سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » سبد كالاي ارزاني كه براي دولت گران تمام شد...

سبد كالاي ارزاني كه براي دولت گران تمام شد

چکیده :شايد هيچگاه دولت تصور نمي‌كرد كه يك سبد كوچك كالايي به جنجالي بزرگ در نخستين ماه‌هاي فعاليتش تبديل شود، جنجالي كه دامنه آن نه تنها ابعاد اجتماعي به خود گرفته بلكه به صورت ملموسي با مسائل سياسي نيز گره خورده است. وجود ابهامات مختلف در نحوه عرضه اين سبد كالايي، مشمولان و جامعه هدف و مواردي از اين قبيل، دست به دست هم داد تا روز يكشنبه همزمان با آغاز توزيع نخستين سبد كالايي در فروشگاه‌هاي طرف عرضه، صحنه‌هاي نازيبايي به تصوير كشيده شود، صحنه‌هايي كه بازخوردي منفي در جامعه و البته در برخي رسانه‌هاي خارجي به همراه داشت. اما اين صحنه‌ها تنها به نخستين روز محدود نماند و روز گذشته نيز بار ديگر صف‌هاي طويل در برابر فروشگاه‌هاي عرضه كننده اين سبد شكل گرفت....


شايد هيچگاه دولت تصور نمي‌كرد كه يك سبد كوچك كالايي به جنجالي بزرگ در نخستين ماه‌هاي فعاليتش تبديل شود، جنجالي كه دامنه آن نه تنها ابعاد اجتماعي به خود گرفته بلكه به صورت ملموسي با مسائل سياسي نيز گره خورده است. وجود ابهامات مختلف در نحوه عرضه اين سبد كالايي، مشمولان و جامعه هدف و مواردي از اين قبيل، دست به دست هم داد تا روز يكشنبه همزمان با آغاز توزيع نخستين سبد كالايي در فروشگاه‌هاي طرف عرضه، صحنه‌هاي نازيبايي به تصوير كشيده شود، صحنه‌هايي كه بازخوردي منفي در جامعه و البته در برخي رسانه‌هاي خارجي به همراه داشت. اما اين صحنه‌ها تنها به نخستين روز محدود نماند و روز گذشته نيز بار ديگر صف‌هاي طويل در برابر فروشگاه‌هاي عرضه كننده اين سبد شكل گرفت.

طي دو روز قبل در حالي مردم در اين صف‌ها ايستاده و انتظار دريافت سبد كالايي خود را مي‌كشيدند كه همزمان، مجلس به بهانه چالش‌هاي موجود در توزيع سبد كالايي، به صحنه تاخت و تاز اصولگرايان عليه دولت تبديل شد. در اين ميان دولت كه اين روزها در اجراي اين تصميم نه تنها از جانب اذهان عمومي بلكه از سوي مجلس نيز تحت فشار قرار گرفته، روز گذشته براي رفع نگراني مردم و جلوگيري از ايجاد صفوف طولاني براي دريافت سبد كالايي، اطلاعيه‌هاي مختلفي منتشر كرد. براين اساس دولت اعلام كرد كه طرح توزيع اين سبد تا پايان سال تمديد شده و مشمولان دريافت سبد كالا مي‌توانند با آرامش بيشتر به مراكز توزيع سبد كالا مراجعه كنند. از سوي ديگر به دنبال ابهامات موجود درخصوص جامعه هدف دريافت كننده اين سبد كالايي و انتقاد گسترده گروه‌هاي مختلف اجتماعي از قرار نگرفتن در دايره مشمولان، دولت اعلام كرد كه بخش وسيعي از افراد و گروه‌هاي ديگر نيز در مرحله دوم اين سبد كالايي را دريافت خواهند كرد.

روز گذشته براي دومين بار صف‌هاي طولاني مردمي در برابر برخي فروشگاه‌ها براي دريافت سبد كالايي شكل گرفت، صف‌هايي كه صحنه‌هاي نازيبايي را در روزهاي سرد زمستاني به تصوير كشيد. البته معمولا اين ازدحام در ساعات ابتدايي روز شكل گرفته و در ساعات پاياني روز، ازدحام جمعيت در جلوي اين فروشگاه‌ها مقداري كاهش مي‌يابد. اما فارغ از شكل‌گيري صفوف طولاني جلوي اين فروشگاه‌ها، مساله ديگري كه در جريان اين ازدحام‌ها قابل رويت است، اقدام برخي افراد براي فروش سبد كالايي خود در كنار خيابان است. طبق مشاهدات روز گذشته، جلوي برخي از فروشگاه‌هاي عرضه كننده سبد كالايي، گروهي از افراد كه مشمول دريافت اين سبد شده، در ميان همان ازدحام جمعيت و در پياده روها، بساط كوچكي راه انداخته و اقدام به فروش محتويات سبد كالايي خود با قيمتي پايين‌تر از بازار آزاد آن كرده‌اند.

