سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » فائزه هاشمی: از دوره ریاست رهنورد در دانشگاه به نیکی یاد می شود...

فائزه هاشمی: از دوره ریاست رهنورد در دانشگاه به نیکی یاد می شود

چکیده :نه در دوره ریاست آقای کوهیان بود. بعد از دوره ما خانم رهنورد به ریاست دانشگاه الزهرا انتخاب شدند. دوره ای که ایشان ریاست دانشگاه را عهده دار بودند، دوره بسیار موفقی بوده و رشد و توسعه در همه زمینه ها را فراهم کردند. از آن دوره به نیکی یاد می شود....


فائزه هاشمی رفسنجانی بهرمانی؛ نامی که در تمام این سال ها اگر خبری و اظهارنظری از او بوده از دل اخبار سیاسی و ورزشی مطرح شده است؛ تازه وقتی قرار می شود در نیمکت دانشجویی پای خاطرات دانشگاهی او بنشینیم باخبر می شویم که در جایگاه یک استاد در حال تدریس است. سرزندگی و نشاط را شاید به خاطر سابقه ورزشی اش به همراه دارد.

کسی جرأت نمی کند با ما ارتباط بر قرار کند

روزنامه فرهیختگان در ادامه نوشت: با او هم صحبت شدیم از دوران دانشجویی تا ازدواج و روزهای امروز او.

خانم هاشمی با سیاست قهر کردید؟

نه چرا؟

با ورزش چی قهرید؟

با جایی قهر نیستم.

اما فعالیتی ندارید.

کسی جرأت نمی کند با ما ارتباط بر قرار کند با برخی مجموعه های زنان در ورزش مرتبط هستم.

این ارتباط شما مقدمه احیای فدراسیون اسلامی زنان هست؟

نه، اما در ارتباط با فدراسیون همه می گویند وجود این فدراسیون لازم و ضروری است؛ برای احیای آن صحبت می شود این که چقدر عملی بشود نمی دانم.

پس این روزها مشغول چه کاری هستید؟

تدریس می کنم.

کجا؟

دانشگاه آزاد اسلامی – واحد پردیس

چه رشته ای؟

حقوق

باقی وقتتان آزاد است؟

بله، تماس ها، ملاقات ها، جلسات و کارهای پراکنده وجود دارد.

قبلا که سابقه تدریس نداشتید؟

تدریس را از مهر 90 شروع کردم.

چطور رشته حقوق را تدریس می کنید؟ مرتبط با رشته تحصیلی تان است؟

بله، دو فوق لیسانس حقوق بشر و حقوق بین الملل دارم. دکترا را هم با حقوق بشر شروع کردم ولی بخاطر جابجایی، رشته روابط بین الملل را ادامه دادم. رشته حقوق را در دانشگاه پردیس به دستور آقای دکتر جاسبی تاسیس کردیم و دروس مرتبط با تحصیلاتم را در اینجا تدریس می کنم.

استاد سختگیری هستید؟

باید از دانشجو ها بپرسید، به نظر خودم نه.

راحت نمره می دهید؟

بستگی دارد، سختگیر نیستم. انعطاف دارم. نمره دادن به دانشجویی که فعال هست، مشارکت دارد با دانشجویی که فعال نیست و حضور ندارد متفاوت هست. توانایی و علاقه و دانشی که دانشجویان به خصوص در کلاس نشان می دهند، یکی از ملاک هایم برای نمره دادن است. سعی می کنم کسی را نیندازم و البته ردی هم داشته ام.

چرا این قدر تعداد مدارک تحصیلی تان زیاد است؟

درس خواندن را دوست دارم. فکر می کنم دانش و حضور در فضاهای دانشگاهی و علمی به رشد تجربه و فهم و درک افراد کمک می کند. البته هر کدام داستانی دارد، مثلا همزمان دو رشته مدیریت و علوم سیاسی را با هم قبول شدم.

