سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » سیدحسن خمینی: با یادآوری دوره شاهنشاهی، بدانیم مردم با چه انگیزه ای وارد انقلاب شد...

سیدحسن خمینی: با یادآوری دوره شاهنشاهی، بدانیم مردم با چه انگیزه ای وارد انقلاب شدند

چکیده :سیدحسن خمینی با اشاره شعار استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی تأکید کرد: در ایام دهه فجر باید به این اهداف توجه کنیم؛ زیرا درگیر شدن به کارهای روزمره باعث فراموشی ارزشها و آرمانها می شود و دهه فجر زمانی مناسب برای تذکر آنهاست تا این فراموشی رخ ندهد....


سیدحسن خمینی با اشاره شعار استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی تأکید کرد: در ایام دهه فجر باید به این اهداف توجه کنیم؛ زیرا درگیر شدن به کارهای روزمره باعث فراموشی ارزشها و آرمانها می شود و دهه فجر زمانی مناسب برای تذکر آنهاست تا این فراموشی رخ ندهد.

به گزارش جماران، حجت الاسلام و المسلمین سید حسن خمینی در دیدار با رئیس شورای شهر تهران، ضمن گرامیداشت ایام دهه فجر، اظهار داشت: ایام دهه فجر بهانه ای است تا از این نقطه مهم که در حقیقت سفر میان فصلی از زندگی مردم ایران است، به دو جهت یاد کنیم؛ جهت اول این است که دوران گذشته از یادمان نرود و جهت دوم این است که همیشه در ذهنمان بماند که اکنون در کجا قرار داریم.

وی افزود: در انقلاب هم مانند برخی کارهای دیگر، وقتی درگیر امور اجرایی شدیم، اگر دم به دم متنبه نشویم که چه آرمانها و اهدافی داشتیم این اهداف مغفول واقع می شود. باید دوره شاهنشاهی را به یاد بیاوریم و بدانیم مردم و رهبری دینی آنان با چه انگیزه ای وارد انقلاب شدند.

یادگار امام یادآور شد: شاید کمتر انقلابی این وحدت رهبری و دلباختگی مردم به یک کانون و توجه همه گروههای موجود در کشور و پذیرش امام به عنوان یک خط واحد را شاهد بوده باشد؛ باید ببینیم این تحولات برای چه هدفی اتفاق افتاد و قرار بود چه تغییراتی ایجاد و چه آرمانهایی محقق شود؟ تمام نگاه ما باید معطوف به این باشد که از این جهت تلنگری به خودمان بزنیم.

وی با بیان اینکه اگر ایامی چون عاشورا، اعیاد مبعث و غدیر و… را گرامی می داریم برای زنده نگه داشتن یاد آن وقایع در جامعه است، افزود: دهه فجر نیز چنین مناسبتی است که هر سال باید با شور و نشاط بیشتر تکرار شود تا از یاد نرود. سید حسن خمینی سپس به تببین شعار «استقلال، آزادی، جمهوری اسلامی» پرداخت و اظهار داشت: یکی از تلخ ترین امور در دوران ر‍ژیم سلطنتی پذیرش دخالت بیگانگان توسط سران آن رژیم بود؛ زیرا اگرچه دخالت بیگانگان بد است، اما پذیرش دخالت توسط مسئولان یک کشور از آن بدتر است و منصفانه بگویم که تلخ ترین نکته در خاطرات سران آن دوران، چه در مقطع شهریور 1320 و روی کارآمدن شاه، چه در مقطع جنبش ملی شدن صنعت نفت که منجر به فرار شاه، کودتا و بازگشت وی شد و چه در آستانه انقلاب، این بود که قدرت تصمیم گیری در کشور وجود نداشت و چشم تصمیم گیران کشور به بیرون مرزها بود. این واقعیت در خاطرات سران ر‍ژیم شاه کاملا ملموس است که شاه منتظر تصمیم گیری سفیر آمریکا و انگلیس بود که در ایران بماند یا برود. این نکته توسط مردم درک شد و لذا شعار استقلال سر داده شد.

وی ادامه داد: به این دلیل که امروز از این جهت در نقطه بسیار خوبی قرار داریم و هرچه هست، مسئولان خودمان تصمیم می گیرند؛ امروز وضعیت سابق را درک نمی کنیم که پس از مشروطه، تا چه حد یکی از عوامل تأثیرگذار در تصمیم گیری های کشور سفارتخانه های خارجی بودند و این نقش بعد از مشروطه پررنگ تر هم می شود. لذا این یکی از آرمانهای ملت بود که سرنوشت ما باید در داخل تعیین شود.

یادگار امام سپس به شعار «آزادی» پرداخت و گفت: قید دوم شعار مردم این بود که پس از استقلال در خارج، در داخل نیز توده های مردم و کلیت جامعه، آنچنان که در قانون اساسی آمده، باید تصمیم بگیرند. زیرا در دوران سابق، آزادی به طرز تنگ نظرانه ای محدود شده بود و من در این مورد هم بر مطالعه خاطرات آن دوران تأکید می کنم؛ زیرا تاریخ شفاهی خوبی از زمان شاهنشاهی جمع شده که عمده آنها در خارج از کشور منتشر شده است و لذا شائبه فشار و تأثیرپذیری نویسندگان وجود ندارد. واقعا مردم در آن زمان از نبود آزادی های سیاسی رنج می بردند و در حالی که عمده گروهها آزادی فعالیت نداشتند، گروههای ضاله مانند بهاییت آزاد بودند.

سید حسن خمینی گفت: مردم این خواسته را در قالب جمهوری مطرح کردند و آن را به اسلام مقید کردند که در ایام دهه فجر باید به این اهداف توجه کنیم؛ زیرا درگیر شدن به کارهای روزمره باعث فراموشی ارزشها و آرمانها می شود و دهه فجر زمانی مناسب برای تذکار و یادآوری آنهاست تا این فراموشی رخ ندهد.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.