سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » حفاظت از محیط زیست در گرو استفاده از ظرفیت جوامع بومی است...

حفاظت از محیط زیست در گرو استفاده از ظرفیت جوامع بومی است

چکیده :عضو هیئت علمی دانشگاه تربیت مدرس تهران گفت: حفاظت از محیط زیست در گرو استفاده از ظرفیت جوامع بومی است....


عضو هیئت علمی دانشگاه تربیت مدرس تهران گفت: حفاظت از محیط زیست در گرو استفاده از ظرفیت جوامع بومی است.

به گزارش مهر، محمد تقی فرور در کنفرانس ملی مخاطرات محیط زیست زاگرس گفت: طرح ملی حفاظت از زاگرس مرکزی در سال های اخیر به علت سوء مدیریت و تغییر مدیرت های متوالی به نتیجه مورد انتظار نرسیده و برای تحقق اهداف این طرح باید همه مسئولین با مدیر فعلی طرح همکاری های لازم را داشته باشد.

وی در ادامه سخنان خود با بیان اینکه اتحادیه جهانی حفاظت از محیط زیست و صندوق جهانی حیات وحش 34 سال قبل سند راهبرد جهانی حفاظت از محیط زیست را تهیه و تدوین و در آن سه بعد برای حفاظت تعریف کرده اند، افزود: نگهداشت، بهره برداری پایدار و احیا سه پارامتر اصلی این برنامه و سند هستند و معنای واقعی حفاظت از محیط را برای همگان مشخص کرده اند که باید این سه پارامتر در کشور اجرایی شود.

طرح تعادل دام و مرتع از اشتباهات متولیان در زمینه حفاظت از منابع طبیعی

عضو هیئت علمی دانشگاه تربیت مدرس تصریح کرد: در سال های دور بخش عمده ای از جمعیت کشور را عشایر تشکل می دادند اما در حال حاضر فقط دو درصد جمعیت کشور به عشایر اختصاص دارد و با وجود این که کارشناسان چرای دام ها را علت تخریب مراتع می دانند اما با کاهش جمعیت عشایر ما همچنان شاهد روند رو به رشد تخریب مراتع و جنگل ها هستیم.

فرور عشایر را پاسدارترین اقشار جامعه در زمینه حفاظت از محیط زیست دانست و اظهار کرد: خروج دام از جنگل ها در قالب طرح تعادل دام و مرتع باعث شده که دامداری که قبل از دخالت مادر طبیعت یعنی از 12 هزار سال پیش یادگرفته که طبیعت را زنده نگه دارد و با کوچ فصلی خود به احیای طبیعت کمک کرده از مراتع رانده شود.

وی با اشتباه دانستن اجرای این طرح عنوان کرد: علت تخریب مراتع رفتارهای غلط بشر امروزی و نه چرای دامها است.

حفاظت از طبیعت با زور و اسلحه و تهدید به زندان غیر ممکن است

عضو هیئت علمی دانشگاه تربیت مدرس تهران در ادامه سخنان خود دولتی شدن منابع طبیعی در زمان سلطنت پهلوی را یک طرح آمریکایی هدف دار دانست و عنوان کرد: حفاظت از طبیعت با زور و اسلحه و تهدید به زندان غیر ممکن است.

فرور ادامه داد: مسئولان باید با افزایش آگاهی و فرهنگ سازی در بین مردم حفاظت از محیط زیست را برعهده تک تک آحاد جامعه قرار داده و آنها را نسبت به وظیفه خود توجیه کنند.

وی در ادامه با بیان اینکه اتحادیه جهانی حفاظت از محیط زیست از ظرفیت های جامعه برای حفاظت استفاده می کند، گفت: این ظرفیت ها در جوامع بومی وجود دارند و دانش بومی این جوامع مانند فرمولی است که برای حل مشکل باید حفظ و تبعیت شود پس برای حل مشکلات زیست محیطی باید از دانش بومی مردم منطقه استفاده بهینه شود.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.