دانشگاه آزاد اسلامی؟

مدیریت در دانشگاه الزهرا و علوم سیاسی در دانشگاه آزاد اسلامی. بعد از تعطیلی دانشگاه ها در سال 60 بود. یک مدت دانشگاه ها تعطیل بود و ولع و علاقه به درس خواندن زیاد. هر دو رشته را دوست داشتم و خوب چند سال هم پشت کنکور مانده بودم.

سراسری منظورتان هست دیگه؟

هم آزاد هم سراسری

دانشگاه آزاد اسلامی که به خاطر پدرتان بدون کنکور رفتید

خیر. ازاین خبرها نبود. هر دو را از طریق شرکت در کنکور پذیرفته شدم.

چه سالی؟

1368، بعد از لیسانس برای فوق لیسانس در رشته حقوق بین الملل وارد شدم. در مورد فوق لیسانس حقوق بشر، به انگلیس رفته بودم با هدف دکترا. نمره لازم را برای ورود به دانشگاه در زبان انگلیسی (IEITS) کسب کردم. اما دکترا در آنجا، فقط پایان نامه بود. فکر کردم درموضوعات حقوقی و تخصصی بهتر هست که قبل از دکترا که فقط پژوهشی بود در کلاس هایی حضور داشته باشم تا با اصلاحات و زبان آن بهتر آشنا بشوم و بر این زبان تخصصی نیز تسلط پیدا کنم. به همین دلیل ابتدا فوق لیسانس حقوق بشر که یک دوره یکساله بود را با موفقیت گذراندم و بعد وارد مقطع دکترا در رشته حقوق بشر شدم.

بهترین رتبه ای که در دوره تحصیل قبول شدید چه بود؟

نمراتم معمولی بود، نه شاگرد برجسته ای در نمره بودم و نه شاگردی بد. نمرات 20 داشتم، 15 و 12 و… هم داشتم. یکی دو واحدی هم افتادم.

استادان هوای شما را داشتند چون فرزند رئیس جمهور بودید؟

در دوره های لیسانس نه. همه کلاس ها را شرکت می کردم و نیازی نبود کسی هوای مرا داشته باشد مدیریت را در هفت ترم تمام کردم. ولی در فوق لیسانس حقوق بین الملل چون هم نماینده مجلس بودم و هم مشغولیاتم زیاد شده بوده طولانی تر شد و کمی کار از دستم در رفت و البته فقط من این گونه نبودم، افراد گرفتار مشابه من کم نبودند.

چهره های آشنا و هم دوره ای های تان چه کسانی بودند؟

فریبا داوودی مهاجر و کاملیا انتخابی فر را به خاطر می آورم. ما بقی شناخته شده نیستند.

کلا چه نگاه و روابطی میان شما و استادان و دانشجو ها بود از این جهت که فرزند آقای هاشمی کنار بقیه در حال تحصیل است.

به نظرم عادی بود. اوایل نمی شناختند، یا حداقل من فکر می کردم نمی شناسند. یک بار کاملیا کارت دانشجویی مرا خواست، انگار مرا شناخته بود و با دیگران شرط بسته بود، من هم با این اطمینان که «بهرمانی» پسوند فامیل هاشمی را کسی نمی شناسد و لو نخواهم رفت، کارتم را دادم که به نظرم برخلاف تصور من همان سبب شد که اگر کسی هم شک داشت که من دختر آقای هاشمی هستم یا نه، شکش برطرف شد که هستم. یک بار در یکی از کلاس ها، در چه مقطعی و در چه کلاسی و در کدام دانشگاه یادم نیست، یکی از استادان خودش نام مرا پرسید، جواب که شنید هاشمی، با یک حالت عصبی و غیر عادی گفت فرقی نمی کند از کدام هاشمی ها باشید. برایم عجیب بود با خودم گفتم که یعنی چه؟ من که ادعایی و انتظاری نداشتم. خودتان می پرسید و خودتان این گونه عکس العمل نشان می دهید؟ بهم بر خورد و ناراحت شدم ولی واکنشی نداشتم.

