سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » اردشیر امیرارجمند: رفع حصر، کلید پیشبرد پایدار برنامه های دولت است...
» تنش زدایی داخلی، همپای سیاست خارجی پیش برود

اردشیر امیرارجمند: رفع حصر، کلید پیشبرد پایدار برنامه های دولت است

چکیده :اردشیر امیرارجمند با اشاره به عدم پیوستگی و همبستگی همه بخش های نظام درباره این موضوع، تاکید کرده است که بخش تندروی نظام با حفظ این وضعیت به دنبال ریزش بدنه حامی دولت است. وی در عین حال تاکید کرده است که در مدت تشکیل دولت جدید تغییری جز جابجایی محل حصر کروبی و منظم شدن ملاقات فرزندان میرحسین و رهنورد، اتفاق قابل ذکری صورت نگرفته است. ...


کلمه- مهدی شریف: اردشیر امیرارجمند، مشاور ارشد میرحسین موسوی و سخنگوی شورای هماهنگی راه سبز امید، در گفتگو با کلمه درباره حصر میرحسین موسوی، مهدی کروبی و زهرا رهنورد در سومین سالگرد آن دیدگاه های خود را مطرح کرده است.

وی در این مصاحبه با اشاره به عدم پیوستگی و همبستگی همه بخش های نظام درباره این موضوع، تاکید کرده است که بخش تندروی نظام با حفظ این وضعیت به دنبال ریزش بدنه حامی دولت است. وی در عین حال تاکید کرده است که در مدت تشکیل دولت جدید تغییری جز جابجایی محل حصر کروبی و منظم شدن ملاقات فرزندان میرحسین و رهنورد، اتفاق قابل ذکری صورت نگرفته است.

امیرارجمند همچنین در این مصاحبه به تاثیر مثبت رفع حصر بر حل مسائل داخلی و بین المللی نظام اشاره کرده و تدام این روند را خلاف مصالح و منافع ملی ارزیابی کرده است.

گفت و گوی کلمه با اردشیر امیرارجمند به شرح زیر است:

جناب امیر ارجمند، در آستانه سومین سالروز حصر خانگی اقایان میرحسین موسوی، مهدی کروبی و خانم زهرا رهنورد هستیم، آخرین وضعیت این عزیزان را چگونه ارزیابی می کنید؟

تغییر اساسی نسبت به گذشته صورت نگرفته است، مهمترین تغییری که می توانیم بدان اشاره کنیم، تغییر محل حبس آقای کروبی و انتقال ایشان از خانه امن وزارت اطلاعات به منزل شخصی ایشان است ولی در شرایط تفاوتی حاصل نشده است. در مورد آقای موسوی و خانم رهنورد وضعیت به همان منوال سابق است و تنها ملاقات های اعضای خانواده منظم تر شده است.

به نظر شما با توجه به گذشت ۶ ماه از عمر دولت یازدهم، روند تحولات پیرامون موضوع حصر، با انتظار جامعه از اقدامات دولت جدید، همخوان بوده است؟

به هر حال در مسئله حصر تفاوت اساسی و چشمگیری رخ نداده است، قطعا جامعه انتظار بیشتری از دولت داشته است و من فکر می کنم شخص آقای روحانی هم امید بیشتری داشتند بتوانند در این زمینه نتایج بهتری را به دست بیاورند اما تا حالا حاصل نشده، انتظار عمومی از حاکمیت و همچنین از دولت این است که این مسئاله هر چه زودتر حل شود، مسئاله تنها مسئاله دولت نیست و بخش مهمی از آن مربوط به بخش های دیگری از حاکمیت است و نشان می دهد که متاسفانه نمی خواهند تنش زدایی در عرصه داخلی را هم پا و موازی با عرصه بین المللی ادامه دهند، تنش زدایی در عرصه بین المللی هنگامی پایدار خواهد بود و توافقات قابل حفاظت است که شرایط داخلی از حالت امنیتی خارج شود و یک حالت عادی به خود بگیرد و شور و امید سیاسی در داخل کشور واقعا به وجود بیاید.

در هفته های اخیر افرادی همچون دادستان کل کشور و یا وزیر دادگستری بر لزوم توبه رهبران جنبش سبز تاکید کرده و هر گونه تغییری در شرایط حصر را بدون توبه، منتفی می دانند، به نظر شما آیا این پیش شرط ها را می توان به عنوان خواست حاکمیت و دولت در نظر گرفت یا صرفا نظرات برخی جریان های افراطی در کشور است که از زبان آنها شنیده می شود؟‌

متاسفانه برخی افراد حرف هایی می زنند که هم ضد و نقیض است و هم غیر مسئولانه است و حتی تنش زا که به حل مسئاله کمک نمی کند.

