سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » شرايط بد هوايي در شمال و جنوب كشور؛ ريزگرد‌ها ي سيستان و بلوچستان 80 برابر استاندار...

شرايط بد هوايي در شمال و جنوب كشور؛ ريزگرد‌ها ي سيستان و بلوچستان 80 برابر استاندارد

چکیده :«صبح كه از خواب بيدار شديم دولايه خاك تمام شهر را گرفته بود، از نزديكاي ظهر هم برف گرفت، اصلا كسي نمي‌تواند از خانه‌اش بيرون بيايد هوا هم 14زير صفر است». زهرا هرمزي، عضو شوراي شهر زابل در گفت‌وگو با «اعتماد» به اين نكات اشاره كرد، وي همچنين در ادامه گفت: «از ديشب تا امروز راه زابل- زاهدان بسته شده است. ديروز هم ادارات و هم مدارس تعطيل بودند، امروز هم اصلا بچه‌ها نمي‌توانستند به مدرسه بروند اما ادارات باز بودند.»...


«صبح كه از خواب بيدار شديم دولايه خاك تمام شهر را گرفته بود، از نزديكاي ظهر هم برف گرفت، اصلا كسي نمي‌تواند از خانه‌اش بيرون بيايد هوا هم 14زير صفر است». زهرا هرمزي، عضو شوراي شهر زابل در گفت‌وگو با «اعتماد» به اين نكات اشاره كرد، وي همچنين در ادامه گفت: «از ديشب تا امروز راه زابل- زاهدان بسته شده است. ديروز هم ادارات و هم مدارس تعطيل بودند، امروز هم اصلا بچه‌ها نمي‌توانستند به مدرسه بروند اما ادارات باز بودند.»

رضا آزادمنش، كارشناس پيش‌بيني هواشناسي سيستان و بلوچستان نيز درباره وضعيت هواي اين روزهاي سيستان اظهار داشت: ديروز حداكثر سرعت وزش باد در منطقه سيستان به 90 كيلومتر در ساعت رسيد و ديد افقي را تا 50 متر كاهش داد. وي عنوان كرد: سه‌شنبه از شدت وزش باد و گرد و خاك در سيستان و از ميزان غلظت غبار در نواحي مركزي كاسته مي‎شود. همچنين به گفته خبرنگار «اعتماد» در سيستان و بلوچستان افق ديد در فرودگاه زاهدان كمتر از 400 متر است. خبرنگار «اعتماد» در ادامه گفت: «براساس تاييد محيط زيست، دستگاه ثبت پايش هوا در هيرمند به دليل بدهي به شركت برق قطع شده است و نمي‌توانيم آمار دقيقي از كيفيت هواي آنجا اعلام كنيم. اين شرايط هوايي نزديك به 24 برابر بيشتر از حد بحران است.»

علي ملاشاهي يكي ديگر از كارشناسان محيط زيست اظهار داشت: غلظت گرد و غبار و ذرات معلق در هواي شهرهاي شمالي استان و منطقه سيستان در طي 24 ساعت گذشته به بيش از 12 هزار ميكروگرم بر مترمكعب رسيد كه اين رقم 80 برابر حد استاندارد است.

وي با بيان اينكه استاندارد جهاني غلظت ذرات معلق در هر مترمكعب 150 ميكروگرم تعيين شده است، ادامه داد: رسيدن ميزان غلظت گرد و غبار به بيش از 12 هزار ميكروگرم در مترمكعب طي سال‌هاي گذشته بي‌سابقه بوده است.

وي سرعت وزش باد و توفان در منطقه سيستان را 90 كيلومتر در ساعت عنوان كرد و افزود: روز سه‌شنبه نيز پديده گرد و خاك و توفان همچنان ميهمان ساكنان شمالي استان خواهد بود و همچنين به‌تدريج از وزش باد كاسته خواهد شد.

ملاشاهي ابراز داشت: از امشب تا پايان هفته جاري در برخي از نقاط شمال، مركز و جنوب استان رگبار و باران، رعد و برق و در نقاط سردسير بارش برف انتظار مي‌رود و همچنين در شمال و مركز استان يخبندان شبانه تداوم خواهد داشت.

علت آلودگي هواي اهواز

دكتر سعيد متصدي، معاون محيط زيست انساني سازمان حفاظت محيط زيست درباره علت نهايي آلودگي هواي اهواز گفت: با شرايطي كه در اين شهر پس از بارش باران براي مردم به وجود آمد، دو علت به عنوان علل نهايي اين مشكل معرفي شدند كه شامل دي‌اكسيد گوگرد و دي‌اكسيد ازت مي‌شود. وي ادامه داد: سندرم تنفسي معمولا بر اساس همين دو آلاينده به وجود مي‌آيد كه به همين منظور تلاش مي‌كنيم منابعي كه دي‌اكسيد گوگرد زيادي را وارد هواي اين شهر كرده و سلامت شهروندان را به خطر انداخته‌اند، حذف كنيم. معاون محيط زيست انساني سازمان حفاظت محيط زيست ادامه داد: براي حذف اين آلاينده‌ها با كمك وزارت نفت برنامه‌هايي را در دست داريم و خوشبختانه در اين زمينه به موفقيت‌هايي نيز رسيده و يكسري از منابع آلاينده اين شهر را كنترل كرده‌ايم.

مازندران منتظر پنج هزار قرص نان

در ادامه بارندگي‌هاي روزهاي اخير كه تا آخر هفته هم ادامه دارد، روز گذشته در پي بارش شديد برف در شهرستان‌هاي نوشهر و چالوس برق اين مناطق قطع شده است. فرماندار چالوس در اين رابطه گفت: از شب گذشته برق در برخي نقاط اين شهرستان قطع شده است و در چند نقطه نيز با تلاش ماموران توزيع برق وصل شده است.

سيدقدير رضايي با بيان اينكه در حال حاضر ماموران راهداري در حال بازگشايي معابر و جاده‌ها هستند، افزود: تاكنون قطعي گاز نداشتيم. وي متذكر شد: فشار آب هم در بعضي از مناطق كم است اما قطعي آب گزارش نشده است.

اما در ساري جواد واحدي، فرماندار ساري در جلسه ستاد بحران استان مازندران با اشاره به مشكلاتي كه در غرب استان مازندران به وجود آمد خواستار تهيه نان و آب براي مردم اين منطقه شد. وي بيان داشت: مسوولان ساري زمينه تهيه پنج هزار قرص نان و انتقال آب معدني به منطقه غرب استان مازندران را فراهم كنند.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.