سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » محمدرضا خاتمی: دولت امنیت حامیانش را فراهم کند...

محمدرضا خاتمی: دولت امنیت حامیانش را فراهم کند

چکیده :محمدرضا خاتمی عضو شورای مرکزی و دفتر سیاسی جبهه مشارکت تصریح کرد: اصلاح طلبان به رغم هزینه ها در حمایت از دولت استوارند. دولت امنیت حامیانش را فراهم کند جریان حمایت ها مثل سیل سرازیر خواهد شد....


محمد رضا خاتمی عضو شورای مرکزی و دفتر سیاسی جبهه مشارکت تصریح کرد: اصلاح طلبان به رغم هزینه ها در حمایت از دولت استوارند. دولت امنیت حامیانش را فراهم کند جریان حمایت ها مثل سیل سرازیر خواهد شد.

این فعال سیاسی اصلاح طلب در گفت و گو با ایلنا درباره اظهارات رییس جمهور در جمع دانشگاهیان و انتظار روحانی برای حمایت آنان از اقدامات دولت تصریح کرد: اصلاح طلبان که در طول پنج یا شش ماه اخیر در حمایت از دولت کم نگذاشته اند و از هر امکان و موقعیتی برای این امر بهره برده اند. در مواردی که حتا برخی مواضع دولت مورد پسند اصلاح طلبان نبوده باز هم با تمام قوا از دولت و شخص آقای رییس جمهور پشتیبانی کرده اند.

وی افزود: البته در این حوزه باید محدودیت های اصلاح طلبان را نیز در نظر بگیریم. این نیرو ها هنوز هم تحت فشار هستند. بخش هایی از اصلاح طلبان که محبوبیت و مقبولیت دارند دچار محدودیت شده اند. در این روز ها شاهدیم که حتا شخص اقای خاتمی ممنوع الخروج می شود و احزاب و گروه های اصلاح طلب نیز هنوز تحت فشارهای گوناگون قرار دارند. احضار می شوند که چرا فعالیت می کنید و دور هم جمع می شوند و بیانیه می دهند. با این حال اصلاح طلبان با وجود همه مشکلات و گرفتاری ها با تمام قوا در حمایت از دولت ایستاده اند. هزینه های آن را نیز پذیرفته و می پذیرند و در این مسیر کوتاه نمی آیند. به هر حال باید منتظر بود تا ببینیم این فضا به کجا می انجامد؟

این فعال سیاسی اصلاح طلب با بیان اینکه اصلاح طلبان اگر انتقاداتی هم داشته اند آن را به طور خصوصی به دولتیان و شخص رییس جمهور انتقال داده اند ادامه داد: توقع آقای رییس جمهور از دانشگاهیان و فرهیختگان و نخبگان توقع نابجایی نیست. اما باید ریشه یابی کرد که چرا امروز در کشور این فضای مرده حاکم است؟ علی رغم روی کار آمدن دولت جدید و به رغم اینکه در این فضا بسیاری امیدوار شده اند همچنان شاهد هستیم که متفکران و نخبگان رغبت و انگیزه و شاید بتوان گفت جرات ورود به برخی عرصه ها را ندارند؛ چرا که فضای امنیتی همچنان وجود دارد و ادامه یافته است. این فضا موجب می شود که نیروهای روشن اندیش و خوش فکر و صاحب ایده و نظر برای فعالیت تحت فشار قرار بگیرند.

وی ادامه داد: شما ببینید در وزارت علوم برای بازگرداندن چند استاد که به ناحق و برخلاف مسیرهای قانونی اخراج شده اند چقدر فشار وجود دارد. من می دانم که اساتید و متفکران با وجود آنکه دل چندان خوشی از فضای موجود ندارند باز هم از دولت حمایت می کنند. امیدواریم دولت در این حوزه ها کمی عمیق تر نگاه و عمل نماید. پرسش آقای روحانی درباره چرایی عدم ورود متفکران به صحنه البته سوال بجایی است. اما پاسخ آن هم مفصل است. امیدواریم فضایی فراهم شود تا نیروهای فکری جامعه بتوانند حرف هایشان را بزنند.

خاتمی تاکید کرد: اصلاح طلبان علی رغم محدودیت ها در میدان هستند. هزینه ها را هم می پردازند. از دولت هم توقعی ندارند که به خاطر آن ها وارد میدان شود و هزینه بپردازد. اما بخش های دیگر جامعه که آمادگی پرداخت هزینه را ندارند نیازمند پشتوانه ای مانند دولت هستند که حاضر باشد از حقوق آن ها دفاع کند و جلوی تحمیل هزینه به آن ها را بگیرد. اگر این اتفاق بیفتد شاهد حاکم شدن فضایی مناسب خواهیم بود.

