سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » كارشناسان بورس: سهامداران حقيقي اعتماد خود را ازدست داده‌اند...

كارشناسان بورس: سهامداران حقيقي اعتماد خود را ازدست داده‌اند

چکیده :مصاحبه‌هاي مطبوعاتي پي درپي رييس سازمان بورس، ‌انتشار اوراق فروش تبعي سهام، حمايت سهامداران عمده و حتي عدم عرضه خصوصي‌سازي‌ها نتوانست مانع ريزش شاخص كل از بازار سهام از قله 89 هزار واحد به 80 هزار واحد شود. ...


مصاحبه‌هاي مطبوعاتي پي درپي رييس سازمان بورس، ‌انتشار اوراق فروش تبعي سهام، حمايت سهامداران عمده و حتي عدم عرضه خصوصي‌سازي‌ها نتوانست مانع ريزش شاخص كل از بازار سهام از قله 89 هزار واحد به 80 هزار واحد شود.

صالح‌آبادي، رييس سازمان بورس از روز شنبه تا امروز خود، وارد صحنه شده و با حضور در تلويزيون و برگزاري مصاحبه مطبوعاتي بارها به سهامداران و فعالان بازار سرمايه اين پيام را به بورس‌بازان داده كه نوسان جزو ذات بازار است و در معاملات خود اسير رفتارهاي هيجاني نشويد و بازار سرمايه و شوراي بورس حمايت همه‌جانبه خود را براي جلوگيري از ريزش بيش از اين مي‌كند، اما تمام اين اقدامات موثر واقع نشد گويي سهامداران ترس را به اعتماد ترجيح دادند.

شاخص بورس در دو هفته اخير بيش از 10 درصد سقوط كرده كه در اين مدت باعث زيان 50 درصدي به سهامداران حقيقي شده است. به هرروي در اين روزهاي پر از نگراني و سرد در تالار شيشه‌يي كارشناسان و سبد گردانان و حقوقي‌ها يك توصيه بيشتر به سهامداران نمي‌دهند، ‌خونسرد باشيد، ‌هيجان زده نباشيد و بلندمدت به بازار بنگريد.

فريدون زارعي، مديرعامل سبد‌گردان كاريزما درگفت‌وگو با «اعتماد» اظهار داشت: اين افت شاخص كاملا طبيعي بوده و هيچ نگراني در اين باره وجود ندارد و سهامداراني كه مستقيم وارد بورس شده‌اند بايد بدانند كه سراغ سهام‌هايي بروند كه تحليل‌هاي فاندامنتال سودآوري اين شركت‌ها را تضمين كند.

وي با تاكيد بر اينكه در كليت بازار مشكلي وجود ندارد، افزود: ‌سهامداران حقيقي تازه‌كار كه تجربه لازم را ندارند بايد قبل از ورود به اين بازار حداقل اين را مي‌دانستند كه به همان سرعتي كه شاخص بالا رفته به همان سرعت هم كاهش مي‌يابد و اگر كاهش نيابد جاي سوال داشت!

به گفته زارعي، در شرايط كنوني سهامداران از ايستادن مستمر و ‌توده‌وار در صف‌هاي خريد و فروش جلوگيري و فعلا سهام خود را نگهداري كنند و فروش هيجاني انجام ندهند. وي پيش‌بيني كرد كه شاخص بازار از 79 هزار واحد بيشتر كاهش نيابد.

بازار ترسو شده است

ابوالفضل شهرآبادي، ‌معاون تامين مالي شركت تامين سرمايه لوتوس پارسيان نيز در اين باره گفت: ابهام بودجه 93، ‌تصميم درباره نرخ خوراك و نحوه اجراي قانون هدفمندي يارانه، ‌از مهم‌ترين عواملي است كه بازار را به حالت مبهم و ترسو فروبرده است و از سويي ديگر عرضه‌هاي اضافي و دو شايعه مي‌تواند شاخص را منفي كند.

وي عرضه‌هاي اخير را در بازار حاصل لج و لجبازي ارگان‌ها دانست و افزود: متوقف شدن اين عرضه‌ها از مهم‌ترين كارهايي بود كه كمي از ريزش و سقوط بيشتر جلوگيري كرد اما كليت بازار از نظر كارشناسي در بلندمدت مشكلي ندارد. وي تاكيد كرد كه بازار در بلندمدت دچار مشكل خاصي نخواهد شد و بزودي به روند عادي خود باز‌مي‌گردد.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.