کلاس ها مختلط بود؟

هم خانم ها و هم آقایان بودند.

تو بحث ها شرکت می کردید؟

بله، حضور فعال داشتم.

فعالیت دانشجویی هم داشتید؟ عضو انجمن باشید یا نشریه ای منتشر کنید؟

نه، از این گونه فعالیت ها نداشتم. ولی در دانشگاه الزهرا انجمن فارغ التحصیلان را با کمک ریاست دانشگاه، استادان و دانشجویان ایجاد کردم که مورد استقبال واقع شد و پس از آن بنظرم اولین جشن فارغ التحصیلی بعد از انقلاب را با حضور آقای هاشمی برگزار کردیم. بعداز این برنامه این گونه جشن ها در سایر دانشگاه ها هم زیاد شد. البته خاطرم نیست در دانشگاه های دیگر چنین چیزی قبل از جشن ما سابقه داشت یا خیر. بعد از فارغ التحصیلی هم تا مدت ها با این انجمن ازتباط داشتم و فکر می کنم، یعنی امیدوارم که هنوز هم این انجمن فعال باشد.

این در دوره ریاست خانم رهنورد در دانشگاه الزهرا بود؟

نه در دوره ریاست آقای کوهیان بود. بعد از دوره ما خانم رهنورد به ریاست دانشگاه الزهرا انتخاب شدند. دوره ای که ایشان ریاست دانشگاه را عهده دار بودند، دوره بسیار موفقی بوده و رشد و توسعه در همه زمینه ها را فراهم کردند. از آن دوره به نیکی یاد می شود.

شما هم مثل برادرتان مهدی با محافظ دانشگاه می رفتید؟

خیر

دانشگاه هم با چادر می رفتید؟

من همیشه چادری بوده ام، خاطره ای از آن دوره دارم، در آن زمان کارمندان در اداره ها و دانشجویان و … باید مانتو های بلند (تقریبا تا نوک پا) و گشاد با رنگ های تیره مثل مشکی، قهوه ای و سرمه ای برتن می کردند. وارد کلاس که می شدم چادر را کنار می گذاشتم و با مانتو بودم. مانتو های من هم شکل مانتو های آن دوره نبود. تا سر زانو یا زیر زانو و معمولی بود. البته شکل مانتو های الان کوتاه و تنگ هم نبود. از رنگ های تیره و مات هم استفاده نمی کردم، رنگ های جیغ هم نبود.

مقنعه که سر می کردید؟

نه با روسری بودم. یک بار رئیس دانشگاه من را صدا کرد و گفت ما ایراد نمی گیریم به حجاب شما، از نظر اسلامی هم خوب و بدون اشکال است؛ اما ممکن است دیگران سوءاستفاده کنند. بحثی را باهم داشتیم و اگر درست بیاد بیاورم من ایشان را متقاعد کردم که کاسه داغ تر از آش نباشند و به دیگران نیز زیادی و به صورت افراطی و فراتر از دین سخت نگیرند.

پس پارتی بازی بوده؟

پارتی بازی نبود. چون منطقی پشت آن نبود. چیزی که خلاف شرع و عرف نیست. به ایشان گفتم شما باید سایر دانشجو ها را هم به سمتی ببرید که منطقی بپوشند و کار افراطی و تحمیلی فایده ای ندارد. به مرور زمان هم استفاده از آن مانتو ها کم شد و حالا برعکسش می بینید که چگونه مانتوها کوتاه و تنگ شده است. چیزی که عرف واقعی باشد ادامه پیدا می کند اما وقتی قاعده ای اجباری و تحمیلی و پایه منطقی نداشته باشد دوام نمی آورد و به عرف تبدیل نمی شود.