وی افزود: مساله هسته ای مساله ای پیچیده است و نیازمند دقت و ظرافت است. مثلا خود ما و دوستانمان در دوران آقای احمدی نِژاد از سیاست های هسته ای انتقاد کردیم. چرا که آن را به سود منافع ملی نمی دانستیم. هجمه ها از هر سو آغاز شد و حجم زیادی از هزینه ها تحمیل گردید. اگر قرار باشد باز هم به صرف اینگونه اظهار نظر ها هزینه هایی از این دست تحمیل شود نمی توان انتظار زیادی داشت.

این فعال سیاسی اضافه کرد: آقای روحانی به درستی گفته اند کسانی که با سیاست های هسته ای مخالفت می کنند به نهادهای معدودی متصل و به آب کر وصل هستند. وگرنه کیست که تردید کند آنچه در حوزه سیاست خارجی و در زمینه سیاست های هسته ای جریان دارد یا مورد تایید مقام معظم رهبری است و یا اینکه لااقل می توان گفت ایشان با آن سیاست ها مخالفتی ندارند. اگر ایشان مخالف بودند به طور قطع جلوی این روند را می گرفتند. بنابراین مخالفین سیاست های هسته ای که مورد اشاره آقای روحانی هم بوده اند نه با سیاست های دولت بلکه با سیاست های مقام معظم رهبری مخالفت می کنند. پس اینان باید پشتوانه بسیار قوی و نیرومندی داشته باشند که می توانند این کار را انجام دهند و هیچکس هم به آنان نگوید بالای چشمتان ابروست!

خاتمی در پاسخ به این سوال که آیا رییس جمهور از همان پایگاه اجتماعی که در دوران انتخابات ۲۴ خرداد به سمت روحانی معطوف شد انتظار حمایت و میدان داری در این حوزه را دارد و یا آنکه گمان می کند با توجه به اقدامات دولت و طرح گفتمان های جدید توانسته بخش هایی از طبقه متوسط و نیروهای جامعه مدنی را به سمت خود جلب کند و امروز از آنان توقع پشتیبانی از اقدامات دولت را دارد اظهار داشت: گمان من این است که پایگاه اجتماعی آقای روحانی همان پایگاه اجتماعی اصلاح طلبانی است که در دوران انتخابات ۲۴ خردادماه آن حماسه را آفریدند. البته دولت و شخص رییس جمهور در این دوران با اقدامات بجا و مثبت خود را در میان صنوف اجتماعی گروه های سیاسی و نیروهای جامعه مدنی باز کرده اند. اما این بحث های سیاسی سنگینی است.

خاتمی تصریح کرد: حماسه سازان ۲۴ خرداد در میدان هستند. اما باید فضا برایشان ایجاد شود. مهم ترین مساله در این میان مساله امنیت است. اگر از نیروهای سیاسی انتظار داریم باید زمینه های فعالیت آنان را فراهم کنیم. یکی از کارهای عمده ای که در این زمینه می توان انجام داد این است که بخش هایی از دولت که با این نیرو ها و طبقات ارتباط دارند کمی فعال تر عمل کنند. مثلا وزرات اطلاعات وزارت کشور و وزارت علوم با دانشگاهیان و سیاسیون در ارتباط هستند باید زمینه فعالیت این اقشار را فراهم نمایند.

این فعال سیاسی اصلاح طلب اضافه کرد: چطور از رییس دانشگاهی که تمام کوشش خود را معطوف کرده تا روحانی در انتخابات رای نیاورد و امروز نیز در کار او و دولتش کارشکنی می کند می توان انتظار داشت در دانشگاه فضایی حاکم کند که اساتید بتوانند حمایت خود را از دولت علنی نمایند؟ باید به این مسائل کمی وسیع تر نگاه کرد. دولت وظیفه خود را در ایجاد زمینه و امینت انجام دهد جریان حمایت مثل سیل جریان خواهد یافت و سرازیر خواهد شد.

خاتمی در پایان گفت: در چنین فضایی است که مخالفت هایی که آقای روحانی به آن اشاره کرده و از آن منابع خاص سرمنشا می گیرد محو خواهد شد. اما عمده این است که دولت باید زمینه های لازم برای فعالیت و امنیت سیاسیون و متفکران و نخبگان را فراهم کند. آن گاه می توان توقع حمایت های عمومی و گسترده را داشت.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.