سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » بیانیه پایانی سومین نشست سالانه سفیران سبز امید...

بیانیه پایانی سومین نشست سالانه سفیران سبز امید

چکیده :تکثیر امید بین پویندگان راه سبز امید که توسط میرحسین موسوی بدرستی به بذر هویت تعبیر شد، و نا امید نشدن بخش بزرگی از جامعه از تغییرات مسالمت آمیز علیرغم شرایط بسیار دشوار سیاسی و امنیتی و حتی اقتصادی در چهار سال پس از انتخابات ۸۸ بی تردید از زرین ترین برگ‌های تاریخ آزادی خواهی پس از مشروطیت است. حصر ها و حبس ها و هزینه‌های فراوان سبب نشدند تا مردم از بهبود شرایط کشور و دور راندن بی کفایتان متوهم و بی اخلاق از نهادهای اجرایی ناامید شده و از صندوق های رأی در یازدهمین انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۹۲ رویگردان شوند. حتی آخرین تلاشهای فراقانونی اقتدارگرایان جهت مهندسی انتخابات و در نتیجه ادامه سلطه همه جانبه بر منابع کشور نیز نتوانست بدنه اجتماعی تحول خواهان را از تلاش برای تغییرات مسالمت آمیز باز دارد....


یانیه پایانی سومین نشست سالانه سفیران سبز امید که طی روزهای ۲۵ تا ۲۷ بهمن ماه ۱۳۹۲ در شهر پاریس برگزار شد منتشر گردید.

به گزارش وب سایت سفیران سبز امید، در این بیانیه آمده است: «تکثیر امید بین پویندگان راه سبز امید که توسط میرحسین موسوی بدرستی به بذر هویت تعبیر شد، و نا امید نشدن بخش بزرگی از جامعه از تغییرات مسالمت آمیز علیرغم شرایط بسیار دشوار سیاسی و امنیتی و حتی اقتصادی در چهار سال پس از انتخابات ۸۸ بی تردید از زرین ترین برگ‌های تاریخ آزادی خواهی پس از مشروطیت است. حصر ها و حبس ها و هزینه‌های فراوان سبب نشدند تا مردم از بهبود شرایط کشور و دور راندن بی کفایتان متوهم و بی اخلاق از نهادهای اجرایی ناامید شده و از صندوق های رأی در یازدهمین انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۹۲ رویگردان شوند. حتی آخرین تلاشهای فراقانونی اقتدارگرایان جهت مهندسی انتخابات و در نتیجه ادامه سلطه همه جانبه بر منابع کشور نیز نتوانست بدنه اجتماعی تحول خواهان را از تلاش برای تغییرات مسالمت آمیز باز دارد.»

متن کامل بیانیه به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم

سومین نشست سالانه سفیران سبز امید مصادف بود با پایان سومین سال حصر غیر قانونی رهبران جنبش سبز آقایان میرحسین موسوی و مهدی کروبی و سرکار خانم زهرا رهنورد. حصری که ادامه آن نتیجه‌ای جز تحمیل هزینه‌های سیاسی و اجتماعی فراوان بر کشورمان ندارد. متعهد‌ترین و دلسوزترین شهروندان این کشور به دلیل اعتراض قانونمند به روند نادرست و خطرناک دولت قبلی‌ که از حمایت بخش تندرو حاکمیت برخوردار بود از مسلم‌ترین حقوق مندرج در قانون اساسی‌ محروم شده اند. حصری که در آن نور آفتاب را از رنج کشیده انقلاب دریغ می دارند، روزنامه رسمی کشور را از موفق ترین مدیرعالیرتبه پس از انقلاب، و ارتباط با فرزندان و والدین را از برترین بانوی روشن‌فکر. حصر سه عزیز یاد شده در کنار شهادت ده‌ها تن‌ از بهترین فرزندان ایران زمین در حوادث بعد از انتخابات ۱۳۸۸ و حبس‌های طولانی مدت مجربین و اندیشمندان عرصه سیاست و فرهنگ، هزینه‌های وارده بر ملتی است که به دنبال احیای کرامت انسانی‌ خویش بودند. پیام هوشمندانه مردم در خرداد ۱۳۹۲ به تمامیت خواهان و اقتدار گریان امیدیست برای برچیده شدن فضای امنیتی و فراهم آوردن امکان استفاده از نظرات و تجربیات همه دلسوزان نظام که بدون شک پیش نیازی برای رشد و تعالی همه جانبه کشور و جبران مافات گذشته است.