بخشی از این قوانین دوره ریاست جمهوری پدرتان مصوب شده بود. با ایشان این موضوعات را مطرح نمی کردید؟

مطرح می کردیم. به نظرم خود ایشان در نمازجمعه درباره حجاب زنان که می تواند کت و دامن باشد صحبت کرده بودند.

دانشگاه آزاد اسلامی که شهریه نمی دادید؟

چرا ندهیم.

آنطور که دانشگاه آزاد اسلامی را منسوب به آقای هاشمی می دانند این شهریه دادن جیب به جیب محسوب نمی شود؟

دانشگاه آزاد اسلامی که جیب شخصی آقای هاشمی نبوده و نیست. کامل و به موقع هم پرداخت می کردیم و امتیازی نسبت به بقیه نداشتیم. یا مورد دیگر چندین سال پشت کنکور ماندم. هیچ وقت دنبال ورود بدون کنکور به دانشگاه نبودیم. به فرض محال اگر هم می خواستم گوش شنوایی برای آن نبود.

امکانش اما بود برای تان؟

چرا باید امکانش می بود؟ یک کار غیر قانونی است

از سهمیه های خاص هم استفاده نکردید؟

در آن زمان قراردادهایی بین دانشگاه آزاد اسلامی و سازمان ها و نهاد ها بسته می شد برای رشد کیفی پرسنل. مثلا ما در فدراسیون اسلامی ورزش زنان قراردادی را با دانشگاه آزاد اسلامی بستیم که شامل مربیان، ورزشکاران، داوران و کارمندان می شد. این قرارداد ها کنکور داشتند اما شرایط سهل تر بود. این قراردادها با ارگان های زیادی امضا می شد و بنظر من یکی از کارهای خوب دانشگاه آزاد اسلامی بود که شرایط تحصیل و رشد را برای کارمندان و افراد گرفتار فراهم کرده بود. برای فوق لیسانس در رشته حقوق بین الملل با این قراردادها (قراردادی غیر از قرارداد فدراسیون خودمان)، وارد شدم.

شما به عنوان کسی که هم دوره دانشجویی و هم الان دوره استادی را تجربه می کنید، شیوه تدریس در مقایسه با دوران دانشجویی شما چقدر تغییر کرده است؟

در فضایی که به عنوان دانشجو بودم و الان به عنوان استاد هستم تغییری متاسفانه حس نمی کنم.

چرا متاسفانه؟

به نظرم مشکلاتی دارد. هر کسی که حداقل یک دوره تحصیلی را در کشور دیگری گذرانده باشد این اختلاف را در اداره کلاس ها و همچنین فضاهای دانشگاهی متوجه می شود. هم از نظر شکلی و هم از نظر محتوایی.

دانشجوهای الان با آن دوره چه فرقی کردند؟

بنظرم در کل دانشجویان زمان ما با انگیزه تر و فعال تر بودند و هدف داشتند، شاید محیط ها از نظر تعامل فکری و اظهارنظر بازتر بود. من در تدریس سعی می کنم آن روشی که فکر می کنم درست هست، را استفاده کنم.

مثلاً؟

سعی می کنم موضوعات درسی را با مسائل روز منطبق کنم و برای دانشجوها با مثال هایی زنده و مطرح در جامعه در سطح ملی و بین المللی موضوعات درسی را تبیین و تشریح کنم. بر فرض اگر قرار است مثالی بزنم برنگردم به تاریخ از قاجار و جنگ جهانی دوم و … بگویم، چون بخشی از درس های من بین المللی هست، مثل حقوق بین الملل، سعی می کنم از کشورمان و از شرایط روز و سیاست های جاری کشور و سایر کشورها در زمان حال بگویم تا دانشجوها با مسائل روز آشنا هستند و خیلی در گذشته سیر نکنند و از آن طرف این توان را پیدا کنند تا مسائل روز را در محیطی علمی و حقوقی تحلیل کنند. یا این که سعی می کنم در کلاس تنها من حرف نزنم، شرایطی فراهم می کنم تا دانشجوها هم صحبت کنند، اظهارنظر کنند، خوشبختانه استقبال خوبی هم از طرف دانشجوها وجود دارد. یا بخشی از کلاس را به اخبار روز در رابطه با درس اختصاص می دهم. اگر درس حقوق اساسی است بحث مجلس، قوای سه گانه، قانون اساسی و … یا مثلا مذاکرات هسته ای را در درس حقوق بین الملل صحبت می کنیم. مشارکت در بحث ها و دادن اخبار و تحلیل موضوعات نیز بخشی از نمره امتحانی است. و حتی سولات امتحانی را طوری طراحی می کنم که جوابش با این بحث ها و مثال ها مرتبط باشد و می خواهم از مثال ها در پاسخ هایشان استفاده کنند.