بعضی افراد در زمینه حصر اگر حرفی نزنند و کاری نکنند، ممکن است استنباط شود که توانایی خاصی ندارند، اما اگر حرفی بزنند و کاری بکنند که مغایر با تسهیل روند رفع حصر باشد، این قابل قبول نیست. آقایان موسوی و کروبی نه گناهی مرتکب شده اند و نه جرمی، که بخواهند توبه کنند و به هر حال توبه را افرادی مانند آقای آژه ای و آقای لاریجانی رئیس قوه قضاییه باید انجام بدهند که افراد بی گناهی را برای مدت طولانی در حبس و حصر نگاه داشتند و عملی را خلاف شرع و قانون و منافع ملی انجام دادند. این نوع حرف ها مسئاله را حل نمی کند، به هر حال آنگونه که اخیرا آقای اژه ای صحبت کرده و به افرادی که خواستار رفع حصر هستند تذکر داده که این ماجرا را پیگیری نکنند، خود نشان دهنده آن است که تلاش هایی در جهت رفع حصر در حال انجام است و ایشان و بخش خاصی از حاکمیت از این تلاش ها نگران هستند و نمی خواهند که به ثمر برسند و به هر ترتیب، با تهدید و ارعاب می خواهند که این اقدامات متوقف شود. به هر صورت ما معتقدیم که چنین کارهایی با اهداف مشخصی انجام می شود، آنها می خواهند در مقابل دولت آقای روحانی چالش ایجاد کنند و اجازه حرکت سریع به دولت یازدهم را ندهند و پایگاه مردمی آنها را متزلزل کنند و به نظرم با این اهداف است که این حرکات صورت می گیرد، در مقابل از دولت انتظار می رود که با قاطعیت بیشتر و تدبیر بیشتری حرکت کند و مواضعش واضح تر و شفاف تر از گذشته باشد. نمونه آشکار آن راهپیمایی 22 بهمن است. ببینید گروهی هستند که از فقط بدنبال تنش در هر دو عرصه داخلی و بین المللی هستندو به هیچ وجه حاضر نیستند وجود جریانات سیاسی دیگر و تفکر دیگری را تحمل کنند.این بازداشتها و رفتارهای ناروا و وحدت شکن و بی اعتنایی به رای و نظر مردم و تلاش برای ایجاد مشکل در روند بهبود مناسبات بین المللی چه معنایی دارد؟ باز تکرار کنم آزادی رهبران جنبش سبز به دولت آقای روحانی و به کل کشور برای عبور از بحران کمک می کند

در چنین شرایطی بسیاری از فعالان جنبش سبز با این سوال مواجه هستند که برای رفع حصر چه باید کرد؟‌ چگونه می توان این روند را تسهیل کرد؟‌ اولویت های فعالان سیاسی اجتماعی امروز باید چگونه تنظیم شود تا در مسیر رفع حصر، مفید واقع گردد؟ نظر شما در این باره چیست؟

به هر حال آنچه که مهم و اساسی است، منافع ملی کشور است و اینکه اجازه داده نشود که طرف مقابل صحنه سیاسی کشور را تغییر داده و به افراطی گری بکشاند، این مسئاله بسیار مهمی است و همه ما باید بدان توجه داشته باشیم، اتفاقا در همین راستاست که بحث آزادی آقای موسوی و کروبی خانم رهنورد بسیار حائز اهمیت می شود بگونه ای که باید حفظ این مطالبه و دنبال کردن آن از روش های مسالمت آمیز با توجه به منافع ملی در دستور کار همگان قرار گیرد.

مطمئن تحقق این مطالبه به دولت هم کمک فراوانی خواهد کرد تا برنامه های دیگر خود را به صورت پایدار پیش ببرد. تاکید می کنم اگر فکر بکنیم که کلید این دولت باید فقط به قفل پرونده هسته ای و رابطه با آمریکا بخورد، اشتباه کرده ایم، چرا که اگر در مرحله اول بتوانیم در های کوچی را بازکنیم با اولین طوفان تمام این درها بسته خواهند شد و تنش زدایی به صورت پایدار و استراتژیک در عرصه بین المللی صورت نخواهد گرفت و تحولات مثبتی هم که در زمینه اقتصاد و انرژی هسته ای در این مدت بدست اماده اسیب جدی خواهد دید. از همین روی باید فضای امنیتی شکسته شود و جامعه به ثبات و آرامش برسد تا بتوان شاهد تحولاتی در دیگر عرصه ها بود.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.