جان باختن در صف سبد كالا

اما حواشي مربوط به توزيع سبد كالايي و صف‌هاي طولاني مردمي به همين موارد محدود نشد و تا آنجا پيش رفت كه جان يك نفر را گرفت. براين اساس طبق گزارش ايرنا، حشمت‌الله كبودي، معاون بازرسي و نظارت سازمان صنعت، معدن و تجارت استان كرمانشاه اظهار كرد: روز يكشنبه (نخستين روز توزيع سبد كالا) پيرمردي حدودا 80 ساله در فروشگاه رفاه دچار ايست قلبي شده و در اين مورد هم گواهي تاييديه پزشكي قانوني كرمانشاه موجود است. اما همزمان با انتشار اين خبر، اخبار ضد و نقيضي از مرگ فردي در صف دريافت سبد كالا در منطقه تهرانسر تهران نيز منتشر شده كه تاكنون اين خبر از سوي مقامات رسمي تاييد نشده است. همزمان با انتشار اين اخبار و انعكاس تصاوير مربوط به صفوف مردمي در مقابل فروشگاه‌هاي عرضه سبد كالايي، دولت از سوي افراد مختلف با گرايش‌هاي سياسي متفاوت مورد هجوم قرار گرفت. كما اينكه روز گذشته صحن علني مجلس به محلي براي تاخت و تاز شديد گروهي از نمايندگان به دولت تبديل شد. اين‌گونه بود كه بعد از ارائه نامه انتقادي جمعي از نمايندگان به رييس‌جمهور، ارائه طرح تفحص از سبد كالايي و تلاش براي استيضاح وزير صنعت، معدن و تجارت در روز يكشنبه، روز گذشته با امضاي 30 نفر از نمايندگان موضوع سبد كالا به كميسيون اصل 90 مجلس كشيده شد تا اين كميسيون به بررسي اين پرونده بپردازد.

تمديد زمان توزيع سبد كالا تا پايان سال

تيم اقتصادي دولت كه در جريان موضوع سبد كالايي و حواشي شكل گرفته پيرامون توزيع آن طي دو روز اخير به‌شدت تحت فشار و مورد انتقاد قرار گرفته بود، دست به كار شد تا شايد با تدابيري فضاي جامعه را آرام كند. براين اساس روز گذشته مسوولان دولتي مربوطه يك به يك به تشريح تدابير جديد پرداخته و اطلاعيه‌هاي مختلفي در اين خصوص منتشر شد. وزارت صنعت، معدن و تجارت روز دوشنبه اطلاعيه‌يي به اين شرح منتشر كرد: جهت رفاه و آسايش سرپرستان خانوار مشمول دريافت سبد كالا، طرح توزيع اين سبد تا پايان سال تمديد شده و مشمولان دريافت سبد كالا مي‌توانند با آرامش بيشتر به مراكز توزيع سبد كالا مراجعه كنند. همچنين سرپرستان خانوار مشمول دريافت سبد كالا كه فاقد كارت بانكي هستند لازم است با مراجعه به بانك‌هايي كه يارانه نقدي خود را دريافت مي‌كنند و ارائه شماره حساب يارانه نقدي و كارت ملي به دريافت كارت بانكي خود اقدام كنند. سرپرستان خانوار پس از دريافت كارت مذكور و ارائه كارت ملي مي‌توانند نسبت به دريافت سبد كالا به مراكز توزيع مراجعه كنند.

سبد كالاي ارزاني كه براي دولت گران تمام شد

روز گذشته با اوج گرفتن حواشي مربوط به توزيع سبد كالايي، موجي از اظهارنظرات مختلف از سوي همفكران دولت و البته منتقدان دولت شكل گرفت. در اين ميان اصولگرايان گوي سبقت را ربوده و با رويكرد تندي دولت را به نقد كشيدند. هرچند كه ماهيت اجراي اين سياست از همان ابتدا به‌شدت مورد انتقاد بدنه كارشناسي جامعه قرار داشت و انتقاداتي از اين باب متوجه دولت بود، اما اظهارنظرات اخير برخي از منتقدان دولت، بيش از هر چيز منعكس كننده رويكردهاي سياسي آنهاست تا انتقادي واقعي به يك تصميم. به هر جهت، امروز دولت به واسطه اجراي اين تصميم به‌شدت در معرض فشار قرار دارد، فشاري كه ابعاد اجتماعي آن مي‌تواند بهاي سنگيني براي دولت نوپاي يازدهم به همراه داشته باشد.

گزارش از اعتمادDeprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.