سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » کلینتون به صف مخالفان تحریم ایران پیوست...

کلینتون به صف مخالفان تحریم ایران پیوست

چکیده :هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه سابق آمریکا، طی نامه‌ای به یک سناتور دموکرات صراحتا با اقدام احتمالی کنگره برای تشدید تحریم‌ها علیه ایران مخالفت کرده است....


هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه سابق آمریکا، طی نامه‌ای به یک سناتور دموکرات صراحتا با اقدام احتمالی کنگره برای تشدید تحریم‌ها علیه ایران مخالفت کرده است.

به گزارش بی بی سی، کلینتون در دور اول ریاست جمهوری باراک اوباما، در مقام وزیر امور خارجه، بار‌ها خواهان وضع تحریم‌های فلج کننده علیه ایران شده بود تا جمهوری اسلامی در سیاست اتمی خود تجدید نظر کند.

با این حال، خانم کلینتون در نامه‌ای به سناتور کارل لوین، رئیس دموکرات کمیته نیروهای مسلح مجلس سنا، از موضع باراک اوباما که به شدت با تشدید تحریم‌ها مخالف است، حمایت کرده است.

متن این نامه روز یکشنبه توسط سناتور لوین در اختیار رسانه‌ها قرار گرفت.

هیلاری کلینتون می‌نویسد که نهادهای اطلاعاتی آمریکا به این نتیجه رسیده‌اند که وضع تحریم‌های یکجانبه در مقطع فعلی آینده رسیدن به یک توافق اتمی جامع با ایران را به خطر خواهد انداخت و او با این نظر موافق است.

به گفته خانم کلینتون، اقدام احتمالی کنگره به موقعیت دیپلماتیک آمریکا در مورد ایران لطمه خواهد زد و در جبهه متحد قدرت‌های بزرگ در برابر ایران شکاف ایجاد خواهد کرد.

هیلاری کلینتون می‌گوید: «اگر دنیا – به غلط یا به درست – به این نتیجه برسد که مذاکرات با ایران به خاطر اقدام کنگره ایالات متحده شکست خورده است نه فقط کشورهایی مانند روسیه و چین بلکه بعضی از نزدیک‌ترین کشورهای دوست ما نیز احتمالا به تعهدات خود (در مورد اجرای تحریم‌ها) عمل نخواهند کرد.»

او می‌افزاید: «من شکی ندارم که الان وقت آن است که به دیپلماسی فضای لازم را بدهیم تا به نتیجه برسد. اگر این طور نشد، زمان آن را خواهیم داشت که در آینده تحریم‌های بیشتری وضع کنیم که از حمایت بین المللی گسترده تری برخوردار خواهند بود و نیز فرصت آن را خواهیم داشت که گزینه‌های دیگر را بررسی کنیم.»

این اظهارت کلینتون در پاسخ به نامه سناتور لوین شده است که از وی پرسیده بود که به عنوان یک وزیر امور خارجه سابق، در مورد پیش نویس طرح تحریمی تازه‌ای که مدتی است در مجلس سنا مطرح شده است چه نظری دارد.

این پیش نویس را سناتور رابرت منندز، رئیس دموکرات کمیته روابط خارجی سنا و سناتور جمهوریخواه مارک کرک، تدوین کرده‌اند و بنا بر گزارش‌ها ده‌ها سناتور دیگر نیز از آن حمایت می‌کنند.

با این حال، در روزهای اخیر گزارش‌ها حاکی بوده است که شماری از حامیان پیش نویس نظرشان تغییر کرده است.

خبرگزاری رویترز روز سه شنبه گذشته گزارش داده بود که تلاش‌های سناتورهایی که در پی تصویب این طرح بودند فروکش کرده است، در عوض آنان در حال گفتگو برای اقدامی ضعیف‌تر مانند تصویب یک قطع‌نامه غیرالزام‌آور هستند.

مجلس نمایندگان آمریکا تابستان گذشته با تصویب طرحی، تحریم‌ها علیه ایران را تشدید کرده بود، اما سنا هنوز یک طرح مشابه را تصویب نکرده است تا مصوبه نهایی از سوی کنگره برای امضا به رئیس جمهوری آمریکا فرستاده شود.

باراک اوباما بار‌ها تاکید کرده است که اگر در حالی که مذاکرات اتمی با ایران ادامه دارد و توافق اتمی ژنو وارد مرحله اجرایی شده است، اگر سنا برای تشدید تحریم‌ها اقدام کند، مصوبه کنگره را وتو خواهد کرد.

مقام‌های ایرانی و آمریکایی تاکید دارند که با وجود دشوار بودن دور بعدی مذاکرات که قرار است در آینده نزدیک از سر گرفته شود، مصمم هستند که برای حل و فصل مناقشه اتمی و رسیدن به یک توافق جامع و کامل تلاش کنند.

روز یکشنبه، محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، در حاشیه اجلاس امنیتی مونیخ آلمان با جان کری، همتای آمریکایی خود، دیدار کرد.

بنا بر گزارش‌ها، جان کری به آقای ظریف گفته است که هم زمان با ادامه مذاکرات، تحریم‌های عمده آمریکا علیه ایران همچنان پابرجا خواهند ماند.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.