سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » جزییات جدید از آزاد سازی دلارهای بلوكه شده...

جزییات جدید از آزاد سازی دلارهای بلوكه شده

چکیده :عاون امور بین‌الملل وزیر امور خارجه، با اعلام جزئیات جدیدتر از نحوه آزادسازی دلارهای نفتی بلوکه شده در راستای اجرای توافق ژنو اعلام کرد و گفت: بانک‌های کره، ژاپن و سوئیس تراکنش‌های بانکی مرتبط با این توافق‌نامه را بدون هیچ گونه ریسکی انجام خواهند داد....


معاون امور بین‌الملل وزیر امور خارجه، با اعلام جزئیات جدیدتر از نحوه آزادسازی دلارهای نفتی بلوکه شده در راستای اجرای توافق ژنو اعلام کرد و گفت: بانک‌های کره، ژاپن و سوئیس تراکنش‌های بانکی مرتبط با این توافق‌نامه را بدون هیچ گونه ریسکی انجام خواهند داد.

به گزارش ایلنا، عباس عراقچی در نشست هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران گفت: کانال بانکی از طرف آمریکا و دولت‌های غربی مشخص می‌شود تا تضمین‌ها و مصونیت‌های لازم را داشته باشد تا بتواند تراکنش‌های بانکی برای اقلام ذکر شده در توافق ژنو را كه شمال مواد غذایی و دارویی است به راحتی انجام دهند.

وی افزود: در این باره بانک‌هایی در کره، ژاپن و سوئیس مشخص شده است، ضمن اینکه بانک مرکزی باید تعاملات لازم را با آنها داشته باشد.

عراقچی اعلام کرد: معادل یورویی 4.2 میلیارد دلار از درآمدهای نفتی آزاد شده و به صورت مستقیم به داخل کشور و بانک مرکزی ارائه می‌شود.

معاون امور بین الملل وزیر امور خارجه در خصوص نحوه پرداخت اقساط گفت: این مبلغ قرار است در 6 قسط 550 میلیون دلاری و 2 قسط 450 میلیون دلاری به ایران تحول داده شود که مرحله اول آن، قرار است اول فوریه انجام شود.

وی اظهارداشت: از این طریق، یک میلیارد و 550 میلیون دلار تا 15 اسفند به حساب ایران واریز خواهد شد.

عراقچی در ادامه گفت:در توافقات اخیر آنها حق غنی سازی برای ایران را پذیرفتند و در قطعنامه های آتی نیز تضمین کرده‌اند که حق ادامه غنی سازی برای ایران محفوظ باشد.

عضو ارشد تیم مذاکره هسته ای افزود: در گام اول ساختار برنامه هسته ای ایران به صورت کامل حفظ می شود و تنها غنی سازی 20 درصدی متوقف می‌شود، البته باید تاکید کرد که بازگشت به این مرحله در کمتر از یک ساعت برای ایران امکان پذیر است و می توان در صورت عدم اجرای توافقات به وضعیت غنی سازی 20 درصد بازگشت.

به گفته عراقچی، براساس توافقات صورت گرفته دولت‌های غربی و آمریکا تضمین‌های لازم را به كانال بانكی می‌دهند تا بتوان مواد غذایی، دارو و تجهیزات پزشکی را به سهولت وارد كشور ایران کرد. البته توافق بر این است که علاوه بر اقلام مذکور، هزینه درمان بیماران در خارج کشور و نیز شهریه دانشجویان تا سقف 400 میلیون دلار در شش ماه از محل درآمدهای نفتی ایران در خارج کشور پرداخت خواهد شد.

به اعتقاد وی، سازمان‌های دولتی باید از فرصت ایجاد شده به طور کامل بهره گیرند، ضمن اینکه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، جهاد کشاورزی و وزارت صنعت، معدن و تجارت باید در این میان بیشترین فعالیت را داشته باشند.

وی در ادامه به بیان جزئیات دقیق تعهدات غربی ها به ایران پرداخت و خاطرنشان کرد: اقدام اول آن است که اجرای قانونی که بر اساس آن، هر 6 ماه باید 20 درصد از خرید نفت ایران کاهش پیدا کند، لغو خواهد شد و فروش نفت در سطح فعلی که حدود یک میلیون بشکه است، حفظ می شود.

وی، دومین اقدام را آزادسازی صادرات پتروشیمی و لغو تحریم آن دانست و گفت: یکی از نتایج توافقات ژنو این است که بار روانی تحریم بر روی ایران به تدریج برداشته می شود.

عراقچی، گام سوم را برداشتن تحریم بیمه و حمل و نقل و گام چهارم را برداشتن تحریم خودرو دانست و گفت: مطابق تحریم خودرو، کشورها حق نداشتند قطعات یدکی و CKD به ایران صادر کنند در حالی که برخی کشورها صادرات خودرو را متوقف کرده بودند، بنابراین با برداشتن این تحریم، پژو و سایر کمپانی‌ها فرصت همکاری مشترک با ایران خودرو و سایپا را خواهند داشت.

عراقچی، لغو تحریم‌های بانکی و مالی را گام بعدی تعهدات مقابل به ایران دانست و گفت: لغو این تحریم از اهمیت بالایی برخوردار است.

وی در ادامه افزود: در گاماول تعهدات ایران که از 30 دی ماه آغاز شده، قرار است هر آنچه هم اكنون در تاسیسات هسته ای وجود دارد به کار خود ادامه داده و گسترش نیابد، ضمن اینکه همه سانتریفیوژها به شکل قبلی ادامه کار خواهند داد.

عراقچی تاكید كرد: بخشی از مواد غنی سازی 20 درصدی تبدیل به اکسید یا مواد اولیه 3.5 درصدی می شود، این در شرایطی است که 450 کیلوگرم مواد غنی سازی شده 20 درصد داشتیم که 250 کیلوگرم از آن قبل از توافقات ژنو به سوخت تبدیل شده بود و از 200 کیلوگرم باقی مانده نیز 100 کیلوگرم به سوخت و 150 کیلو گرم به ماده 3.5 درصد تبدیل خواهد شد.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.