سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » شیب افزایش قیمت بنزین چگونه باشد؟...

شیب افزایش قیمت بنزین چگونه باشد؟

چکیده :یک استاد دانشگاه گفت: «هر تصمیمی که منجر به وارد شدن شوک به تولید شود و یا مانع تحول آن از وضعیت کنونی به وضعیت مطلوب شود اشتباه است. لذا شیب افزایش قیمت بنزین اگر خیلی تند باشد که شوکی بر اقتصاد وارد کند، تولید ضربه خواهد دید.»...


یک استاد دانشگاه گفت: «هر تصمیمی که منجر به وارد شدن شوک به تولید شود و یا مانع تحول آن از وضعیت کنونی به وضعیت مطلوب شود اشتباه است. لذا شیب افزایش قیمت بنزین اگر خیلی تند باشد که شوکی بر اقتصاد وارد کند، تولید ضربه خواهد دید.»

رئیس جمهور در نشست مشترک دولت و مجلس گفته بود: در زمینه صنعت به خاطر شرایط رکودی که داریم، قیمت انرژی به گونه‌ای در نظر گرفته شده که با یک شیب نرم قابل تحمل که آثار چندانی در بخش رکود نگذارد حرکت می‌کنیم؛ در زمینه نفتِ گاز و گازوئیل چون تاثیرش بر حمل و نقل و سایر کالاها زیاد است شیب نسبتاً متناسب و نرم خواهد بود اما در بنزین مقداری شیب تندتر خواهد بود؛ هم به خاطر آلودگی و هم به خاطر اینکه اثراتش در تولید خیلی زیاد نیست.

در تمام دنیا شیب افزایش قیمت بنزین تند است

نرسی قربان استاد اقتصاد انرژی در گفتگو با فرارو گفت: «بنده با صحبت آقای روحانی درباره شیب افزایش قیمت بنزین موافقم. در تمام دنیا مالیاتی که بر روی بنزین اعمال می شود بسیار بالا است چون عده ای از بنزین و خودروی شخصی برای تفریحات و موضوعاتی که خیلی ضروری نیست استفاده می کنند.»

وی ادامه داد: «مسلما شیب افزایش قیمت گاز خیلی مهمتر از شیب افزایش قیمت بنزین است؛ چراکه وقتی گاز گران شود روی قیمت برق نیز تاثیر می گذارد و صنعت نیز از این موضوع متاثر می شود. در حالی که بنزین به صورت مستقیم ارتباطی با صنعت پیدا نمی کند.»

قربان در پاسخ به این سوال که آیا افزایش قیمت بنزین با شیب تند بر روی قیمت سایر کالاها تاثیر نمی گذارد؟، گفت: «در پاسخ به این سوال دو مطلب را باید مدنظر قرار داد. با توجه به نظریات و مسائل اقتصادی باید گفت افزایش قیمت بنزین با شیب تند خیلی بر روی قیمت سایر کالاها تاثیر نخواهد داشت.»

وی ادامه داد: «اما با توجه به مسائل روانی در جامعه ایران که قیمت بنزین خیلی برای مردم مهم است باید گفت افزایش قیمت بنزین با شیب تند می تواند به لحاظ روانی زمینه را برای گران شدن سایر کالاها فراهم کند. اما این موضوع یک مسئله اقتصادی نیست بلکه یک مسئله روانی است و بنده به عنوان یک کارشناس اقتصاد نمی دانم با مسائل روانی چطور باید برخورد کرد.»

قربان در پاسخ به این سوال که آیا اگر شیب افزایش قیمت بنزین همچون گاز، گازوئیل و نفت نرم و ملایم بود بهتر نبود؟، گفت: «خیر. چون در تمام دنیا شیب افزایش قیمت بنزین تند است و ما در ایران خود را درگیر مسائل روانی مرتبط با افزایش قیمت بنزین کردیم. در حالی که مثلا اکنون یک لیتر بنزین و گازوئیل در ترکیه 8 هزار تومان است.»

قربان در پاسخ به این سوال که آیا مگر شرایط اقتصادی ایران همچون دیگر کشورهاست که باید شیب افزایش قیمت بنزین آن همچون دیگر کشورها باشد؟، گفت: «شرایط اقتصادی خیلی از این کشورها از ایران بدتر است اما قیمت بنزین آنها از ایران هم گرانتر است.»

وی افزود: «اکنون در رابطه با قیمت بنزین یک موضوع روانی با موضوعی اقتصادی گره خورده است؛ هرچند که ما از میزان تاثیر و درجه همان موضوع روانی افزایش قیمت بنزین بر افزایش قیمت سایر کالاها نیز اطلاع درستی نداریم.»

نمی توان منکر اثرات غیرمستقیم بنزین بر تولید شد

اما مصطفی شریف استاد دانشگاه و کارشناس مسائل اقتصادی در گفتگو با فرارو گفت: «اینکه میان انواع حامل های انرژی تفکیک قائل شویم کار خوبی است تا شوک کمتری به آنها که اثر بیشتری در تولید دارند وارد شود. منتهی بحث این است که اقتصاد مانند ظروف مرتبطه می ماند و اگر دقت لازم صورت نگیرد ممکن است از یک جایی به جایی دیگر تاثیر بگذارد.»

وی ادامه داد: «آنچه مهم است این است که اقتصاد ما در وضعیت کنونی تحمل شوک ندارد. یعنی مهم است که شیب افزایش قیمت بنزین چقدر باشد. اگر این شیب شوک گونه باشد ضربه زیادی به تولید می زند و تولید را دچار مشکل می کند.»

وی افزود: «اکنون موانع زیادی برای سرمایه گذاری وجود دارد و اگر این شوک هم ایجاد شود آثار منفی بر تولید خواهد داشت.»

این استاد دانشگاه اظهار کرد: «این احتمال وجود دارد که وضعیت رکود تورمی که اکنون همه از آن دم می زنند برای سال آینده نیز شرایط مناسبی پیدا نکند. لذا تمام تلاش ما باید در جهت رفع وضعیت رکود کنونی باشد. بنابراین هر اقدامی که بر تولید فشار بیاورد مناسب نیست.»

شریف گفت: «شاید بنزین به اندازه گازوئیل بر تولید تاثیر نداشته باشد اما با توجه به ظروف مرتبطه ای که عرض کردم بنزین هم از طریق غیرمستقیم بر تولید اثر خواهد داشت. لذا باید در نظر داشت که حامل های انرژی با هم هستند و بر تولید تاثیر می گذارند منتهی نسبت آنها متفاوت است.»

وی ادامه داد: «از این منظر هر تصمیمی که منجر به وارد شدن شوک به تولید شود و یا مانع تحول آن از وضعیت کنونی به وضعیت مطلوب شود اشتباه است. لذا شیب افزایش قیمت بنزین اگر خیلی تند باشد که شوکی بر اقتصاد وارد کند، تولید ضربه خواهد دید.»

وی خاطرنشان کرد: «درست است که میزان تاثیر بنزین بر تولید نسبت به گازوئیل کمتر است اما اثرات غیرمستقیم آن بر تولید را نمی توان منکر شد.»

این استاد دانشگاه تصریح کرد: «اگر شیب افزایش قیمت بنزین بیشتر از نرخ تورم باشد حتما به تولید آسیب خواهد زد و حتما باید این افزایش قیمت خیلی کمتر از نرخ تورم باشد.»Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.