طی یک سال گذشته هسته های تشکیل دهنده سفیران سبز امید به حرکت خود در چارچوب منشور جنبش سبز ادامه دادند. از جمله فعالیت های انجام شده می توان به برگزاری برنامه هایی جهت ترغیب فعالان جنبش سبز برای مشارکت و تاثیرگذاری در انتخابات ریاست جمهوری و نیز نشست های متعدد در تبیین جوانب گوناگون حصر رهبران جنبش سبز و معرفی و انتشار برخی از آثار هنری ایشان اشاره کرد. پس از این نشست نیز تلاش برای نیل به اهداف منشور جنبش سبز و گسترش کمی و کیفی فعالیت ها با توجه به شرایط سیاسی و اجتماعی کشور در دستور کار این هسته ها خواهد بود.

بدون تردید رویدادهای سالهای ۱۳۸۴ تا ۱۳۹۲ دورانی تاریک در تاریخ پرفراز و نشیب پس از انقلاب اسلامی است. تخمین هزینه‌های اقتصادی، اجتماعی و روانی وارده بر ملت ایران در این مدت امری دشوار است و بنا به گفته صاحب نظران برطرف کردن آسیب های آن دوران به چندین سال زمان نیاز دارد. اما تبدیل تهدیدها به فرصت و استفاده از تجارب بعضا تلخ است که پایه‌ای مستحکم برای آینده‌ای بهتر به ارمغان می آورد. ما اندیشمندان و کارشناسان را به‌ بررسی و تعمق پیرامون تجارب تلخ و شیرین ذیل دعوت می‌کنیم تا گام بعدی پیشرفت کشور به درستی طی شود.

۱) دور شدن از سرمایه اجتماعی در سالهای منتهی به نهمین انتخابات ریاست جمهوری در سال ۱۳۸۴ نخستین زمینه شکست تحول خواهان در آن انتخابات را فراهم آورد. سرمایه اجتماعی بزرگی که حول چهار انتخابات ریاست جمهوری هفتم، شورای اول، مجلس ششم و ریاست جمهوری هشتم شکل گرفت بطور کامل پاس داشته نشد و بخش بزرگی از ظرفیت‌های بالقوه آن در عرصه عمل مغفول ماند.

۲) بدون تردید چند دستگی تحول خواهان در انتخابات ۸۴ سهم بزرگی در روی کار آمدن دولتی بی تدبیر و آغاز مشکلاتی عدیده در کشور داشت، هر چند وقوع بداخلاقی های انتخاباتی نیز در این شکست مؤثر بود.

۳) عدم شرکت برخی طیف های تحول خواهان در این انتخابات که در سه انتخابات قبل حضور داشتند از دیگر دلایل ناکامی تحول خواهان بود.

۴) در دهمین انتخابات ریاست جمهوری در سال ۱۳۸۸ علیرغم نارضایتی گسترده از وضعیت اجتماعی، سیاسی و فرهنگی آن روز کشور شاهد بالاترین درصد مشارکت بودیم که نقطه بسیار امیدبخشی بود، بطوری که همه طیف های تأثیرگذار صندوق رأی را برای تغییر وضعیت کشور برگزیدند.

۵) دستکاری در آرای انتخاباتی در این انتخابات و عدم پایبندی دولت وقت در ابهام زدایی و سرکوب اعتراضات مسالمت آمیز بدون شک حوادث تلخی را سبب شد، اما نفس بی‌تفاوت نبودن رأی دهندگان نسبت به سرنوشت آرای خود و نیز عدم توسل به خشونت از طرف قاطبه معترضین پرشمار از نکات درخشان آن رویداد هاست.