به تحصیل خودتان برگردیم. چی شد برای تحصیل به انگلستان رسیدید؟

چند دلیل داشت. یکی این که همیشه دنبال این بودم که به زبان انگلیسی خوب یاد بگیرم. کلاس های انگلیسی زیادی رفتم، معلم خصوصی گرفتم، اما خیلی مثمرثمر نبود. در فدراسیون اسلامی ورزش زنان و کمیته ملی المپیک و سایر حیطه ها تسلط به زبان و برقراری ارتباط مستقیم به جای استفاده از مترجم مفیدتر بود. آن دوره ای که برای مجلس ششم رای نیاوردم، روزنامه زن هم توقیف شده بود، زمان خوبی در اختیار داشتم. از طرفی هم دلم می خواست یکی از مقاطع تحصیلی را در کشوری دیگر بگذرانم و تجربه جدیدی کسب کنم. و بالاخره رفتن و تحصیل کردن در کشور دیگری هم از نظر تجربه شخصی و هم کاری و هم یادگیری زبان مفید خواهد بود. ابتدا کانادا را انتخاب کرده بودم اما بعد تغییر نظر دادم و به انگلیس رفتم.

انگلیس آشنا هم داشتید؟ اقوام و دوست و…

پسر خاله ام با خانواده اش آنجا زندگی می کرد و یکی دو تا دوست نیز بودند.

واکنش ها به حضور شما چی بود؟

کسی من را نمی شناخت. چون نمی خواستم اقامتم در آنجا حاشیه داشته باشد و از این دوران به بهترین شکل استفاده کنم، به همین دلیل به بیرمنگام، و نه لندن رفتم. با کسی رفت و آمد نداشتم جز چند دوست و آشنا، سعی می کردم شناخته نشوم.

بعد برای تز چرا به ایران آمدید؟

بخش عمده ای از کار پایان نامه ام را انجام داده بودم و حتی فصل اول پایان نامه را نیز نوشته بودم. پسرم برای دانشگاه به لندن رفت، تنها شدم، اهداف اولیه ام برای این سفر نیز محقق شده بود و لذا دیگر انگیزه ای برای تنها ماندن در آنجا نداشتم و می شد در ایران دکترا را به پایان رسانید.

موضوع پایان نامه تان چه بود؟

یک کار انتقادی و تطبیقی درباره نگرش و عملکرد حقوق بشری اتحادیه اروپا در ایران و عربستان بود.

