سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » فرشاد مومنی: مدعیان اصول، مطالعات درباره فساد مالی درایران را صهیونیستی می‌خواند...
» فرافکنی و انکار به جای مسوولیت پذیری و انصاف

فرشاد مومنی: مدعیان اصول، مطالعات درباره فساد مالی درایران را صهیونیستی می‌خواندند

چکیده :وقتی که مطالعه های بین المللی حکایت از گسترش و تعمیق فساد مالی در ایران داشتند، جبهه به اصطلاح اصول گرایان با کمال تاسف به جای اینکه با این مساله اصول گرایانه و منصفانه برخورد کنند، برخوردی فرافکنانه و مسئول گریزانه را انتخاب...


کلمه- گروه خبر: مشاور اقتصادی میرحسین موسوی با یادآوری برخورد گذشته  مدعیان اصولگرایی درباره هشدارها نسبت به تعمیق فساد اقتصادی در ایران  گفت: وقتی که مطالعه های بین المللی حکایت از گسترش و تعمیق فساد مالی در ایران داشتند، جبهه به اصطلاح اصول گرایان با کمال تاسف به جای اینکه با این مساله اصول گرایانه و منصفانه برخورد کنند، برخوردی فرافکنانه و مسئول گریزانه را انتخاب کردند و مطالعات بین المللی را در این زمینه صهیونستی و امپریالیستی دانستند.

به گزارش کلمه، در سال ۸۸ و در کوران رقابت های انتخاباتی میرحسین موسوی نیز که به ابعاد فساد در ایران اشاره کرده بود و روندهای کنونی را برای کیان ملت و منافع ملی خطرناک دیده بود آن زمان و در حین انتخابات  با انتقاد شدید مقامات عالی رتبه از تریبونهای رسمی مواجه شد که درباره فساد سیاه نمایی می کند و به موسسات صهیونیستی در این زمینه  استناد  کرده است؛ مساله ای که پس از گذشت این سالها بخشی از حقیقت آن برای  افکار عمومی روشن شده است و مردم با ابعادی از فساد ساختاری در اقتصاد مواجه شده اند که گزارش نهاد های بین المللی را خوشبینانه  می‌نمایاند.

در همین حال فرشاد مومنی  میگوید،  بروز شوک های قیمی در اقتصاد ایران می تواند یکی از دلایل اصلی تولد افرادی مانند بابک زنجانی باشد.

به گزارش خبرآنلاین، فرشاد مومنی در این مورد گفت: امثال بابک زنجانی ها و شهرام جزایری ها در چه فضایی می توانند متولد شوند و رشد پیدا کنند و به سهم خودشان به هم ریختگی ها و عدم تعادل هایی را در فضای کلان اقتصاد تشدید کنند. کانون اصلی این مساله شوک های قمیتی است. در این زمینه امروز دانسته هایی که داریم فوق العاده زیاد است. به ویژه شوک ترکیبی دست کاری قیمت های کلیدی و نرخ ارز که در ماه های پایانی سال 1389 در کشور رقم خورد یک فرصت استثنایی پدید آورد که هم جامعه روشن فکری، هم نظام سیاست گذاری و هم جامعه علمی به طول و عرض فاجعه آمیز مساله با دقت بیشتری نگاه کنند. دقیقا در این دوران با بی سابقه ترین سطوح فساد مالی هم رو به رو شدیم.

وی ادامه داد: خاطرم هست که قبل از این شوک اخیر هم وقتی که مطالعه های بین المللی حکایت از گسترش و تعمیق فساد مالی در ایران داشتند، جبهه به اصطلاح اصول گرایان با کمال تاسف به جای اینکه با این مساله اصول گرایانه و منصفانه برخورد کنند، برخوردی فرافکنانه و مسئول گریزانه را انتخاب کردند. مثلا مطالعه سازمان گروه شفافیت بین الملل (Transparency International) که روند فساد مالی ایران را سال به سال گزارش می داد و دقیقا نشان داده بود که به طور مشخص از سال 1384 به بعد و از زمانی که ترکیبی پیچیده در طیف وسیعی از سیاست های اقتصادی نادرست در دستور کار اقتصاد ایران قرار گرفته بود، بی سابقه ترین سطوح فساد هم در اقتصاد ایران اتفاق افتاده است. اما این گروه در عکس العمل به این مطالعه تنها اعلام کردند این موسسه صهیونستی و امپریالیستی است.

مشاور میرحین موسوی ادامه داد: این لطف خداوند بود که با وجود اینکه اصولگرایان واقعیتی به این بزرگی را تکذیب و انکار می کردند، به سفارش فرهنگستان علوم، مطالعه ای در زمینه فساد با سرپرستی دکتر فرامرز رفیع پور صورت بگیرد و در آن مطالعه که در کتابی با عنوان «سرطان اجتماعی فساد» انتشار عمومی پیدا کرد، به روشنی نشان داده شود که که برآورد های سازمان شفافیت بین الملل بسیار سهل گیرانه و خوشبینانه بوده است.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.