سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » هشدار نسبت به افزایش مبتلایان ای ال اس در ایران...

هشدار نسبت به افزایش مبتلایان ای ال اس در ایران

چکیده :عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران و متخصص مغز و اعصاب با هشدار نسبت به افزایش شمار مبتلایان به بیماری ای‌ال‌ اس در ایران، گفت: این بیماری در نوع پیشرفته توان تکلمی را از مبتلایان می‌گیرد به طوریکه فرد بیمار تنها دو الی سه ساعت در روز می‌تواند با اطرافیانش صحبت کند...


عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران و متخصص مغز و اعصاب با هشدار نسبت به افزایش شمار مبتلایان به بیماری ای‌ال‌ اس در ایران، گفت: این بیماری در نوع پیشرفته توان تکلمی را از مبتلایان می‌گیرد به طوریکه فرد بیمار تنها دو الی سه ساعت در روز می‌تواند با اطرافیانش صحبت کند.

به گزارش مهر، دکتر بهرام حقی آشتیانی با بیان اینکه بیماری ای ال اس اعصاب مغز را درگیر و اختلالات حرکتی در فرد ایجاد می کند، تصریح کرد: این بیماری همچون بیماری ام‌اس از نوع ضایعات مغز و اعصابی است اما در نحوه عملکرد بسیار متفاوت است این بدین معناست که در این بیماری مغز مانع ارسال پیام عصبی به ماهیچه‌های بدن به ویژه زبان می‌شود.

وی در تشریح جزئیات بیماری ای‌ال‌اس عنوان کرد: در این ضایعه عصبی، به تدریج اعصاب حرکتی فرد مبتلا از کار می‌افتد به‌طوریکه نرون‌های مانع رسیدن علائم مغزی به ماهیچه ها می‌شوند که در صورت پیشرفت بیماری، این روند عملکرد فرد را کاهش داده تا جاییکه بیمار دیگر قادر به حرکت و حتی تکلم نیست.

وی با بیان اینکه هنوز دلیل قطعی ابتلا به این بیماری ناشناخته است، گفت: فرد مبتلا به فرد ای‌ال‌اس تنها امکان تکلم در ساعات محدودی از شبانه‌روز را دارد و به طور کلی توان حرکتی‌اش را از دست می‌دهد.

عضو هئیت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران ادامه داد: این بیماری ممکن است از دهه چهارم و پنجم زندگی افراد بالغ بروز کند اما بیشتر انسان ها در سنین 40 تا 60 سالگی دچار آن می شوند. طبق شواهد پزشکی در صد کمی از ابتلا به ای. ال. اس ناشی از ارثی بودن این بیماری است اما جنبه موروثی در ابتلا به این بیماری بسیار نادر است.

این متخصص مغز و اعصاب درباره نحوه درمان و معالجه این بیماری ادامه داد: تاکنون راه علاجی برای این بیماری کشف نشده است اما از طریق مصرف دارو می توان سرعت و روند بیماری را در فرد کاهش داد که این داروها از هر دو نوع ایرانی و خارجی در بازار موجود است و مشکلی برای تهیه این دارو ها در کشور وجود ندارد.

حقی یادآور شد: علائم این بیماری ضعیف شدن ماهیچه ها و همچنین خستگی مفرط است که می تواند از دست یا پا و یا ماهیچه هائی که برای حرف زدن و بلعیدن به کار می روند، شروع شوددرصورتی که بیماری به طور مرتب پیشرفت کند جسم تحلیل می رود و یا در نوع پیشرفته این بیماری، فرد در ساعات خاصی و محدودی از روز امکان صحبت کردن و مکالمه دارد.

تحقیقات علمی و عملی بسیاری در مورد این بیماری در سراسر جهان صورت می گیرد و مراکز پزشکی در کشورهای اروپایی و آمریکا با همکاری یکدیگر به دنبال پیدا کردن ریشه قطعی این بیماری، عوامل ژنتیکی و ارثی همچنین در نهایت کشف دارو و معالجه این بیماری هستند.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.