سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » محمد صدر: مذاكرات مخفي با امريكا در دولت گذشته انجام شده بود...

محمد صدر: مذاكرات مخفي با امريكا در دولت گذشته انجام شده بود

چکیده :محمد صدر، معاون عربي و آفريقايي وزارت امور خارجه دوران اصلاحات با اشاره به اينكه مهم‌ترين تغييري كه در اين بازده شش ماهه رخ داده است تغيير جو بين‌المللي نسبت به جمهوري اسلامي ايران است گفت: عملكرد دولت پيشين به گونه‌يي بود كه درهاي سياست خارجي به روي جمهوري اسلامي ايران بسته شده بود، هرچند اكنون هم نمي‌توانيم ادعا كنيم كه شاهد بازشدن كامل اين درها هستيم اما مهم اين است كه روند گشوده شدن اين درها آغاز شده است....


محمد صدر، معاون عربي و آفريقايي وزارت امور خارجه دوران اصلاحات با اشاره به اينكه مهم‌ترين تغييري كه در اين بازده شش ماهه رخ داده است تغيير جو بين‌المللي نسبت به جمهوري اسلامي ايران است گفت: عملكرد دولت پيشين به گونه‌يي بود كه درهاي سياست خارجي به روي جمهوري اسلامي ايران بسته شده بود، هرچند اكنون هم نمي‌توانيم ادعا كنيم كه شاهد بازشدن كامل اين درها هستيم اما مهم اين است كه روند گشوده شدن اين درها آغاز شده است.

به گزارش ديپلماسي ايراني، صدر افزود: متاسفانه ما در جريان دولت آقاي احمدي‌نژاد شاهد بوديم كه ايران هدف تحريم بين‌المللي قرار گرفت. در صورتي كه همان روال ادامه پيدا مي‌كرد روز به روز ايران منزوي‌تر از گذشته مي‌شد. اين انزوا از بعد سياسي و فرهنگي شروع و سپس به ابعاد اقتصادي هم تسري پيدا كرده و كشور را گرفتار مشكلات اقتصادي بسيار جدي مي‌كند.

اين تحليلگر مسائل سياست خارجي در ادامه گفت: تغييراتي هم كه در سياست خارجي به وجود آمد و تيم جديد سياست خارجي كه برخلاف دولت گذشته تخصص جدي در مسائل بين‌المللي و بحث انرژي هسته‌يي دارد وارد مذاكره شده و بر جو مثبت به وجود آمده افزود. به گفته صدر بزرگ‌ترين ظلم به امام اين است كه بگوييم ديدگاه‌هاي افراطيون امروزي يا ديدگاه‌هاي حاكم بر دستگاه سياست خارجي در دولت پيشين، به نظر و انديشه امام(ره) نزديك بود. من با توجه به سابقه 30 ساله كار در حوزه سياست خارجي اعلام مي‌كنم كه اين ظلم به امام است كه حركت‌هاي تند خود در حوزه سياست خارجي را به وي منتسب كنيم چرا كه منشا تصميم‌گيري‌هاي امام عقل، علم و تدبير بود و اين

در حالي است كه حلقه‌هاي مفقوده در تصميم‌گيري‌هاي افراطيون همين سه مساله است. آنچه در ديدگاه‌هاي افراطيون مي‌بينيم- به شرط صداقت- تنها و تنها رفتارهاي از روي هيجان و احساسات است.

او درخصوص اينكه برخي منتقدان دولت جديد را به ذوق‌زدگي در برابر امريكا و افراط در اين تعامل متهم مي‌كنند گفت: ذوق‌زدگي ويژگي كساني است كه در خصوص موضوع مدنظر از شناخت و علم كافي بي‌بهره هستند. اگر ادعا كنيم كه دستگاه ديپلماسي در خصوص رابطه با امريكا دچار ذوق‌زدگي است بدان معناست كه شخص وزير امور خارجه و آقاي رييس‌جمهور شناختي از حوزه سياست خارجي نداشته و به همين دليل دچار ذوق‌زدگي شده‌اند. در حال حاضر يكي از اساسي‌ترين مسائل مطرح در حوزه سياست خارجي، بحث امريكا و تعامل يا تقابل با اين كشور است. به گمان من حتي مخالفان سياست‌هاي دستگاه ديپلماسي كشور هم، چنين ادعايي ندارند كه تيم جديد سياست خارجي ما تسلطي بر حوزه نداشته و شخص رييس‌جمهور هم اشراف كامل بر آن ندارد.