در واقع هدفم بیان کردن نگاه دوگانه غرب بود که با ایران که حقوق بشر بسیار بهتری در مقایسه با عربستان دارد چه برخوردی دارند و مشکلی با عربستان ندارند. بعد که به ایران انتقال دادم با توجه به نبودن رشته دکترای حقوق بشر در ایران و تغییر رشته ام از حقوق بشر به روابط بین الملل و عملکرد آقای احمدی نژاد و شرایط کشور، موضوع را تغییر دادم و ارزیابی سیاست خارجی آقای احمدی نژاد در دولت نهم و دهم را جایگزین کردم. همیشه دوست داشته ام و اعتقاد داشته ام که تحقیقات و پژوهش ها بایستی موضوعی باشد که مفید واقع شود. مسائل روز و چالشی باشند. در انگلیس نیز بنا داشتم به دلیل حضورم در غرب رفتارهای دوگانه غرب را به چالش بکشم. مثلا موضوع پایان نامه ام در دوره فوق لیسانس حقوق بین الملل بررسی تطبیقی کنوانسیون رفع تبعیض علیه زنان با قوانین جمهوری اسلامی و موازین اسلامی بود که آیا ما به کنوانسیون بپیوندیم و این که چقدر اینها با هم تفاوت دارند که نتیجه خوبی داشت و در پنج موضوع مرتبط با زنان که در این پایان نامه انتخاب کرده بودم تفاوتی آنچنانی میان اسلام و کنوانسیون نبود. یا برای فوق لیسانس حقوق بشر در انگلیس موضوع پایان نامه ام ارزیابی اساسنامه دادگاه صدام حسین از منظر حقوق بشر بود.

چه تفاوتی در زمینه تحقیقات میان دانشگاه های ایران و خارج از کشور بود؟

تعداد شاگردان اندک بود و فرصت بحث و اظهارنظر و کار گروهی وجود داشت، حفظیات از ما نمی خواستند، بلکه مهم این بود که بتوانیم آموزش ها را در کارهای تحقیقی و مقالات و به صورت کاربردی تحلیل و ارائه کنیم، دبیرستانی که پسرم می رفت نیز همین گونه بود یعنی از ابتدای آموزش، ذهنیت بچه ها را بجای حفظ کردن های سنگین و غیرکاربردی برای امتحانات روی پژوهش و تحقیق و تحلیل و نقد می بردند، هم در دانشگاه و هم در مدرسه تعداد درس ها کم ولی عمق آن ها مورد توجه قرار می گرفت. این حجم بالای درس ها و حفظیات سنگین که ما داریم، چه در مدرسه و چه در دانشگاه، که متاسفانه به خصوص در مدارس به یک رقابت و چشم هم چشمی نفس گیر و بنظر من اسفناک تبدیل شده است، به این صورت نبود. در دوره یکساله فوق لیسانس هفت درس داشتیم و برای هر درس به جای امتحان یک کنفرانس شفاهی و یک مقاله کتبی بود. یکی از نکات مهم آزادی بود که در صحبت کردن، بحث کردن، و انجام تحقیقات داشتیم حتی در نقد کردن و به چالش کشیدن سیاست های خودشان. مثلا یکی از موضوعات کنفرانس های من در کلاس قوانین دولت فرانسه بود که دانشجوهای دختر مسلمان در فرانسه نمی توانستند در کلاس حجاب داشته باشند. یا در حقوق بین الملل عمومی مساله فلسطین را انتخاب کردم که چرا فلسطین با وجود داشتن عناصر کشور شدن براساس اصول حقوق بین الملل، به عنوان کشور شناسایی نشده اما اسرائیل که آنجا را غصب کرده به سرعت یک کشور و عضو سازمان ملل می شود. نتیجه ای که می خواهم بگیرم این است که برای کارهایم و موضوعاتی که آنجا انتخاب کردم علی رغم این که عمدتا زیر سوال بردن سیاست های خودشان بود هیچ دغدغه ای نداشتم و آزادی کامل برای طرح همه مطالب داشتم و نمره هم می گرفتم. از بین 7 درس و 14 کار، فقط یک کارم در مورد کار کودکان در ایران بود که به شدت نگران بودم که حقایق را چگونه بنویسم یا چگونه بگویم که مشکلی پیش نیاید. تفاوت ها بسیار بود به چندتایی که بنظرم مهم بودند اشاره کردم. رفتار پرسنل، نبودن روابط رئیس و مرئوسی، بازبودن و شیشه ای بودن فضاها در بخش اداری، پاسخگو بودن پرسنل و مسوولان، مکتوب و در اختیار بودن تمامی دستورالعمل ها و تکالیف و وظایف همه از جمله دانشجو و پرسنل و استادان و مدیران و روسا و … چیزی که من مشاهده کردم با یک تلفن یا یک رجوع یک بار مسائل انجام می شد. از روند بوروکراسی آزاردهنده خبری نبود. بنابر صداقت و سالم بودن افراد بود. به عنوان مثال در آنجا مدرک فوق لیسانس بدون این که حتی یک بار به دنبال آن برویم در جشن فارغ التحصیلی با احترامات و تشریفات تقدیم دانشجویان شد. در حالی که در اینجا حداقل از مرحله دفاع تا گرفتن مدرک (در مقطع دکترا) حداقل باید 50 امضا جمع کنیم. نه تنها بخش های مختلف دانشگاه در دو مرحله کار را کنترل می کنند بلکه دانشجویان نیز باید مدت های طولانی دوندگی و از این اتاق به آن اتاق و از این ساختمان به آن ساختمان بروند تا بتوانند امضا ها را جمع کنند. به نظر می رسد در اینجا اصل بر عدم صداقت و نادرستی افراد، چه دانشجویان و چه پرسنل دانشگاه است. مضامین اسلام و احترام به کرامت انسان ها در عمل در آنجا بیشتر به چشم می خورد.