۶) شکل‌گیری شبکه‌های اجتماعی قدرتمند در حین پویش های انتخاباتی و در حوادث اعتراضی پس از انتخابات از دیگر تجارب مثبت است. راه سبز امید بزرگترین جنبش اجتماعی در دهه های گذشته بود و هست که طبیعتاً مانند هر امر بدیعی آفت هایی را نیز بهمراه دارد. به اعتقاد ما عدم آسیب‌شناسی روند شکل‌گیری و رشد این شبکه‌های اجتماعی سبب کاهش کارآیی آن‌ها خواهد شد.

۷) همراهی صادقانه رهبران جنبش سبز با خواست بدنه جنبش سبز در پایداری مقابل اقتدارگرایان، تلاش همه جانبه آنها برای احقاق حقوق ملت و ایستادگی کاملشان در طول سه سال حصر خانگی نقطه قوتی برای جنبش سبز بود که کودتاگران خرداد ۸۸ آنرا پیش بینی نکرده بودند. همچنین است فداکاری زندانیان سیاسی و خانواده های آنان و همچنین خانواده های شهدای جنبش سبز که در پایفشاری بر مطالبات به خود تردید راه ندادند.

۸) تکثیر امید بین پویندگان راه سبز امید که توسط میرحسین موسوی بدرستی به بذر هویت تعبیر شد، و نا امید نشدن بخش بزرگی از جامعه از تغییرات مسالمت آمیز علیرغم شرایط بسیار دشوار سیاسی و امنیتی و حتی اقتصادی در چهار سال پس از انتخابات ۸۸ بی تردید از زرین ترین برگ‌های تاریخ آزادی خواهی پس از مشروطیت است. حصر ها و حبس ها و هزینه‌های فراوان سبب نشدند تا مردم از بهبود شرایط کشور و دور راندن بی کفایتان متوهم و بی اخلاق از نهادهای اجرایی ناامید شده و از صندوق های رأی در یازدهمین انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۹۲ رویگردان شوند. حتی آخرین تلاشهای فراقانونی اقتدارگرایان جهت مهندسی انتخابات و در نتیجه ادامه سلطه همه جانبه بر منابع کشور نیز نتوانست بدنه اجتماعی تحول خواهان را از تلاش برای تغییرات مسالمت آمیز باز دارد.

۹) و سرانجام تلاش بدنه عموما جوان تحول خواهان برای دستیابی بزرگان جریانهای سیاسی مربوطه به اجماع و کوتاه کردن راه پیروزی نشانه مثبتی است از بهره گیری از تجارب.

مستندسازی تجارب موفق و آسیب‌شناسی ناکامیابی ها سبب خواهد شد تا در برهه های دشوار آینده، فعالان جنبش سبز تصمیماتی درست و کم هزینه اتخاذ و بر اساس آن حرکت کنند. لازمه این امر سازمان دهی و نهادسازی مناسب در جامعه مدنی کشورمان است. ما نیروی های اجتماعی کشورمان را به ساختن نهادهای مدنی و غیر دولتی فرا می‌خوانیم و از دولت برآمده از آرای ملت نیز می‌خواهیم تا با چنین سازماندهی مخالفتی نورزیده و بلکه بدان مساعدت کنند.

سیاست فعال و اعتمادساز دولت در عرصه دیپلماسی خارجی نشان داد که می‌توان ضمن حفظ دستاوردهای چند دهه گذشته در زمینه فناوری هسته ای، جنگ طلبان را منزوی نمود. امری که دولت مورد حمایت بخش‌های اقتدارگرای حاکمیت طی هشت سال گذشته از انجام آن عاجز بود و سبب تحمیل تحریم های ظالمانه و هزینه‌های فراوان بر کشور گشت. ما جناح ناکام در انتخابات اخیر و شریک در رویدادهای هشت سال گذشته را به توقف کارشکنی ها در این زمینه فرا می خوانیم.