صدر تاكيد كرد: براي باز كردن گره موجود در پرونده هسته‌يي طبيعتا بايد با 1+5 و البته يك كشور امريكا كه بر ديگر كشورها تاثير بسزايي دارد، وارد مذاكره شويم. مذاكره با امريكا منحصرا خاص اين چندماه حضور دولت جديد در راس قدرت نيست بلكه مذاكرات مخفي هم در دولت گذشته انجام شده بود. در حال حاضر هم مذاكره با امريكا عمدتا در خصوص پرونده هسته‌يي و در چارچوب منافع ملي جمهوري اسلامي ايران است.

او در ادامه افزود: ازسرگيري رابطه با امريكا يك مساله دوجانبه است. اگر دولتي مانند دولت جورج بوش جمهوريخواه در امريكا در راس قدرت باشد، هيچگاه رابطه ميان ايران و امريكا از سرگرفته نخواهد شد. جورج بوش، طيف محافظه‌كاران و صهيونيست‌هاي مسيحي در امريكا كه بر اساس عقل و تدبير تصميم‌گيري نمي‌كنند. اين طيف تندرو، جنگ طلب و غيرمنطقي بوده و البته هنوز هم برخي از اين چهره‌ها در كنگره حضور دارند و شاهد تنش ميان آنها با باراك اوباما هم بر سر پرونده هسته‌يي ايران هستيم. بنابراين اگر چنين دولت‌هايي در راس كار در امريكا باشند ره به جايي نخواهيم برد چرا كه هر اندازه هم از جانب ايران نرمش و انعطاف در سياست خارجي رخ دهد باز هم فايده‌يي نخواهد داشت. نمونه عيني اين مساله را در دوران رياست‌جمهوري آقاي خاتمي ديديم. در اين سه دهه ما دولتي عاقل‌تر، ميانه‌رو‌تر و منطقي‌تر از دولت آقاي خاتمي نداشته‌ايم.

به گفته او در شرايطي كه امريكايي‌ها دست از توطئه عليه ايران برداشته و همان‌گونه كه بر زبان ادعا مي‌كنند به دنبال تغيير رژيم نيستند در عمل هم آن را اثبات كنند، مي‌توان به سمت عادي‌سازي رابطه بر اساس احترام متقابل و در نظر گرفتن منافع مشترك حركت كرد.

صدر افزود: اگر مذاكرات هسته‌يي به نتيجه رسيده و جمهوري اسلامي ايران هم از طرف مقابل حسن نيت ببيند، مي‌توانيم به سمت مثبت شدن جو حاكم بر روابط ايران – امريكا حركت كنيم. اين همان استدلالي است كه امام(ره) هم در خصوص امريكا با زبان ديگري به كار برده بودند: اگر امريكا آدم شود، ما با اين كشور هم رابطه برقرار مي‌كنيم.

صدر در خصوص اينكه چهره‌هايي مانند وندي شرمن و جان كري هر از چندگاهي با مواضع تند خود بر تنور تندروهاي ايراني و البته امريكايي مي‌دمند، تصريح كرد: دو بحث مدنظر است: موضع‌گيري‌هاي سياسي و بحث تبليغات. در حال حاضر محور كار با امريكا توافقنامه ژنو است. اگر امريكايي‌ها به تعهدات خود پايبند بوده و به مفاد آن عمل كنند، طرف ايراني هم به آن پايبند خواهد بود. اما در بحث تبليغات هم در هر دو سوي ميدان كساني هستند كه موضع‌گيري‌هاي تند و تيز داشته و جواب هم را مي‌دهند. بايد ميان بحث تبليغات با بحث كار اصولي تفاوت‌هايي قايل شد. در شرايطي كه امريكايي‌ها اندكي از تعهدات خود در حوزه سياست خارجي فاصله بگيرند بي‌شك طرف ايراني هم مقابله به مثل خواهد كرد.

شايد بدون اغراق بتوان گفت كه در حال حاضر پيچيده‌ترين پرونده سياست خارجي در سطح بين‌المللي براي تمامي كشورها مساله سوريه است. قطعا ايران به عنوان يكي از حاميان جدي بشار اسد بايد در تلاش‌ها براي رسيدن به راهكار سياسي حضور داشته باشد. در شرايطي كه عربستان، قطر و تركيه به عنوان حاميان برخي جريان‌هاي معارضه حضور دارند، ايران هم بايد به عنوان حامي بشار اسد حضور فعال داشته باشد.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.