سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » اظهار نگرانی از سرطان زا بودن دکل های تلفن؛ ایران رکورددار رشد سرطان در جهان است...

اظهار نگرانی از سرطان زا بودن دکل های تلفن؛ ایران رکورددار رشد سرطان در جهان است

چکیده :وضعیت محیط زیست ایران فاجعه بار است آنچنان که معصومه ابتکار معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ایران چندی پیش در جلسه غیر علنی مجلس مسائلی را مطرح کرد که بسیاری آنرا تکان دهنده توصیف کردند....


کلمه- گروه خبر: ایران بیشترین رشد سرطان در جهان را دارد. دکل های تلفن همراه سرطان زا هستند، پارازیت ها هم باعث انواع بیماری ها از جمله ناباروری و سقط جنین می شود.

وضعیت محیط زیست ایران فاجعه بار است آنچنان که معصومه ابتکار معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ایران چندی پیش در جلسه غیر علنی مجلس مسائلی را مطرح کرد که بسیاری آنرا تکان دهنده توصیف کردند. وی پیش از این نیز بارها در این باره اظهار نگرانی کرده بود.

حالا هم رئیس مرکز تحقیقات سرطان در نشست خبری به مناسبت هفته مبارزه با سرطان درباره وضعیت سرطان در کشور آمار جدیدی ارائه کرده و گفته است که دکل های تلفن همراه سرطان زا هستند.

به گفته اسماعیل اکبری، رئیس مرکز تحقیقات سرطان، زنان یزدی و مردان اراکی بیشترین مبتلایان به سرطان هستند.

او درباره رشد سرطان در کشور گفت: به کار بردن اصطلاح “سونامی” برای وضعیت سرطان در کشور غلط است چون نه ناگهانی ایجاد می‌شود و نه به طور کامل برطرف می‌شود.

اکبری گفت: ایران بیشترین رشد سرطان در جهان را دارد اما تعداد مبتلایان در کشور، یک پنجم کشورهای غربی است. به گفته او در ایران 132 نفر از هر 100 هزار مرد ایرانی به سرطان مبتلا می‌شود و در زنان این شاخص 23 نفر در هر 100 هزار است.

به گفته رئیس مرکز تحقیقات سرطان، شایع‌ترین سرطان در زنان، پستان و شایع‌ترین سرطان در مردان، معده است اما کشنده‌ترین نوع، سرطان معده شناخته شده است.

او گفت: با توجه به پیشگیری‌های انجام شده آمار ابتلای مردان به سرطان معده در حال کاهش است اما سرطان‌های روده و پروستات در حال افزایش بوده و در زنان سرطان‌های تخمدان و رحم در حال افزایش است.

بر اساس اطلاعات ارائه شده توسط رئیس مرکز تحقیقات سرطان، اولین دلیل رشد سرطان افزایش سن است چرا که عامل سن 70 درصد علت سرطان‌ها را تشکیل می‌دهد. این در حالی است که شاخص امید به زندگی در زنان از 56 به 75.5 و در مردان به 72 سال رسیده است. این به این معنی است که وارد سن سرطان شده‌ایم. عامل بعدی ریسک فاکتورها هستند. سازمان جهانی بهداشت از 15 سال پیش برای تحقیق در این زمینه کارکرد و به تازگی اعلام کرده آلودگی هوا سرطان‌زا است در حالی که برای آن میلیاردها دلار هزینه کرده‌ است.

او افزود: متأسفانه با اینکه می‌گوییم مصرف سیگار خطرناک است اما فقط خانواده فرد را درگیر می‌کند در حالی که آلودگی هوا چه بخواهیم یا نخواهیم همه را تحت تأثیر قرار می‌دهد، در مطالعه‌ای که به تازگی انجام داده‌ایم به نتیجه عجیبی دست یافته‌ایم.در این مطالعه بر روی زندگی افرادی تحقیق کردیم که 6 ماه از عمرشان را به دلیل شغلشان به طور ثابت در چهارراه‌ها ساکن بودند، نتیجه این مطالعه این بود که آلودگی هوا ژن این افراد را تغییر داده است.

اکبری در بخش دیگری از سخنانش گفت: تاکنون ثابت نشده که موج‌های الکترومغناطیسی سرطان‌زا باشند. این امواج اثرات مخرب دارند، باعث سردرد شده و ذهن را خسته می‌کنند اما امواج یون‌زا سرطان‌زا هستند. تاکنون مطالعات در این زمینه فقط بر روی حیوانات انجام شده البته از دو سال پیش مطالعه‌ای بر روی پارازیت‌ها انجام شد و مشخص شد که امواج با غلظت زیاد که از سوی ماهواره‌ها فرستاده می‌شوند در منازل به مقدار کمی دریافت می‌شوند و این میزان اثر سرطان‌زایی ندارد.

اکبری گفت: طبق مطالعه جهانی دکل‌های فشارقوی مانند دکل‌های تلفن همراه سرطان‌زا بوده و زندگی در کنار آنها خطرناک است.

محیط زیست حال خوبی ندارد

چندی پیش نیز معصومه ابتکار در جلسه غیر علنی مجلس از نمایندگان درخواست کمک کرد. اوضاع محیط زیست در کشور حال خوبی ندارد، ابتکار در مجلس شورای اسلامی جملات تکان دهنده‌ای بر زبان آورد.

خانم ابتکار گفت که هشت سال است برنامه‌های محیط زیست تعطیل شده است. فرسایش خاک ایران شش برابر میانگین جهانی است. وی به سوء‌مدیریت منابع آب اشاره کردند که باعث برداشت بی‌رویه و فرسایش خاک شده است.

موضوع دیگری که ابتکار به آن پرداخت، این بود که ۲۵ میلیون ‌در خصوص مسائل زیست محیطی در سطح کشور تحت آسیب هستند. مسائل زیست محیطی یک سوم مردم کشور را تحت تأثیر خود قرار داده است. ابتکار از نمایندگان درخواست کمک کرد و اینکه برنامه جامع کاهش آلودگی هوا هر چه زودتر تصویب شده و به اجرا درآید.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.