سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » شادی دانشجویان دانشگاه تهران از برکناری رهبر...

شادی دانشجویان دانشگاه تهران از برکناری رهبر

چکیده :دانشجويان دانشگاه تهران ديروز در دانشكده‌ها شكلات و شيريني پخش مي‌كردند. كاغذها و مقواهاي «فرهاد رهبر رفت» با فونت درشت دست به دست مي‌چرخيد و به در و ديوار دانشكده‌ها نصب مي‌شد. كمتر از چند ساعت از تاييد خبر، كمپين‌هاي حمايت از بركناري فرهاد رهبر در فضاي مجازي و شبكه‌هاي اجتماعي تشكيل شد و انواع و اقسام پيام‌هاي تبريك دست به دست مي‌چرخيد، اينها خوشحالي دانشجويان از رفتن رييسي است كه با «گيت‌هاي امنيتي»، «يونيفورم دانشجويي»، «حوادث كوي دانشگاه»، «بركناري استادان باسابقه»، «پرديس‌هاي پولي» و... شناخته مي‌شود. ...


دانشجويان دانشگاه تهران ديروز در دانشكده‌ها شكلات و شيريني پخش مي‌كردند. كاغذها و مقواهاي «فرهاد رهبر رفت» با فونت درشت دست به دست مي‌چرخيد و به در و ديوار دانشكده‌ها نصب مي‌شد. كمتر از چند ساعت از تاييد خبر، كمپين‌هاي حمايت از بركناري فرهاد رهبر در فضاي مجازي و شبكه‌هاي اجتماعي تشكيل شد و انواع و اقسام پيام‌هاي تبريك دست به دست مي‌چرخيد، اينها خوشحالي دانشجويان از رفتن رييسي است كه با «گيت‌هاي امنيتي»، «يونيفورم دانشجويي»، «حوادث كوي دانشگاه»، «بركناري استادان باسابقه»، «پرديس‌هاي پولي» و… شناخته مي‌شود.

ركورددارترين رييس دانشگاه تهران بركنار شد. فرهاد رهبر رفت تا بعد از بركناري صدرالدين شريعتي از دانشگاه علامه پر سر و صداترين تغيير رييس دانشگاه در دولت يازدهم رقم بخورد. دوران چهارساله رياست فرهاد رهبر بر دانشگاه تهران بيش از دو سال بود كه به پايان رسيده بود. در اين مدت رهبر نه حكم جديدي مبني بر ادامه كار دريافت كرده بود و نه حكم بركناري. به عبارتي رهبر دو سالي مي‌شد كه بدون حكم در دانشگاه تهران رياست مي‌كرد.

در حال حاضر مخالفت رهبر با برگزاري همايش «بررسي تطبيقي رويكرد وزارت علوم در دوره‌هاي مختلف» از سوي انجمن اسلامي دانشكده علوم اجتماعي دانشگاه تهران از جمله دلايلي است كه براي بركناري او از سوي يكسري از سايت‌هاي خبري منتشر شده است.

اين در حالي است كه مسوولان وزارت علوم «اتمام دوران مسووليت» را دليل بركناري فرهاد رهبر عنوان كرده‌اند. بركناري فرهاد رهبر از دانشگاه تهران از اصلي‌ترين مطالبات دانشجويان در اين دوره از وزارت علوم دولت يازدهم بود.

در همان روزهايي كه جعفر توفيقي سرپرستي وزارت علوم را برعهده گرفت، انتظار مي‌رفت بعد از تغيير روساي دانشگاهي همچون علامه طباطبايي و صنعتي اصفهان حكم بركناري فرهاد رهبر نيز صادر شود. طي اين مدت نيز چندين بار شايعاتي مبني بر بركناري رهبر از رياست دانشگاه تهران شنيده شد، با اين وجود وزارت علوم كه از ابتداي اين دوره زير ذره‌بين مخالفان هميشگي در مجلس و گروه‌هاي تندرو بود، ترجيح داد با طمانينه بيشتري در مورد بركناري رييس دانشگاهي تصميم بگيرد كه رييس دولت دهم هم نتوانسته يا نخواسته بود او را بركنار كند. انتشار فيلم دوربين‌هاي مداربسته دانشگاه تهران از حضور جعفر توفيقي در بين دانشجويان بعد از انتخابات خرداد 88 كه با دعوت فرهاد رهبر صورت گرفته بود، اصلي‌ترين دستاويز مخالفان مجلس براي حضور توفيقي و ميلي منفرد در وزارت علوم بود.

