سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » کارگران اعتصابی کیان تایر: ده درصد از حقوق ماهانه ما کم کنید ولی همکاران ما را اخرا...

کارگران اعتصابی کیان تایر: ده درصد از حقوق ماهانه ما کم کنید ولی همکاران ما را اخراج نکنید‎

چکیده :بیش از ۴۰۰ کارگر قرار دادی و روز مزد کارخانه ایران تایر در اعتراض به تصمیم پیمانکار مبنی بر اخراج ۸۰ کارگر روزمزد، برای دومین روز متوالی دست از کار کشیدند....


بیش از ۴۰۰ کارگر قرار دادی و روز مزد کارخانه ایران تایر در اعتراض به تصمیم پیمانکار مبنی بر اخراج ۸۰ کارگر روزمزد، برای دومین روز متوالی دست از کار کشیدند.

یکی از کارگران ایران‌تایر در این باره به ایلنا گفت: بیش از ۴۰۰ کارگر قرار دادی و روزمزدی شاغل در کارخانه ایران تایر که از صبح دیروز (سه شنبه ۱ بهمن ماه) در اعتراض به تصمیم کارفرما در خصوص اخراج ۸۰ کارگر روزمزدی به کارخانه دست از کار کشیده بودند، امروز نیز به اعتراض صنفی خود ادامه دادند.

این کارگر در تشریح دلایل اخراج ۸۰ کارگر روز مزدی ایران تایر، گفت: با در نظر داشتن اینکه مسئولان کارخانه واقعیت‌ها را به کارگران نمی‌گویند، در جلسه دیروز نیز که بین نمایندگانی از کارگران با کارفرما صورت گرفت، دلیل اخراج کارگران روزمزدی، کاهش تولید و زیان ده بودن تولید تایر‌های نخی عنوان شد.

وی تصریح کرد: این سخنان در حالی از سوی مسئولان ایران تایر مطرح می‌شود که سایر شرکتهای رقیب که تولید کننده تایر های نخی هستند با آنکه در زمینه فروش محصولات با مشکلاتی مواجه‌اند اما هیچگاه سعی نکرده‌اند این مشکلات را با اخراج کارگران رفع کنند.

او با بیان اینکه در تجمع دیروز همه کارگران تمام تلاش خود را برای منصرف کردن کارفرما برای بازگشت به کار همکارنشان انجام دادند و این تلاش همچنان ادامه دارد، اظهار داشت: با وجود آنکه نمایندگان کارگران روز مزدی پیشنهادهایی را برای بازگشت به کار همکاران‌مان به کارفرما ارائه دادند اما متاسفانه با هیچ‌یک از این پیشنهادها موافقت نشد.

این کارگر که خود از مذاکره کنندگان روز گذشته بود درباره این پیشنهادها گفت: به کارفرما گفتیم که ما حاضریم برای بازگشت به کار همکاران‌مان ماهانه ۱۰ درصد از حقوقمان را کسر کنید یا بطور موقت دو الی ۳ ماه بدون حقوق منتظر بهبود وضعیت کارخانه بمانیم، به این شرط که از اخراج دائمی ما صرف نظر کنید، اما متاسفانه به هیچ یک از پیشنهادات کارگران اهمیتی داده نشد.

به گفته وی، مسئولان کارخانه ایران تایر در تلاش‌اند حداکثر تا چند ماه آینده با وارد کردن ماشین آلات پیشترفته‌تر تایرهای سیمی تولید کنند و معتقدند با وجود این دستگاه‌ها دیگر نیازی به این تعداد کارگر ندارند.

شرکت ایران تایر یکی از شرکت‌های تابعه بنیاد مستضعفان است که بیش از نیمی از سهام آن متعلق به بنیاد و مابقی به سایرین تعلق دارد.

گفتنی است اعتصاب کارگران با استناد به ماده 142 قانون کار شکل گرفته است. این ماده قانونی صراحت دارد: در صورتی که اختلاف نظر در مورد مواد مختلف این قانون و یا پیمانهای قبلی و یا هر یک از موضوعات مورد درخواست طرفین برای‌ انعقاد پیمان جدید، منجر به تعطیل کار ضمن حضور کارگر در کارگاه و یا کاهش عمدی تولید از سوی کارگران شود، هیأت تشخیص موظف است بر‌اساس در خواست هر یک از طرفین اختلاف و یا سازمانهای کارگری و کارفرمایی، موضوع اختلاف را سریعاً مورد رسیدگی قرار داده و اعلام نظر نماید.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.