زمانی که رفتید سراغ موضوع حقوق بشر هیچ فکر می کردید سر از زندان دربیاورید و ملموس تر با مسائل حقوق بشری مواجه بشوید؟

نه

اگر شما پسر بودید برای آقای هاشمی بهتر نبود؟ به نظر شجاعت شما از برادرهای تان بیشتر است.

حالا معلوم نیست آقای هاشمی از این ویژگی راضی باشد، یا به دردش خورده باشد. باید از آقای هاشمی پرسید.

پیش آمده تذکری بدهند سر اظهارنظرها و انتقادات و عملکرد شما؟

بله

چون علنی نمی شود از بیرون فکر می کنیم همه چیز بر وفق نظر آقای هاشمی است.

بر وفق مراد هم هست و هم نیست.

مادرتان در این تذکرات جانب شما را می گیرند یا برادرهای تان؟

در عمل هوای دخترها را بیشتر دارد اما در حرف از پسرها طرفداری می کند. خیلی به حقوق زنان و این موارد به این سبک که ما صحبت می کنیم و پی می گیریم اعتقاد ندارد.

غیر از تذکر تشویق هم می شوید؟

یادم نمی آید تشویق کرده باشند. اما همین که مخالفت نمی کنند همان تشویق است.

چرا نام فائزه هاشمی در مقایسه با دختر سایر روسای جمهور و مقامات بیشتر مطرح شد.

ویژگی شخصی افراد است، نمی شود تحلیلی برای آن آورد. یک زمان منِ نوعی شرایطی دارم و از آن استفاده می کنم تا مفید باشم. اکثر فرزندان مسوولان ترجیح دادند وارد این گونه حیطه ها نشوند و از آن موقعیت استفاده نکنند که برای حل موضوعی گام بردارند یا اگر وارد شدند خیلی جدی وارد نشدند به خاطر همین اسمی هم از آن ها نمانده است. مثلا ابتدای انقلاب گفته شد در جمهوری اسلامی نگرانی از تعطیلی ورزش بانوان وجود دارد به عنوان دختر آقای هاشمی به ورزشگاه بیا برای ورزش کردن تا ورزش بانوان تعطیل نشود. من بدون هیچ بحثی پذیرفتم و رفتم باشگاه اسدی برای بسکتبال، و بعد هم ادامه پیدا کرد تا کمک کرده باشم ورزش بانوان تعطیل نشود. به نظرم این یک نگاه و ویژگی شخصی است. خوب بعد هم در سایر زمینه ها آدم ها آمدند که این مشکل هست و آن مشکل هست از طریق آقای هاشمی کمک کنید و مسائلی از این دست. که البته آقای هاشمی هم همیشه استقبال و حمایت و کمک می کرد. اما بعضی ها دلشان نمی خواهد برای خودشان دردسر درست کنند یا علاقه ای به این گونه فعالیت ها ندارند، یا اعتقاد دارند که اگر وارد بشوند از آن جایگاه سوءاستفاده شده است و باید حرمت آن جایگاه را حفظ کنند، هر کسی اندیشه متفاوتی دارد.

