سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » وزیر امور خارجه: رییس جمهور به تعهدش برای آزادی محصورین وفادار است...

وزیر امور خارجه: رییس جمهور به تعهدش برای آزادی محصورین وفادار است

چکیده : ظریف در رابطه با وضعیت داخلی ایران گفت که این وضعیت یکپارچه نیست و گرایش‌های مختلف در آن وجود دارد. وی گفت: از جمله این‌که محافظه‌کارانی هستند که مثلا در رابطه با آزادی در اینترنت سخت‌گیر هستند و آن را نمی‌پذیرند، و این امر نیاز به زمان دارد تا جامعه به یک هم‌سویی و اجماع دست یابد. وزیر امور خارجه ایران در رابطه با آزادی میرحسین موسوی و مهدی کروبی گفت: آزادی آن‌ها از وعده‌های رئیس‌جمهور منتخب، حسن روحانی بوده است. وی گفت که رئیس‌جمهور ایران تعهد کرده است که این دو شخصیت معترض از حصر آزاد شوند و او به تعهد خود وفادار است....


وزیر امور خارجه کشورمان در  گفت و گو با یک شبکه تلوزیونی آلمانی درباره آزادی رهنورد، کروبی و موسوی گفت: آزادی آن‌ها از وعده‌های رئیس‌جمهور منتخب، حسن روحانی بوده است. وی گفت که رئیس‌جمهور ایران تعهد کرده است که این شخصیتهای معترض از حصر آزاد شوند و او به تعهد خود وفادار است.

به گزارش ایسنا، محمد جواد ظریف در گفت‌وگو با شبکه تلویزیونی فونیکس در هتل آدلون برلین تصریح کرد که در موضوع هسته‌ای، فرصتی نادر به دست آمده و از آن باید برای اعتمادسازی متقابل سود جست. وي ادامه داد: کشورهای غربی سالیان دراز، حتی از پیش از انقلاب، از این‌که به ایران سوخت هسته‌ای مورد نیازش را برسانند، دریغ کردند و امروز زمینه‌ اعتماد متقابل فرارسیده است.

ظریف در پاسخ به این‌که “ایران بیش از اندازه‌ مورد نیاز دست به غنی‌سازی اورانیوم زده است” گفت: ممکن است گفته شود که ایران در گذشته صادقانه عمل نکرده و فعالیت‌ هسته‌ای‌اش شفاف نبوده است و از سوی دیگر غنی‌سازی در این سطح برای ایران اقتصادی نبوده است، ولی این‌ها همه مربوط به گذشته است. اگر بخواهیم گذشته را بسنجیم، باید رویکردهای هر دو طرف را در نظر داشته باشیم.

وزیر امور خارجه ایران تاکید کرد که ایران با قدمت تاریخی هزاران ساله‌اش به سختی می‌تواند بپذیرد که دستورالعمل‌هایی از خارج به تهران دیکته شوند. ظریف در پاسخ به این‌که “جامعه بین‌المللی شک و ظن شدیدی دارد که ایران به دنبال دستیابی به سلاح اتمی است و ایران این اتهام را رد می‌کند، پس ایران چه نیازی به ۲۰۰ کیلوگرم اورانیوم ۲۰ درصد غنی‌شده دارد؟” گفت که این واکنشی بوده است به تحریم‌های گسترده علیه ایران تا مبنا و موقعیت بهتری برای مذاکره برای رفع تحریم‌ها داشته باشد.

وزیر امور خارجه ایران افزود که ایران پیش از اعمال تحریم‌ها فقط ۲۰۰ سانتریفوژ داشت و شمار آن‌ها امروز پس از تحریم‌های متعدد به ۹هزار دستگاه رسیده است. وی تأکید کرد که ایران برای نیازهای علمی و پزشکی به غنی‌سازی نیاز دارد و حالا زمینه‌های اعتمادسازی متقابل فراهم آمده تا بتوان راه‌حلی برای آن یافت. وزیر امور خارجه ایران افزود که مذاکرات برای رسیدن به یک توافق درازمدت در ۱۸ فوریه در وین ادامه خواهد یافت و توافق کنونی امری موقتی است.

ظریف در پاسخ به این‌که “آیا ایران شمار سانتریفوژها را تا ۴هزار دستگاه کاهش خواهد داد” گفت که باید امکانات و نظرات مختلف را به طور همه‌ جانبه مورد بررسی قرار داد. وی تصریح کرد: در صورتی که دو طرف به توافق نرسند، ایران سطح غنی‌سازی را به سطح بالای ۲۰ درصد خواهد رساند، ولی باید تلاش کرد که چنین نشود. ظریف درباره تأثیر تحریم‌ها گفت که ایران کشور توانمندی است که توانسته تا حدودی از تأثیر تحریم‌ها بر جامعه ایران بکاهد و آن‌ها را دور بزند.