فرهاد رهبر چطور آمد و ماندگار شد

فرهاد رهبر 17 بهمن 86 در دوران وزارت محمد مهدي زاهدي در وزارت علوم جانشين عباسعلي عميد زنجاني شد كه دو سال و دو ماه از رياستش از دانشگاه تهران مي‌گذشت. يعني دو سال بعد از روي كار آمدن دولت نهم و در آستانه انتخابات مجلس هشتم كه فضاي دانشگاه‌ها را تحت تاثير قرار داده بود.

در طول دوران رياست‌ محمود احمدي‌نژاد، رابطه فرهاد رهبر با محمود احمدي‌نژاد رييس دولت نهم و دهم هميشه در ابهام بود. فرهادرهبر يكبار از سوي احمدي‌نژاد در مهر 85 زماني كه به عنوان رييس سازمان مديريت و برنامه‌ريزي به احمدي‌نژاد نامه نوشت و به طور غيرمستقيم از تصميمات اقتصادي انتقاد كرد، عزل شده بود. چند ماه بعد از عزل هم سازمان مديريت و برنامه‌ريزي منحل شد.

اما درست چند ماه بعد از اين بركناري بود كه حكم سرپرستي دانشگاه تهران براي فرهاد رهبر صادر شد و دو هفته بعد از آن صدور حكم رياست از سوي شوراي عالي انقلاب فرهنگي حضور فرهاد رهبر در دانشگاه تهران را حداقل براي چهار سال بعد تثبيت كرد.

اقدامات فرهاد رهبر در دانشگاه تهران ادامه داشت تا اينكه در28 اسفند 91 محمود احمدي‌نژاد در نامه‌يي به كامران دانشجو خواستار بركناري فرهاد رهبر از دانشگاه تهران و بيژن رنجبر از دانشگاه تربيت مدرس شد.

در اين نامه احمدي‌نژاد رويكرد اين دو رييس دانشگاه را «سياست‌زده، غيرعلمي و امنيتي» دانست. احمدي‌نژاد در اين نامه خطاب به وزير علوم نوشته بود: «متاسفانه و بر اساس اطلاعات دقيق در دو دانشگاه مهم، دانشگاه تهران كه مادر دانشگاه‌هاي كشور و پرافتخار‌ترين آن است و دانشگاه تربيت مدرس كه تنها مركز رسمي تربيت مدرسين كشور است فضاي عمومي به گونه ديگري مديريت مي‌شود كه نه تنها سازنده نيست، بلكه تا حدودي در نقطه مقابل حركت عمومي ملت و شؤون دانشگاه و دانشگاهيان است.»

احمدي‌نژاد از وزير علوم خواست: «وظيفه قانوني خود را در صيانت از حريم دانشگاه به فوريت عمل نماييد و با نصب مديران آشنا‌تر به ظرافت‌ها و الزامات كار دانشگاهي از مديران فعلي در محل ديگري استفاده فرماييد.»

اما حضور فرهاد رهبر به عنوان رييس دانشگاه تهران در برنامه تلويزيوني و بي‌اهميت جلوه دادن نامه احمدی نژاد و همچنين تقدير از او با عنوان رييس دانشگاه تهران در مراسمي در اين دانشگاه، در كنار تعلل و بي‌تفاوتي كامران دانشجو وزير علوم در آن زمان نسبت به نامه احمدي‌نژاد، وجه تبليغاتي و انتخاباتي بودن نامه احمدي‌نژاد را پر رنگ‌تر مي‌كرد و شايد به نوعي پرده از اختلافاتي بر مي‌داشت كه مسوولان تمايلي به باز كردن آن در آن زمان نداشتند.

از جمله اينكه نامه احمدي‌نژاد واكنشي بود به مقاومت فرهاد رهبر در بركناري باقر لاريجاني از رياست دانشگاه علوم پزشكي. در آن زمان گفته مي‌شد پس از بركناري مرضيه وحيد دستجردي از وزارت بهداشت فرهاد رهبر در مقابل درخواست احمدي‌نژاد مبني بر بركناري باقر لاريجاني مقاومت كرده بود و همان زمينه نامه احمدي‌نژاد به وزير علوم براي بركناري او را فراهم كرده است. هر چند حمايت‌هايي كه از فرهاد دانشجو در بيرون از دولت مي‌شد هم در ماندگاري او در دانشگاه تهران نقش داشت.