برای بسیاری دوره دانشجویی دوره جرقه عشق و ازدواج هم هست. شما همچنین تجربه ای داشتید؟

من دوران دانشجویی ازدواج کرده بودم و دو تا بچه داشتم.

چقدر زود؟

پیش آمد و ناراضی هم نیستم. دانشجو هم که بودم متاهل بودم و فرزند هم داشتم. مونا سال 62 و حسن سال 66 به دنیا آمد.

با هیچ مورد عشقی هم در دانشگاه مواجه نشدید؟

خیر. ولی در آن دوره یک خاطره دارم. دانشجوی علوم سیاسی بودم روزی یکی از دانشجوهای پسر گفت با شما کار دارم. من هم چون دختر آقای هاشمی بودم زیاد پیش می آمد که مشکلی داشته باشند و برای حل آن به سراغم بیایند. این آقا شروع کرد به صحبت کردن و آسمان و ریسمان بافتن از خودش و خانواده اش و مادر و شرایط کاری و … من هم آن روز عجله داشتم، قراری داشتم و باید می رفتم. گفتم خوب اینها به من چه ربطی دارد؟ بروید سر اصل مطلب، عجله دارم. تا این که پیشنهاد ازدواج داد که گفتم من ازدواج کردم و دو تا هم فرزند دارم. اعتراض کرد که چرا طوری هستید که بنظر ازدواج نکرده بیایید، از بس این آقا طولش داد قرار بعدی را هم از دست دادم.

الان وضعیت تاهل تان چطور است؟ زیاد در محافل از طلاق شما صحبت می شود؟

شایعه ای در مورد طلاق من ایجاد شد، دروغ بود و هیچ پایه ای هم برای آن وجود نداشت. من هنوز هم مانده ام. این شایعه از کجا درآمده است. البته کسانی که این شایعه را پخش کردند با هدف بوده است. با همسرم که در 16 سالگی ازدواج کردیم و یک پسرم زندگی می کنیم. دخترم هم ازدواج کرده و زندگی خودش را دارد. زندگی عادی و معمولی داریم.

زندگی و امور خانوادگی چطور می گذرد؟

هم کار خانه می کنم و هم آشپزی را خودم انجام می دهم. خانه داری من طوری بود که در زندان همه متعجب بودند که من می گفتم شماها بی هنر هستید، وقتی زن هستید و فعال اجتماعی سیاسی یا شاغل هستید این که فکر کنید نباید در خانه کار کنید تفکر غلطی هست. زندان هم علاوه بر آشپزی وقتی کارگر بودم بند را هم تمیز می کردم و تمام این سال ها در خانه هم همین طور بوده مسوولیت خانه با من بوده و میهمان داری هم می کنم میهمانی های بزرگ و کوچک می دهم و کارها و آشپزی های آن را خودم انجام می دهم خرید هم گاهی خودم و گاهی همسرم انجام می دهد. البته همسرم نیز در کارهای خانه زیاد کمک می کنند. مثل همه عادی زندگی می کنم. هفته ای یکبار یا در میهمانی هایم خانمی برای کمک دارم.

سنت خاطره نویسی در خانواده شما نهادینه شده شما هم خاطره نویسی می کنید؟

از سال 75 یعنی هفده سال هست که خاطراتم را می نویسم، دلم می خواهد درشرایطی که مجبور به سانسور آن ها نباشم بتوانم این خاطرات را چاپ کنم.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.