در منطقه خاورمیانه شاهد بروز مشکلات فراوان ناشی از ستم نظام های مستبد و دخالت های نامشروع خارجی هستیم که سبب نافرجام ماندن خیزش های مردمی آغاز شده از سه سال پیش شده اند. در بحرین خواست روشن بخش بزرگی از جامعه در تعیین حق سرنوشت بشدت سرکوب می گردد، در سوریه حرکت مسالمت آمیز ملت در اثر خشونت بی حدوحصر نظام حاکم و دخالت های خارجی به صحنه زورآزمایی قدرتهای منطقه ای و فرامنطقه ای تبدیل شده، و در مصر نظامیان با سرکوب اکثر گروه‌های مورد حمایت مردم در انقلاب بر علیه رژیم فاسد سابق بر همه شؤون کشور مسلط شده اند. ما دست اندرکاران سیاست خارجی کشور را به اتخاذ مواضع هوشمندانه در این زمینه‌ها دعوت می‌کنیم تا ضمن کاهش آلام انسانهای بیگناه، منافع ملی کشورمان تأمین و آینده‌ای بهتر برای منطقه خاورمیانه رقم زده شود. ما معتقدیم که اتکای حکومت های خاورمیانه به ملت های خود به پایان رنجهای ملت مظلوم فلسطین و استیفای حقوق تاریخی و مشروع آن نیز کمک خواهد کرد.

به اعتقاد ما، ابتکار تعیین دستیار ویژه رییس‌جمهور در امور اقوام و اقلیت‌های دینی و مذهبی قدم نخست مؤثری در رفع محرومیت‌ها و تبعیض های فراوانیست که در سده گذشته بر اقوام و اقلیت‌های مذهبی کشورمان تحمیل شده است. توجه کافی به این امر علاوه بر کمک به پیشرفت همه جانبه کشور سبب بالا رفتن امنیت و اعتماد عمومی در مناطق مرزی کشور خواهد شد.

تصمیمات وزارت علوم در احقاق حقوق دانشجویان و اساتید محروم از تحصیل و تدریس که واکنش جناح های اقتدارگرا را بهمراه داشته شایسته تحسین و در راستای وعده های ریاست محترم جمهوری در انتخابات است. ما خواستار ادامه این سیاست ها بویژه بهبود فضای بحث و تبادل نظر سیاسی در دانشگاه ها و اعطای مجوز فعالیت به کلیه تشکل های دانشجویی هستیم که این امر طی سالیان گذشته محدود به تشکل های وابسته و یا نزدیک به نهادهای خاص خارج از دانشگاه بوده است. ما ضمن ناکافی دانستن تغییرات محسوس در عملکرد دستگاه های فرهنگی و اجتماعی پس از روی کار آمدن دولت فعلی، خواستار افزایش اقدامات عملی در بهبود فضای فرهنگی، اجتماعی و سیاسی کشور بویژه برچیده شدن محدودیت های فراوان در عرصه مطبوعات و کتاب، سینما و سایر بخش های فرهنگی و نیز اعطای آزادی های مصرح در قانون اساسی به احزاب و گروه های سیاسی هستیم.

از مسئولین قوه مجریه می‌خواهیم همچنان به وعده‌های داده شده در انتخابات در زمینه‌های مختلف پایبند بوده و پیگیر اجرای بدون تنازل تمامی اصول قانون اساسی باشند. بدیهیست وسعت خرابی ها و عقبگردها در عرصه های مختلف اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی زمان فراوانی برای بازگشت امور به روالی قابل قبول می طلبد. همچنان که رهبران جنبش سبز در اندک پیام‌های کوتاه خود از حصر تأکید کرده اند، ما نیز معتقدیم که حل مشکلات اقتصادی ناشی از بی‌کفایتی های هشت سال گذشته و آسایش نسبی مردم، بویژه رفع نیازهای اولیه طبقات محروم از اهمیت فراوانی برخوردار است. اما توسعه پایدار درگرو بهبود تمامی عرصه ها منجمله برچیده شدن فضای امنیتی، رفع حصر خانگی ظالمانه رهبران جنبش سبز و آزادی زندانیان سیاسی است. بدیهیست که علاوه بر دولت، سایر بخشهای حاکمیت نیز در برآورده شدن مطالبات ملت مسئول هستند و ما خود را موظف به کمک به گروه‌ها و نهادهای مدنی داخل کشور در پیگیری این مطالبات مشروع می دانیم.

سفیران سبز امید

بهمن ۱۳۹۲Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.