

سیدحسین رونقی ملکی که از بازداشت شدگان حوادث پس از انتخابات ۱۳۸۸ است در زندان دچار مشکلات حاد کلیوی شده است ۸۳ درصد کلیه راست و ۱۸ درصد کلیه چپ خود را از دست داده است و بر اساس نظر پزشکان بیمار یک کلیه محسوب میگردد.

حسین رونقی ملکی وبلاگ نویس منتقد و فعال حقوق بشر دربند در تاریخ ۲۲ آذر ماه ۱۳۸۸ در شهر ملکان در نزدیکی تبریز بازداشت شد. وی مدت۱۳ ماه را در سلول های انفرادی بند ۲-الف زندان اوین تحت فشارهای روحی و جسمی برای اخذ مصاحبه و اعترافات تلویزیونی قرار گرفت و سرانجام از سوی شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب اسلامی به ۱۵ سال حبس تعزیری محکوم شد.

وی که علاوه بر نارسایی شدید کلیه از مشکل گوارشی و آنژین قلبی نیز رنج می برد چندی پیش به خاطر بی توجهی مسوولان به وضعیت درمانی او دست به اعتصاب غذا زده بود. خواسته او این است که بر اساس نظر پزشکان و پزشکی قانونی و با توجه به محدودیت ها و شرایط خاص زندان در خارج از زندان درمانش را دنبال کند که تا امروز توجهی به خواسته او نشده است.

حسین رونقی در تاریخ ۱۸ مرداد با شروع اعتصاب غذا، اعتراض خود را به قانون شکنی ها و قانون گریزی ها اعلام کرد و مادر وی با همراهی در اعتصاب غذا خواهان رسیدگی به وضعیت فرزندش شد و در نامه ای به رهبری نوشت و در آن از او خواست شرایط آزادی فرزندش را مهیا کنند چرا که قانون می گوید نباید یک شخص بیمار در زندان باشد، اما تا امروز این خواسته ی قانونی آن ها مورد توجه قرار نگرفته است.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.