وی در عین حال تصریح کرد که تحریم به طور کلی به فساد مالی در سطح جامعه دامن می‌زند و به همین دلیل مسوولان ایران می‌کوشند مساله تحریم را ریشه‌ای حل کنند. وزیر امور خارجه ایران تأکید کرد که منافع ایران در این است که با جامعه بین‌المللی همکاری سازنده بر پایه اعتماد داشته باشد و اکنون فرصت این همکاری در بسیاری زمینه‌ها، از جمله مسائل منطقه وجود دارد. وی در بخش دیگری از اظهاراتش گفت که رژیم صهیونیستی حقوق فلسطینی‌ها را به مدت ۶۰ سال تمام نادیده گرفته و آشکارا نقض کرده است و قطعنامه‌های سازمان ملل در این رابطه را نادیده گرفته است.

ظریف در پاسخ به این‌که “ایران و اسرائیل می‌گویند از سوی یکدیگر مورد تهدید قرار گرفته‌اند و محمود احمدی‌نژاد چنین تهدیدی کرده بود؟” گفت که ایران احساس تهدید نمی‌کند و احمدی‌نژاد هم هیچ‌وقت چنین تهدیدی نکرده است، بلکه این رژیم صهیونیستی است که می‌خواهد فضا را به ابهام آلوده کند. وزیر امور خارجه ایران هولوکاست را یک جنایت خواند و گفت که چنین جنایتی هرگز نباید در تاریخ تکرار شود، ولی این جنایت توجیه‌کننده‌ نقض حقوق فلسطینی‌ها نیست.

وی افزود که ایران میزبان هزاران شهروند یهودی است که در صلح زندگی می‌کنند. ظریف در رابطه با سوریه گفت که دو طرف مناقشه باید نظرات خود را کنار بگذارند و بدون پیش‌شرط وارد مذاکره شوند. برخلاف آن‌چه دیگران ادعا می‌کنند ایران در سوریه نیروی (نظامی) ندارد. وزیر امور خارجه ایران در پاسخ به این‌که “قاسم سلیمانی، فرمانده نیروهای قدس وابسته به سپاه پاسداران گفته است که ایران در سوریه حضور فعال دارد” گفت که باید به وضعیت خونین در سوریه پایان داد، زیرا در آن‌جا حتی سنی‌ها علیه سنی‌ها در جنگ هستند و باید برای این فاجعه راه‌حل داشت و تعادل نیروها را در آن‌جا برقرار کرد تا از کشته‌ها وآواره‌های بیش‌تر جلوگیری کرد. وی افزود که ایران به کنفرانس سوریه دعوت نشده است، ولی جمهوری اسلامی آماده است تا در جهت برقراری صلح در این کشور تلاش کند.

ظریف در رابطه با وضعیت داخلی ایران گفت که این وضعیت یکپارچه نیست و گرایش‌های مختلف در آن وجود دارد. وی گفت: از جمله این‌که محافظه‌کارانی هستند که مثلا در رابطه با آزادی در اینترنت سخت‌گیر هستند و آن را نمی‌پذیرند، و این امر نیاز به زمان دارد تا جامعه به یک هم‌سویی و اجماع دست یابد. وزیر امور خارجه ایران در رابطه با آزادی میرحسین موسوی و مهدی کروبی گفت: آزادی آن‌ها از وعده‌های رئیس‌جمهور منتخب، حسن روحانی بوده است. وی گفت که رئیس‌جمهور ایران تعهد کرده است که این دو شخصیت معترض از حصر آزاد شوند و او به تعهد خود وفادار است.

 

ظریف در عین حال تأکید کرد که آزادی این دو شخصیت فقط منوط به نظر مساعد و تصمیم رهبر جمهوری اسلامی نیست و “روند دموکراتیک” خود را دارد و نهادهای مختلفی در این تصمیم دخیل هستند. وزیر امور خارجه ایران در پایان به همکاری‌های پرسابقه ایران و آلمان اشاره کرد و گفت که این دو کشور شرکای قدیمی هستند. وی در رابطه با حل مسائل جهانی و نقش آلمان در این میان گفت که برای حل مسائل جهانی در عصر جهانی‌شدن، از جمله مساله امنیت جهانی، نیاز به رهیافت‌های جدید است و رهیافت‌های قدیمی دیگر کارساز نیستند، از این رو آلمان می‌تواند در این میان نقش پراهمیتی ایفا کند.

 Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.