سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » سوریه تهدید کرد مذاکرات ژنو را ترک می‌کند...

سوریه تهدید کرد مذاکرات ژنو را ترک می‌کند

چکیده :ولید معلم، وزیر خارجه سوریه، تهدید کرده است که حکومت سوریه ممکن است مذاکرات ژنو را ترک کند. این اقدام پس از آن انجام گرفته است نمایندگان دولت سوریه با اخضر ابراهیمی، نماینده ویژه سازمان ملل ملاقات کرده‌اند....


ولید معلم، وزیر خارجه سوریه، تهدید کرده است که حکومت سوریه ممکن است مذاکرات ژنو را ترک کند. این اقدام پس از آن انجام گرفته است نمایندگان دولت سوریه با اخضر ابراهیمی، نماینده ویژه سازمان ملل ملاقات کرده‌اند.

فرستاده سوری گفته است اگر تا روز شنبه بحث‌های “جدی” آغاز نشود حکومت سوریه ممکن است این مذاکرات را ترک کند.

پیش از این مذاکره رو در روی نمایندگان دولت سوریه و مخالفان به تعویق افتاده و نمایندگان دولت سوریه و مخالفان به جای مذاکره رو در رو در یک اتاق، از طریق نماینده ویژه سازمان ملل با یکدیگر گفتگو می‌کنند.

روز جمعه، ٤ بهمن (٢٤ ژانویه)، و در حالی که سازمان ملل امیدوار بود نمایندگان اعزامی دولت سوریه و ائتلاف ملی، متشکل از گروه ها مخالف، با حضور در یک اتاق در محل برگزاری اجلاس سازمان ملل برای پایان دادن به جنگ در سوریه – موسوم به اجلاس ژنو-٢ – با یکدیگر ملاقات و گفتگو کنند، اعلام شد که مذاکرات دو طرف به طور غیرمستقیم و از طریق ارتباط با اخضر ابراهیمی، نماینده ویژه سازمان ملل در امور سوریه صورت می‌گیرد.

به نظر می‌رسد برگزاری نشست رو در رو میان دو طرف درگیر به نتیجه نشست‌های جداگانه با آقای ابراهیمی بستگی خواهد داشت.

سخنگوی مقر اروپایی سازمان ملل در مورد علت تغییر برنامه امروز توضیحی نداد اما گفت که مذاکرات صلح سوریه، فرآیندی است که باید به آن اجازه داد گام به گام پیش برود تا شکل بگیرد.

گفته می‌شود علت لغو نشست رو در روی دو طرف درگیر سوری، اظهارات تند احمد جربا، رهبر ائتلاف ملی، علیه دولت سوریه بود که در نشستی خبری در ژنو، دولت سوریه را به ارتباط پنهانی با گروه اسلامگرای افراطی داعش (دولت اسلامی عراق و شام) متهم کرد و با نشان دادن تصاویر افراد شکنجه شده، بار دیگر خواهان محاکمه بشار اسد و یارانش به اتهام جنایت علیه بشریت شد.

گفته می‌شود پس این اظهارات هیئت سوری اعلام کرد حاضر نیست با احمد جربا مذاکره کند.

سخنگوی مقر اروپایی سازمان ملل تایید کرد که ولید معلم، وزیرخارجه سوریه ریاست هیئت سوری را در مذاکرات به عهده خواهد داشت اما هنوز مشخص نیست که چه کسی ریاست هیئت مخالف را داشته باشد.

هیات‌های اعزامی دو طرف به اجلاس ژنو-٢ روز چهارشنبه در نشست همگانی ژنو-٢ شرکت کرده و رئیسان دو هیات در سخنانی، دیدگاه‌ها و انتظارات خود را بیان داشته بودند که عمدتا شامل حملات لفظی به طرف مقابل و حامیان آن می شد. سازمان ملل امیدوار بود بتواند با ایجاد ارتباط مستقیم بین دو طرف، به پیشرفت مذاکرات کمک کند.

با توجه به خصومت و مواضع به ظاهر سازش ناپذیر دو طرف و در حالیکه نبرد بین نیروهای مسلح دولتی و مخالفان با شدت در داخل سوریه ادامه دارد، موافقت دو طرف با حضور در یک اتاق می توانست دستاوردی مهمی تلقی شود.

مهمترین نگرانی سازمان‌دهندگان اجلاس این است که نمایندگان طرف‌ها به جای تلاش برای تفاهم، همچنان از این اجلاس در جهت تکرار سخنان اختلاف برانگیز بهره‌برداری کنند و به جای دستیابی به تفاهم، ولو تفاهمی محدود بر سر ادامه تماس‌های بعدی، این اجلاس را ترک کنند.

برخی ناظران گفته‌اند که اگر طرف‌های درگیر در جنگ داخلی سوریه حتی با آتش بس مقطعی و محلی و اجازه ارسال کمک‌های بشردوستانه به مردم جنگ زده هم موافقت کنند، برگزاری اجلاس ژنو-٢ بدون نتیجه نبوده است.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.