فرهاد رهبر چه كرد؟

در مدت حضور رهبر فضاي دانشگاه تهران، روز به روز تنگ‌تر شد. هر آنچه بر سر دانشگاه‌ها طي دوران دولت نهم و دهم آمد، به شكل پر رنگ‌تر و حادتري در دانشگاه‌هايي همچون تهران و علامه اتفاق مي‌افتد. انجمن‌ها و تشكل‌هاي دانشجويي تعطيل و محدود شدند، صدور مجوز براي هر گونه فعاليت فرهنگي و گردهمايي دانشجويي متوقف يا محدود به جريانات مورد تاييد رييس دانشگاه شد و فضاي دانشگاه بيش از دانشگاه‌هاي ديگر جو امنيتي به خود گرفت.

بسياري از برنامه‌هاي سخنراني و گردهمايي‌ها در لحظات آخر از سوي مديران دانشگاه لغو مي‌شد. در اين مدت حتي برنامه‌هاي بسيج دانشجويي نيز به دلايل مختلف از سوي فرهاد رهبر لغو مي‌شد. نصب گيت‌هاي امنيتي و پيشنهاد يونيفورم دانشجويي براي نخستين بار از سوي او مطرح شد. و در اين مدت دانشجويان زيادي با حكم حراست دانشگاه تهران احكام انضباطي گرفتند و از تحصيل بازماندند. دانشگاه تهران همچنين در اين دوره سرآمد بازنشستگي اجباري استادان بود. اساتيدي همچون غلامرضا ظريفيان استاد تاريخ، مرحوم ابوالقاسم گرجي استاد حقوق، محمود عرفاني استاد حقوق، تهمورث بشيريه استاد حقوق، فريدون وردي نژاد استاد رسانه، محسن رهامي استاد حقوق سعيد معيدفر، استاد جامعه‌شناسي و… از جمله استاداني بودند كه در اين مدت از دانشگاه تهران بازنشسته شدند. ايجاد پرديس‌هاي پولي در دانشگاه تهران با شهريه‌هاي بالاي 50 ميليون تومان و افت كيفيت علمي دانشگاه از ديگر دستاوردهاي فرهاد رهبر در دوران رياست شش ساله‌اش در دانشگاه تهران است.

تغيير روساي دانشگاه‌ها در دولت يازدهم

فرهاد رهبر سي و امين رييس دانشگاه تهران سوابقي همچون مديركل بررسي‌هاي اقتصادي مركز بررسي‌هاي استراتژيك در فاصله سال‌هاي 73-68، معاون اقتصادي وزارت اطلاعات در فاصله سال‌هاي 81-78 و رياست سازمان مديريت و برنامه‌ريزي را در كارنامه خود دارد.

او بيست و سومين رييس دانشگاهي بود كه از ابتداي شروع به كار دولت يازدهم تغيير كرده است. دانشگاه علامه، صنعتي اصفهان، فردوسي مشهد، اصفهان، شهيد باهنر كرمان، پيام نور، ياسوج، اروميه، اراك و… از جمله دانشگاه‌هايي‌اند كه روساي آن از سوي وزارت علوم دولت يازدهم تاكنون تغيير كرده و دانشگاه‌هايي همچون صنعتي امير كبير، شهيد چمران، شهيد بهشتي، صنعتي شريف، الزهرا، تربيت مدرس، بوعلي همدان، زنجان و… از دانشگاه‌هايي هستند كه همچنان با روساي قبلي اداره مي‌شوند.

در حال حاضر محمد حسين اميد – معاون فعلي اداري مالي وزارت علوم و معاون سابق اداري مالي دانشگاه تهران با حفظ سمت به عنوان سرپرست فعلي دانشگاه تهران منصوب شده است. اميد استاد تمام گروه مهندسي آبياري و آباداني پرديس كشاورزي و منابع طبيعي دانشگاه تهران كه در زمان رياست سه رييس دانشگاه تهران عضو هيات رييسه دانشگاه تهران بوده است.

وي در زمان رياست رضا فرجي‌دانا، معاون دانشجويي و فرهنگي دانشگاه تهران بود و در دوران رياست آيت‌الله عباسعلي عميد زنجاني و مدتي نيز در دوران رياست فرهاد رهبر، عهده‌دار معاونت اداري و مالي دانشگاه تهران شد.

گزارش از اعتمادDeprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.